شاولان اسو- یاد بگیرید زبان چینی را بخوانید... به سادگی!

مجموعه: تد تاک / سرفصل: Talks that'll inspire you to learn a new language /
شنبه 08 اردیبهشت 1397

شاولان اسو- یاد بگیرید زبان چینی را بخوانید... به سادگی!

شاولان اسو- یاد بگیرید زبان چینی را بخوانید... به سادگی!

توضیح مختصر

برای خارجی‌ها سخت است که حرف زدن زبان چینی را یادبگیرند.اما ممکن است که یادگیری خواندن خط زیبای چینی که اغلب نوشتن آن پیچیده است، آسان‌تر باشد. شاولان روشی یادگیری ساده ای برای شناخت علائم نگارشى و ایده پشت آنها برمی‌گزیند - ساختن خطوط از چند فرم ساده به مفاهیم پیچیده تر. این را چینی آسان می‌نامند.

  • زمان مطالعه 6 دقیقه
  • سطح متوسط

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این سخنرانی را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدیویی

ترجمه‌ی سخنرانی

در تایوان بزرگ شدم، و دختر یک خوشنویس هستم، یکی از خاطرات محبوب من این بود که مادرم به من زیبایی، شکل وفرم خط چینی را نشان می‌داد. از آن زمان تا به حال، من به طور باورنکردنی شیفته این زبان شدم.

اما برای یک خارجی این زبان مثل دیوار چین،غیر قابل نفوذ است. طی چند سال گذشته، در پی آن بودم که که در صورتی که بتوانم این دیوار را بشکنم، خُب هر کس که بخواهد زیبایی این زبان مشکل و پیچیده را بفهمد و آن را تقدیر کند، می تواند. به این موضوع فکر کردم که چگونه یک روش جدید و سریع یادگیری زبان چینی می تواند مفید باشد.

از سن پنج سالگی شروع به یادگیری کشیدن تمامی اجزا علائم نگارشى چینی در یک توالی صحیح کردم. طی ۱۵ سال، هر روز چندین علامت نگارشى جدید یادمی‌گرفتم. خُب از آنجا که ما فقط پنج دقیقه وقت داریم، بهتره که راه کوتاه و آسان را برویم. یک ادیب چینی ۲۰٫۰۰۰ علائم نگارشى چینی را می‌فهمد. و برای سواد ابتدایی شما نیاز به درک ۱٫۰۰۰ علامت نگارشى دارید ۲۰۰ علائم نگارشى اول به شما اجازه می‌دهد که ۴۰ درصد از ادبیات ابتدایی را درک کنید– برای خواندن تابلوهای رانندگی، منوهای رستوران‌، فهمیدن موضوعات اصلی یک صفحه وب و یا روزنامه کافی‌ست. امروز قصد دارم که با هشت حرف شروع کنم تا به شما نشان دهم که این روش درست کار می‌کند. آیا حاضرید؟

دهانتان را تا جایی که میتوانید کاملا باز کنید تا مربع شکل شود. اين شد دهن. این یک آدم که می‌خواهد راه برود. آدم. اگر شکل آتش آدمى باشد با دو تا بازو در دو طرف بدنش، که دیوانه وار فریاد می‌زند، “ کمک، در آتشم”– درواقع این نماد از شکل شعله آتش گرفته شده، اما من دوست دارم اینطوری فکر کنم. هرروشی که برایتان خوبه را درنظر بگیرید. این یک درخت هست. درخت. کوهِ . خورشید. ماه. این نماد “در” هست که مثل دو لنگه “در” سالن در غرب وحشی هست.

من این هشت علامت نگارشى ر ا اصلی و ریشه ای میدونم. اینها سنگ بناهايى هستند تا علائم نگارشى زیاد دیگری را بسازيد. آدم. اگر یک نفر پشت سر باشه به معنی “ دنبال کردن “ هست. از قدیم گفتن، دو، کسی را همراه داشتن هست ولی سه نفر شلوغی هست. اگر یک فردی بازوهاش را کاملا باز کنه، می گوید “به این بزرگی بود.” فردی که توى دهان هست، به دام افتاده. اویک زندانی‌ست، درست مثل یونس در شکم نهنگ. یک درخت یک درخت هست ولی دوتا درخت با هم به معنی بیشه هست. با سه تا درخت با هم، یک جنگل درست می‌کنیم. یک خط تیره را زیر درخت بگذارید، ما یک فونداسیون داریم. یک دهان در بالای یک درخت بگذار، مى شود “ احمق.” (خنده) خیلی ساده به خاطر سپرده می‌شود، چونکه درختی که حرف بزند خیلی احمقانهِ . آتش را به خاطر داری؟ دوتا آتش با هم، واقعا گرمم شد. سه تا آتش با هم،اینها شعله‌های زیادی هستند. یک آتش زیرِ دوتا درخت، آتش سوزی. برای ما، خورشید منبع سعادت و ثروت هست دوتا خورشید با هم، کامیابی. سه تا خورشید با هم، این درخشندگی‌ و تلالو. خورشید و ماه را تابنده کنار هم قرار بده، این روشنایی‌ست. این همچنین به معنی فردا هم هست.بعد از یک روز و یک شب. خورشید از افق بالا میآید، طلوع. یک “در”. یک خط تیره را داخل “در” قرار بده، این کلونِ “در” خانه‌ست . یک دهان در داخل “در” بگذر، پرسیدن سوالی معنی می‌دهد. تق تق، کسی خونه هست؟ این شخص دزدکی از در بیرون میره، فرار، در رفتن. در سمت چپ، یک خانم داریم دو خانم، باهم مشاجره دارند ( خنده تماشاگران) سه تا خانم با همدیگر، مواظب باشید، بی وفایی.

خُب ما تقریبا ۳۰ علامت نگارشى را با همدیگر مرور کردیم. با استفاده از این روش، هشت علامت نگارشى اصلی به شما اجازه می‌دهد تا ۳۲ واژه را بسازید. هشت علامت نگارشى بعدی هم ۳۲ واژه دیگر را ‌می سازند. پس با کمی تلاش، شما قادر خواهیم بود که چند صد تا واژه را یادبگیرید مثل یک چینی هشت ساله. خُب بعد از اینکه حروف را یاد گرفتید شروع به ساختن واژه‌بندی می کنیم. برای مثال، کوه و آتش با هم، ما کوه آتش داریم. یک آتشفشان. می‌دانیم که ژاپن سرزمین طلوع خورشید است. این خورشیدی‌ست که در جای اصلی‌ قرار گرفته زیرا ژاپن در سمت شرق چین قرار دارد. پس یک خورشید، با مکان اصلی، ما ژاپن را می‌سازیم. از یک نفر که پشت ژاپن باشه، چی بدست میآوریم؟ یک ‌ژاپنی.

خط سمت چپ دوتا کوه هستند که روی هم دیگه قرار گرفتند. در چین قدیم، این به معنی تبعید بود، زیرا امپراطورهای چین، دشمنان سیاسی‌شان را به پشت کوه ها تبعید می‌کردند. این روزها، تبعید به از کشور بیرون انداختن تبدیل شده. یک دهان که به تو می‌گوید که برو بیرون، یعنی خروج.

این یک اسلایدی که به من یاداور می‌شود که من باید حرف زدنم را قطع کنم و از صحنه بیرون روم. سپاسگزارم

( تشویق تماشاگران)

مشارکت کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

دریافت جدیدترین مطالب سایت

به خبرنامه «زوم» بپیوندید و از آخرین تخفیف ها، مقالات و آموزش های تخصصی با خبر شوید: