چگونه در آزمون تافل موفق شویم

توضیح مختصر: آزمون تافل برای ارزیابی مهارت زبانی مورد نیاز برای گذراندن یک دوره آموزشی دانشگاهی به زبان انگلیسی به کار می‌رود. با خواندن راهنمایی های هر بخش و به خاطر سپردن آنها و کسب اطلاع از منابعی که باید برای آمادگی خود مطالعه کنید، نحوه موفقیت در این آزمون را بشناسید.

زمان مطالعه: 11 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل صوتی

دانلود فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

موفقیت در آزمون تافل

شما می توانید با آماده شدن برای آزمون، در آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان بیگانه نمره‌ی قبولی بگیرید. شرکت در آزمونهای آزمایشی راه خوبی برای آمادگی تافل است. وبسایت ETS (خدمات سنجش آموزشی) آزمونهای آزمایشی و سوالات دوره های قبلیِ آزمونهای تافل کتبی و اینترنتی را به صورت رایگان برای دانلود قرار داده است. همچنین می توانید موارد بیشتری از آزمونهای آزمایشی آنلاین بیابید.

انتخاب بین آزمون تافل کتبی و اینترنتی تصمیم بزرگی است که باید بگیرید و در وبسایت ETS می توانید اطلاعات بیشتری درباره این دو قالب آزمون بیابید. همچنین لازم است نحوه شروع هر بخش از آزمون را بدانید. هنگام آمادگی برای تافل و برای کسب اطمینان از قبولی در آزمون تافل در روز امتحان این موارد را به یاد داشته باشید:

رهنمودهایی برای بخش خواندن

ابتدا کلمات مهم را شناسایی کنید. دانش واژگانی مهم خواهد بود، و شما باید کلمات مهم متن را بشناسید. در هر متن دنبال مفهوم کلی بگردید و از آن یادداشت برداری کنید تا در جواب دادن به برخی از سوالات به شما کمک کند.

ابتدا سوالات را بخوانید. به سوالاتی که قرار است از یک متن پرسیده شوند نگاه کنید سپس در متن به دنبال جزئیاتی بگردید که می تواند در جواب دادن به آن سوالها به شما کمک کند.

تمرین کنید، تمرین و تمرین- از آزمون آزمایشی برای تقویت مهارت خود در جستجوی واژگان مهم، مفهوم کلی و معانی ضمنی استفاده کنید.

رهنمودهایی برای بخش شنیداری

فقط مکالمه به زبان انگلیسی را تمرین کنید. هر چه داشتن مکالمه ای به زبان انگلیسی برایتان آسانتر شود، فهمیدن مطالب بخش شنیداری آزمون آسانتر می شود. موضوعات مختلفی را انتخاب کنید و از ویدیوهای سخنرانی های موجود در اینترنت برای تقویت مهارت شنیداری خود بهره بگیرید.

با دقت گوش کنید. از آنجا که در آزمون فقط یکبار نوار را خواهید شنید، تمام عوامل مخل تمرکز حواس را از بین برده و بر آنچه در امتحان گفته می شود، تمرکز کنید. با استفاده از آزمونهای آزمایشی به تمرکز و حفظ چیزی که در بازه ی زمانی کوتاهی می شنوید، عادت کنید.

به مهمترین اطلاعات گوش فرا دهید(برای یافتن مهمترین چیزی که گفته می شود، به آن گوش دهید). شما قادر نخواهید بود جوابهایتان را تغییر دهید پس درباره یک جواب تصمیم گرفته و با نهایت سرعت ادامه دهید. سعی کنید طوری گوش دهید که مفاهیم کلی و جزئیات را دریابید زیرا از هر دوی اینها سوال مطرح می شود.

رهنمودهایی برای بخش گفتاری

قبل از شروع به صحبت کردن حواستان به زمان باشد. در این بخش لازم است با حداکثر سرعت و بدون مکث طولانی پاسخ دهید. همچنین توصیه می کنیم از تمام زمانی که به شما داده شده است استفاده کنید تا جوابی جامع بدهید.

تلفظ صحیح کلمات را قبل از آزمون یاد بگیرید. اگر کلمات را غلط تلفظ کنید از شما نمره کم می شود پس سعی کنید از قبل، تلفظ صحیح را تمرین کنید.

با زبانی آشنا حرف بزنید. از عبارات و کلماتی استفاده کنید که برایتان آشنا هستند تا بتوانید پاسخهای قاطع و خوش ترکیب بدهید.

رهنمودهایی برای بخش نوشتاری

قواعد دستوری و نگارشی را بیاموزید. یادتان باشد که نمی توانید از نرم افزار برای کنترل املای درست کلمات استفاده کنید پس باید از درستی املای کلماتی که به کار می برید، مطمئن شوید.

ابتدا برای مقاله ی خود طرحی کلی بسازید. قبل از شروع به نوشتن، مقاله ی خود را طرح ریزی کنید و در پایان زمانی را برای مرور کار خود در نظر بگیرید.

