چگونه برای روز آزمون آماده شویم

توضیح مختصر: نگذارید آمادگی ناقص در روز امتحان تمام کارهایی را که برای آمادگی برای آزمون انجام داده اید، به هدر دهد. در این درس از استاد مدیریت زمان راهکارهایی برای روز سرنوشت ساز خواهید آموخت.

زمان مطالعه: 9 دقیقه

سطح: سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

آمادگی برای روز آزمون

شما با کلی زحمت درس خوانده اید، مشکلات را پشت سر گذاشته اید، تمام تلاشتان را کرده اید تا در روز آزمون خوب عمل کنید… پس زحمات خود را با اشتباهات پیش پا افتاده خراب نکنید! در این درس استاد مبتکر مدیریت زمان چند نصیحت همیشگی درباره آمادگی در روز امتحان به شما ارائه می دهد.

بِن فرانکلین در صرفه جویی در وقت و برنامه ریزی فوق العاده بود و هر دوی اینها هنگام آمادگی برای آزمون در خدمت شما هستند. از کجا معلوم که روزی کشوری تأسیس نکنید. این نصایح را در آن زمان نیز مفید خواهید یافت!

خواب

اولین گوهر خرد چیزی است که شاید پیش از این درباره اش شنیده باشید: سحرخیز باش تا کامروا شوی. (معادل تحت اللفظی این ضرب المثل عبارتند از: سر شب خوابیدن و صبح زود بیدار شدن موجب سلامتی، ثروتمند شدن و زیرکی انسان است). با اینکه سلامتی و ثروت هم خوب است، بخش زیرک شدن واقعا چیزی است که در امتحان به دردتان می خورد.

در اینجا نحوه مدیریت خواب برای اطمینان از کارکرد بهینه ی مغز در روز آزمون ارائه می شود.

درباره ساعت بیدارباش تصمیم بگیرید. قرار است سر موقع بیدار شوید و بدون عجله صبحانه بخورید و 15 دقیقه زودتر به محل آزمون برسید. از آن ساعت به عقب بشمارید تا معلوم شود کی باید بخوابید تا هشت ساعت کامل بخوابید.

شب قبل از امتحان برای درس خواندن بیدار نمانید. این کار اوضاع روز امتحان را دو برابر بدتر می کند. ورق زدن این کتاب و آن کتاب در شب قبل از امتحان، در روز بعد کمکی به شما نخواهد کرد. این کار فقط باعث اضطراب شما می شود. در این شب اگر آماده باشید که آماده هستید و اگر هم آماده نباشید، دیگر نمی توانید کار چندانی انجام دهید. و اگر از خوابتان بزنید تا یادداشت‌هایتان را با دقت مطالعه کنید، فردا صبح خواب آلود و خسته خواهید بود. فقط بگوئید نه!

در عوض کاری آرامش بخش مانند تماشای یک فیلم یا وقت گذرانی با دوستان انجام دهید. سپس زود به رختخواب بروید تا بتوانید قبل از فرا رسیدن صبح، خواب شبانه خوبی داشته باشید.

تدارکات و لوازم مورد نیاز

وقتی خوابتان تنظیم شد، نوبت صحبت درباره ملزومات است. همراه داشتن لوازم مناسب در روز امتحان می تواند کمک زیادی به شما کند. اگر تمام چیزهایی که لازم خواهید داشت همراه داشته باشید، به راحتی از محل کنترل وسایل عبور کرده و با احساسی خوب وارد محل آزمون می شوید. اما اگر روزتان را با وحشتی نابسامان شروع کنید، آرام شدن و شروع آزمون با آرامش دشوار خواهد شد. پس برای حفظ تمرکز و آرامش خود به یکی دیگر از گفته های مشهور بن فرانکلین توجه کنید: هرگز کار امروز را به فردا مسپار.

در اینجا معنی عبارت فوق یعنی: همه چیز را شب قبل از آزمون آماده کن. قبل از رفتن به رختخواب، محل آزمون را دو بار چک کنید و اگر قبلا به آنجا نرفته‌اید، مسیرها را یادداشت نمائید. اگر هنوز از کارت ورود به جلسه (برگه ای که هنگام ثبت نام برای آزمون دانلود کرده اید) پرینت نگرفته اید، این کار را بکنید. سپس کیفی را که قرار است فردا صبح با خود سر جلسه ببرید برداشته و موارد زیر را داخل آن بگذارید:

  • مسیرهای رفتن به محل آزمون (در صورت نیاز)

  • کارت شناسایی عکس‌دار

  • چند مداد سیاه

  • ماشین حساب

  • یک بطری آب و کمی خوراکی

خیالتان راحت نباشد که فردا صبح وقتی دارید کورمال کورمال دنبال آنها می گردید، تمامی آنها را به یاد بیاورید و بردارید.

روز آزمون

حالا که می دانید چه مقدار خواب نیاز دارید و چه چیزهایی را از قبل آماده کنید، وقت آن رسیده که درباره روز آزمون صحبت کنیم. و باز هم بن فرانکلین چند نصیحت هوشمندانه برایتان دارد: عجله کار شیطان است. اهمیت برنامه ریزی از قبل در این است که مانع از عجله کردن شما در روز سرنوشت ساز می‌شود- شما باید با حس اطمینان قلبی وارد محل آزمون شوید و نه با عجله یا دلشوره.

برنامه‌‌ی بعد از بیدار شدن به قرار زیر است:

صبحانه بخورید. شاید الان خیلی گرسنه نباشید اما نباید در حین دادن آزمون گرسنه شوید. میوه هم به عنوان خوراکی بد نیست اما باید چیزی حاوی پروتئین مثل تخم مرغ، بیکن و یا حتی در صورت لزوم شکلات انرژی دار بخورید. فقط وقتی قرار است هوشیار و متمرکز باقی بمانید، به هر خوراکی که صرفا شامل شکر و رنگ خوراکی است، اعتماد نکنید.

زود راه بیافتید. طوری برنامه ریزی کنید که حداقل یک ربع زودتر از شروع آزمون به محل برسید. زمانی راه بیافتید که حتی با احتساب چراغ قرمزها، بیراهه‌ها، تصادف‌ها، یا تأخیرهای جزئی دیگر، با آرامش به محل آزمون برسید. اگر زود به محل رسیدید، چند دقیقه بیشتر وقت دارید که آرام شده و مستقر شوید. ممنون آقای فرانکلین! فهمیدیم!

خلاصه درس

در این درس کارهایی که باید برای آمادگی جهت داشتن روز آزمونی بی دردسر انجام دهید و کارهایی که نباید بکنید، از بنجامین فرانکلین آموختید. شب قبل از آزمون وقت آرامش و آماده کردن وسایل برای صبح فردا است. همه لوازم خود را آماده کنید و تا لحظه ی ورود به جلسه همه چیز را درباره آزمون فراموش کنید. قرار است زود به رختخواب بروید تا حداقل هشت ساعت خواب شبانه داشته باشید. دیگر زمان دود چراغ خوردن و درس خواندن نیست.

صبح روز آزمون وقت خوردن صبحانه ی کامل، برداشتن کیف و زود راه افتادن است. شما آرام و آماده و نه مضطرب از بحران های دقیقه نودی یا خسته از مطالعه تا پاسی از شب، به محل آزمون می رسید. موفق باشید!

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.