آن ماری توماس- آموزش دانش به زبان ساده همراه با مدار های الکتریکی

مجموعه: تد تاک / سرفصل: Talks to inspire projects with kids /
شنبه 08 اردیبهشت 1397

آن ماری توماس- آموزش دانش به زبان ساده همراه با مدار های الکتریکی

آن ماری توماس- آموزش دانش به زبان ساده همراه با مدار های الکتریکی

توضیح مختصر

آن‌ماری توماس بهمراه یک نسخه نمایشی سریع نشان میدهد که چطور با ۲ جور خمیر بازی دست ساز خانگی می‌توان الکتریسته تولید کرد، و لامپ‌های LED یا یک موتور چرخنده را روشن کرد، و به این وسیله بچه‌ها را به یادگیری علوم تشویق کرد.

  • زمان مطالعه 4 دقیقه
  • سطح خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این سخنرانی را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدیویی

ترجمه‌ی سخنرانی

من واقعا به یادگیری دانش عملی‌ اعتقاد دارم. ولی‌ اول باید ابزار متناسب با اون رو فراهم کرد. من واقعا به یادگیری دانش عملی‌ اعتقاد دارم. ولی‌ اول باید ابزار متناسب با اون رو فراهم کرد. اگه بخوام به دخترم الکترونیک یاد بدم، نمیام بهش هویه لحیم کاری بدم. اگه بخوام به دخترم الکترونیک یاد بدم، نمیام بهش هویه لحیم کاری بدم. همچنین بطور مشابه، یه برد مدار الکتریکی‌ هم برای دستای کوچیکش نامناسبه. همچنین بطور مشابه، یه برد مدار الکتریکی‌ هم برای دستای کوچیکش نامناسبه. پس من و دانشجوی زرنگم، سام، تصمیم گرفتیم که بهترین چیزی رو که بدرد ما میخورد پیدا کردیم،‌ خمیر بازی. پس من و دانشجوی زرنگم، سام، تصمیم گرفتیم که بهترین چیزی رو که بدرد ما میخورد پیدا کردیم،‌ خمیر بازی. پس من و دانشجوی زرنگم، سام، تصمیم گرفتیم که بهترین چیزی رو که بدرد ما میخورد پیدا کردیم،‌ خمیر بازی. یه تابستون رو صرف این کردیم که بهترین طرز تهیه رو واسه خمیر مناسب کارمون پیدا کنیم. یه تابستون رو صرف این کردیم که بهترین طرز تهیه رو واسه خمیر مناسب کارمون پیدا کنیم. این طرز تهیه برای همه شما آشناست، سعی‌ شده در اون از موادی استفاده بشه که در هر خونه‌ای پیدا بشه. این طرز تهیه برای همه شما آشناست، سعی‌ شده در اون از موادی استفاده بشه که در هر خونه‌ای پیدا بشه. این طرز تهیه برای همه شما آشناست، سعی‌ شده در اون از موادی استفاده بشه که در هر خونه‌ای پیدا بشه. ما ۲ دستور‌العمل مورد علاقمون داریم، که یکیش این چیزا رو داره، و دومیش هم همین چیز‌ها رو، فقط بجای نمک، شکر داره. ما ۲ دستور‌العمل مورد علاقمون داریم، که یکیش این چیزا رو داره، و دومیش هم همین چیز‌ها رو، فقط بجای نمک، شکر داره. ما ۲ دستور‌العمل مورد علاقمون داریم، که یکیش این چیزا رو داره، و دومیش هم همین چیز‌ها رو، فقط بجای نمک، شکر داره. اونا عالی‌اند. میشه باهاشون مجسمه‌های خوبی ساخت.