از زبانی آشنا استفاده کنید. سعی کنید عبارتهای ساده بنویسید و مثالهایی برای تأیید مطلبی که گفته‌اید، بیاورید. برای اطمینان از به خاطر آوردن همه چیزهایی که برای جواب دادن به سوالات لازمند، قبل از آزمون و هنگام دادن آزمونهای آزمایشی، عباراتی را برای برقراری ارتباط بین جملات و گذر از یک جمله به جمله بعدی از بر کنید.

مهارتهایی که باید قبل از آزمون ارتقا دهید

همزمان با ارتقای مهارتهای شنیداری، خواندن، و نوشتن برای ارتقای مهارتهای زیر وقت بگذارید و تلاش کنید:

یادداشت برداری

شما باید به یادداشت برداری درباره جزئیات و مفاهیم کلی و نیز حرکت رو به جلو و عقب در متن، یادداشت برداری و مرور سوالات عادت کنید. آزمون به آزمودنی ها کمک می کند یادداشت برداری کرده و در طول آزمون به آنها مراجعه کند زیرا این مهارتی است که وقتی دانشجو شدید، اهمیت خواهد یافت. درس مربوط به یادداشت برداری با عنوان یادداشت برداری و ایجاد راهنمای مطالعه برای خود نقطه شروع خوبی برای یادگیری این مهارت است.

تمرکز

قرار است توانایی تمرکز و حفظ آن در مدتی طولانی را ارتقا دهید. با مطالعه در زمانهای کوتاه شروع کنید و سعی کنید تا جایی پیش بروید که بتوانید هر بار به مدت سه یا چهار ساعت مطالعه کنید. به این ترتیب وقتی روز امتحان فرا برسد، برای مدت زمان آزمون تافل آماده هستید. راههای مدیریت موثر زمان را در درس چگونه مهارت های مطالعه خود را ارتقا دهید بیابید.

تایپ کردن و نوشتن

اگر شرکت در آزمون اینترنتی را انتخاب کرده اید، لازم است مهارتهای تایپ خود را ارتقا دهید. شما نمی دانید در جلسه امتحان چه نوع کیبوردی در اختیارتان قرار می دهند، پس تایپ کردن با کامپیوترهای مختلف را تمرین کنید تا با انواع کیبوردها آشنا شوید. علاوه بر این، سعی کنید تا جایی که می توانید مهارتهای تایپ خود را ارتقا دهید تا بتوانید مقاله خود را در زمان مقرر تمام کنید. برای آزمون کتبی، نوشتن با دست را تمرین کنید تا از خوانا بودن آن مطمئن شوید. برای ارتقای مهارتهای خود در این زمینه به درس ارتقای دستنویسی مراجعه کنید.

منابع آزمون

از دوره‌ی تافل زبانشناس برای کمک به قبولی در آزمون استفاده کنید. این دوره شامل درسهای شنیداری درباره نحوه موافقت یا مخالفت و نحوه استفاده از اطلاعات موجود در متن برای تشخیص معنای کلمات است. درسهای ویدیویی می تواند تجربه یادگیری را جذاب نماید و می توانید در پایان هر درس خود را با آزمونکها محک بزنید. این دوره شامل موارد زیر است:

  • اطلاعاتی درباره تافل

  • مبانی خواندن و کمکهای پیشرفته

  • گفت و شنود

  • دستور زبان و مقاله نویسی

از آنجا که این آزمون در تحصیل دانشگاهی شما بسیار اهمیت دارد، و نمی توانید بفهمید که در روزهای پایانی قبل از آزمون چه احساسی خواهید داشت، درسهای غلبه بر استرس می تواند شما را در آماده شدن برای شرایط آزمون یاری دهد.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 5 در فصل 1 از دوره زیر هستید:

تافل iBT

9 فصل | 96 درس

1. تافل چیست؟

2. ساختار و نمره دهی آزمون تافل

3. ثبت نام آزمون تافل و لوازمی که باید به همراه داشت

4. چگونه برای روز آزمون آماده شویم

5. چگونه در آزمون تافل موفق شویم 👁

2. درباره سوالات خواندن برای یادگیری

3. بخش خواندن تافل - راهکارها

4. استنباط چیست؟ چطور معنای مورد نظر را استنباط کنیم؟

5. ساختن معنا از روی نشانه های مفاد متن، دانش قبلی و ساختار کلمه

6. ترفندهای خواندن با استفاده از تجسم

7. چطور از مفاد متن برای تشخیص معنای کلمات استفاده کنیم

8. معنای ضمنی و معنای صریح یعنی چه؟ تعاریف و مثالها

9. ترفندهای خواندن دقیق در مقایسه با خواندن کلی

10. جان کلام یک مقاله را بفهمید و خواندن و درک مفاهیم را ارتقا دهید

11. تمرین خواندن تافل