تافل چیست؟

توضیح مختصر: اگر زبان انگلیسی را به عنوان زبانی بیگانه می آموزید، احتمالا درباره تافل چیزهایی شنیده اید. این درس را تماشا کنید تا درباره ماهیت تافل، شرکت کنندگان آن، و اینکه آیا شما می توانید در آن شرکت کنید، مطالبی بیاموزید.

زمان مطالعه: 8 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

تافل

تافل در زبان انگلیسی از حروف ابتدای کلماتی درست می شود که معنای فارسی آن عبارت آزمون انگلیسی به عنوان زبان بیگانه است. تافل آزمونی استاندارد است که شامل سوال چهارگزینه ای، سوالات تشریحی، و فعالیتهای گفتاری است.

تقریبا تمام دانشجویان در تافل iBT شرکت می کنند و iBT مخفف عبارت آزمون اینترنتی است. این آزمون کاملا آنلاین است و شما باید برای شرکت در آن، در محل آزمون حضور یابید. شما نمی توانید از کامپیوتر خود استفاده کنید. این آزمون چهار ساعت و نیم طول می کشد که شامل 10 دقیقه استراحت در اواسط آن نیز می شود.

تافل اینترنتی چند بار در سال برگزار می شود. شما می توانید در وبسایت تافل برای این آزمون ثبت نام کنید. هر چند بار که بخواهید می توانید در این آزمون شرکت کنید اما باید بین دو آزمونی که در آن شرکت کرده اید، حداقل دوازده روز فاصله باشد. شما می توانید حدود ده روز پس از آزمون نمرات خود را به صورت آنلاین ببینید و این نمرات حدود 13 روز پس از آزمون به دانشگاهها یا سایر مراکز فرستاده می شود. اگر یک نسخه مکتوب از نمرات درخواست کرده باشید، آن را نیز در همین زمان دریافت می کنید.

گروه کوچکی از دانشجویان نیز در نسخه کتبی آزمون تافل شرکت می کنند، اما تافل اینترنتی بسیار رایج‌تر است. اگر این درس را آنلاین تماشا می کنید، احتمالا در منطقه ای هستید که در آن آزمون تافل به صورت آنلاین برگزار می شود، پس ما در اینجا فقط روی تافل اینترنتی تمرکز می کنیم.

در آزمون چه بخشهایی وجود دارد؟

آزمون تافل مهارت شما را در چهار حوزه می سنجد:

خواندن

شما انگلیسی را در چه حد می خوانید و می فهمید؟

شنیدن

انگلیسی گفتاری را چقدر می فهمید؟

صحبت کردن

تا چه حد می توانید مفاهیم مورد نظر خود را به زبان انگلیسی گفتاری بیان کنید؟

نوشتن

تا چه حد می توانید مفاهیم مورد نظر خود را به زبان انگلیسی نوشتاری بیان کنید؟

این آزمون به بخشهای مختلف خواندن، شنیداری، گفتاری و نوشتاری تقسیم می شود، اما بعضی از بخشها ترکیبی از دو یا سه مهارت فوق است. مثلا در یکی از بخش های نوشتاری باید به یک مکالمه گوش بدهید، متنی را بخوانید و سپس درباره اطلاعات موجود در آن متن و آن مکالمه بنویسید.

در بخشهای خواندن و شنیداری سوالاتی چهار گزینه ای درباره متنهای ریدینگ و متنهای شنیداری پاسخ می دهید و در بخش گفتاری و نوشتاری باید در پاسخ به اشاره های مختلف صحبت کنید یا بنویسید.

تمام مناطق بر آن نسخه ای از زبان انگلیسی تمرکز دارند که به احتمال زیاد در محیط درس و دانشگاه با آن مواجه خواهید شد. پس به عنوان مثال متنهای ریدینگ از مطالبی خواهد بود که احتمال دارد در یک کتاب درسی ببینید.

چرا تافل بدهیم؟

کسانی در تافل شرکت می کنند که می خواهند نشان دهند با وجود اینکه زبان انگلیسی زبان مادریشان نیست، آن را خیلی خوب بلدند.

  • دانشجویانی که می خواهند در مراکز آموزش عالی با کلاسهای انگلیسی زبان تحصیل کنند
  • دانشجویان یا کارکنانی که ویزای یک کشور انگلیسی زبان را درخواست کرده اند

تافل برای دانشجویان بخش مهمی از پذیرش در دانشکده یا دانشگاه است. نمره بالا در تافل به کمیته پذیرش نشان می دهد که شما قادر خواهید بود با کلاسهای انگلیسی زبان پیش بروید. بسیاری از دانشکده ها نمره تافل بسیار پائینی را طلب می کنند اما شما باید نمره مورد قبول دانشکده مورد نظر خود را چک کنید زیرا این نمره از محلی به محل دیگر متغیر است.

در استرالیا و انگلستان، نمره بالا در تافل جزء ضروری ویزای دانشجویان و کارگران ماهر خاص است. برخی از برنامه های یادگیری زبان انگلیسی نیز از تافل به عنوان آزمون پیشرفت استفاده می کنند تا ببینند چقدر پیشرفت کرده اید. در این حالت باید با خود معلم چک کنید تا ببینید چه نمره ای را باید به عنوان هدف خود انتخاب کنید.

خلاصه درس

در این درس درباره تافل آموختید که آزمونی است که فراگیران زبان انگلیسی می توانند در آن شرکت کنند تا نشان دهند در این زبان مهارت دارند. دانشجویان اغلب در صورتی که بخواهند در یک کشور انگلیسی زبان وارد دانشکده یا دانشگاه شوند، باید در این آزمون شرکت کنند. همچنین این آزمون برای انواع خاصی از درخواست ویزا نیز لازم است.

تافل اساسا به صورت آنلاین برگزار می شود- نسخه ی آنلاین تافل iBT یعنی تافل اینترنی نام دارد. شما به یک مرکز آزمون می روید و امتحان می دهید. این آزمون 4 ساعت و نیم طول می کشد. شما می توانید در یک سال به میل خود بارها در این آزمون شکرت کنید و فقط باید بین هر آزمونی که می دهید تا آزمون بعدی حداقل دوازده روز فاصله وجود داشته باشد. نمرات حدود ده روز پس از آزمون به صورت آنلاین اعلام می شود و حدود سه روز پس از آن یا در مجموع سیزده روز پس از آزمون هم به صورت کتبی برایتان فرستاده می شود.

می توانید از بقیه درسهای این دوره برای کمک به آمادگی برای تافل استفاده کنید و مطمئن شوید که در هر یک از آزمونها که شرکت می کنید، نمره ی مورد نیاز را کسب خواهید کرد.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.