ولی‌ بهترین حالت وقتیه که ما اینا رو به هم وصلش می‌کنیم. می‌بینید، خمیر ‌نمکی برق رو هدایت میکنه. ولی‌ بهترین حالت وقتیه که ما اینا رو به هم وصلش می‌کنیم. می‌بینید، خمیر ‌نمکی برق رو هدایت میکنه. ولی‌ بهترین حالت وقتیه که ما اینا رو به هم وصلش می‌کنیم. می‌بینید، خمیر ‌نمکی برق رو هدایت میکنه. که این خب چیز جدیدی نیست. و نتیجه این میشه که خمیره بازی که از مغازه قبلاً میخریدید، هادی الکتریسته می‌شه، و معلم‌های فیزیک سالهاست که از اون استفاده میکنند. ولی‌ خمیر خانگی ما نصف مقاومت خمیرهای تجاری رو داره. ولی‌ خمیر خانگی ما نصف مقاومت خمیرهای تجاری رو داره. اون خمیر شکری چطور؟ اون ۱۵۰ برابر مقاومت الکتریکیش بیشتر از خمیر ‌نمکی هست. اون خمیر شکری چطور؟ اون ۱۵۰ برابر مقاومت الکتریکیش بیشتر از خمیر ‌نمکی هست. اون خمیر شکری چطور؟ اون ۱۵۰ برابر مقاومت الکتریکیش بیشتر از خمیر ‌نمکی هست. این معنی‌ش چیه؟ معنیش اینه که اگه این‌ها رو بذارید کنار هم، ناگهان شما یه مدار رو برقرار کردید– این معنی‌ش چیه؟ معنیش اینه که اگه این‌ها رو بذارید کنار هم، ناگهان شما یه مدار رو برقرار کردید– مداری که هر دست کوچولو و خلاقی میتونه یه مدار واسه خودش بسازه. مداری که هر دست کوچولو و خلاقی میتونه یه مدار واسه خودش بسازه.

(تشویق)

خب، حالا می‌خوام اینو بهتون در عمل نشون بدم. پس اگه من این خمیره ‌نمکی رو بردارم – که مثل خمیره بچگی‌هامونه – و وصلش کنم، پس اگه من این خمیره ‌نمکی رو بردارم – که مثل خمیره بچگی‌هامونه – و وصلش کنم، پس اگه من این خمیره ‌نمکی رو بردارم – که مثل خمیره بچگی‌هامونه – و وصلش کنم، این یه باطری سربی ۲ محفظه‌ای هست، یه باطری ساده– میتونید در بازار یا هر جایی‌ اونا رو راحت بخرید– این یه باطری سربی ۲ محفظه‌ای هست، یه باطری ساده– میتونید در بازار یا هر جایی‌ اونا رو راحت بخرید– این یه باطری سربی ۲ محفظه‌ای هست، یه باطری ساده– میتونید در بازار یا هر جایی‌ اونا رو راحت بخرید– ما سپس میتونیم هرچیزی رو با اون روشن کنیم. ما سپس میتونیم هرچیزی رو با اون روشن کنیم. اگه کسی‌ بین شما مهندسی‌ برق خونده باشه، میتونه ببینه که با این میشه اتصال کوتاه هم تولید کرد. اگه کسی‌ بین شما مهندسی‌ برق خونده باشه، میتونه ببینه که با این میشه اتصال کوتاه هم تولید کرد. اگه این دو رو به هم فشار بدم، اتصال برق قطع میشه. درسته، برق در این حالت از طریق خمیره‌ها منتقل می‌شه، نه از طریق LED. اگه دوباره جداشون کنم، نور خواهیم داشت. خب، اگه حالا خمیر شکاری رو استفاده کنم، این خمیر نمیخواد الکتریسته رو انتقال بده. خب، اگه حالا خمیر شکاری رو استفاده کنم، این خمیر نمیخواد الکتریسته رو انتقال بده. مثل یک دیوار بین دو خمیر عمل میکنه. اگه من این را بین این دو تا قرار بدم، و باز هم آنها رو به هم بچسبونم، و لامپ رو هم وصل کنم، نور خواهیم داشت. اگه من این را بین این دو تا قرار بدم، و باز هم آنها رو به هم بچسبونم، و لامپ رو هم وصل کنم، نور خواهیم داشت. اگه من این را بین این دو تا قرار بدم، و باز هم آنها رو به هم بچسبونم، و لامپ رو هم وصل کنم، نور خواهیم داشت. در واقع می‌تونم یه کم به مجسمه‌ام فرم بدم، مثلا فرم چرخشی به آن بدم. بذارید یه موتور بیارم. در واقع می‌تونم یه کم به مجسمه‌ام فرم بدم، مثلا فرم چرخشی به آن بدم. بذارید یه موتور بیارم. یه کم خمیر به اون میچسبونیم. حالا چرخش رو هم داریم. یه کم خمیر به اون میچسبونیم. حالا چرخش رو هم داریم.

(تشویق)

وقتی‌ که پایه کار رو فراهم کردید، میتونید مدار هم بسازید. وقتی‌ که پایه کار رو فراهم کردید، میتونید مدار هم بسازید. اسم این رو گذاشتیم مدار سوشی، بچه هم اینو خیلی‌ دوست دارند. برق رو دوباره به جریان میندازم. اسم این رو گذاشتیم مدار سوشی، بچه هم اینو خیلی‌ دوست دارند. برق رو دوباره به جریان میندازم. حالا می‌تونم درباره مدار‌های سری یا موازی صحبت کنم. می‌تونم به طور دلخواه لامپ‌هایی‌ رو به آن اضافه کنم. میتونیم شروع کنیم و درباره بار الکتریکی‌ حرف بزنیم. چه اتفاقی میافته اگه ما لامپ‌ها و وسایل مختلفی‌ رو به أون وصل کنیم؟ کم نور و ضعف میشه. چه اتفاقی میافته اگه ما لامپ‌ها و وسایل مختلفی‌ رو به أون وصل کنیم؟ کم نور و ضعف میشه. چه اتفاقی میافته اگه ما لامپ‌ها و وسایل مختلفی‌ رو به أون وصل کنیم؟ کم نور و ضعف میشه. ما حتا میتونیم میکرو‌پروسسور اضافه کنیم، و از آن به عنوان ورودی استفاده کنیم و صدا یا موسیقی را شخصاً تولید کنیم. ما حتا میتونیم میکرو‌پروسسور اضافه کنیم، و از آن به عنوان ورودی استفاده کنیم و صدا یا موسیقی را شخصاً تولید کنیم. ما حتا میتونیم میکرو‌پروسسور اضافه کنیم، و از آن به عنوان ورودی استفاده کنیم و صدا یا موسیقی را شخصاً تولید کنیم. میشه مدار‌های موازی یا سری را برای بچه‌ها ایجاد کرد و به آنها آموزش داد. میشه مدار‌های موازی یا سری را برای بچه‌ها ایجاد کرد و به آنها آموزش داد.

البته همه اینها در آشپزخونه شما اتفاق میفته. که ما سعی‌ کردیم از اون[آشپز‌خانه] یه آزمایشگاه الکتریسته بسازیم. یه وب‌سایت هم داریم، که همه چیز در اون نوشته شده. اینا دستور العمل‌های خانگی هستند. چند تا ویدئو هم هست که میتونید طبق ‌اونها خودتون در خانه آزمایش انجام بدین. واقعا جالب بوده، از وقتی‌ اینا رو گذاشتیم، سعی‌ کردیم ببینیم کیا انجامش میدن. از یک مادر در یوتا، که به بچه‌ش یاد میده تا محققان علوم در انگلیس از اون بهره بردند. از یک مادر در یوتا، که به بچه‌ش یاد میده تا محققان علوم در انگلیس از اون بهره بردند. حتا توسعه دهندگان برنامه درسی‌ در هاوایی.

پس می‌خوام شما رو هم دعوت کنم که یه مقدار خمیر با یه کم نمک و شکر بردارید و بعضی‌ رو شروع کنید. پس می‌خوام شما رو هم دعوت کنم که یه مقدار خمیر با یه کم نمک و شکر بردارید و بعضی‌ رو شروع کنید. ما معمولاً به آشپز‌خانه به عنوان یک آزمایشگاه الکتریسته نگاه نمیکنیم، یا به بچه‌هامون به عنوان یه طراح مدار، ما معمولاً به آشپز‌خانه به عنوان یک آزمایشگاه الکتریسته نگاه نمیکنیم، یا به بچه‌هامون به عنوان یه طراح مدار، ولی‌ شاید الان باید این کار رو بکنیم.

خوش بگذره. ممنون.

(تشویق)

مشارکت کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

دریافت جدیدترین مطالب سایت

به خبرنامه «زوم» بپیوندید و از آخرین تخفیف ها، مقالات و آموزش های تخصصی با خبر شوید: