بخش خواندن تافل - راهکارها

توضیح مختصر: آیا به دنبال رهنمودهایی برای کمک به عبور از بخش خواندن تافل هستید؟ بفرمائید! از مدیریت متن‌ها تا انواع سوالات و ترتیب پاسخگویی به آنها را برایتان گرد آورده ایم.

زمان مطالعه: 10 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

بخش خواندن تافل

قبل از آنکه آزمونی را با موفق بگذرانید، باید بدانید که آن آزمون چه چیزی را می سنجد. بخش خواندن تافل آزمونی برای سنجش کیفیت خواندن و درک متونی است که به زبان انگلیسی نوشتاری نوشته شده اند. در بخش خواندن تافل سه یا چهار متن خواهید داشت. این متنها مانند متون کتاب درسی نوشته می شوند؛ شما هیچ چیز عجیبی مانند یک قطعه شعر نمی بینید.

پس از هر متن 12 تا 14 سوال می آید. یعنی در مجموع 36 تا 56 سوال. سوالات فقط از شما درباره اطلاعات موجود در متن می‌پرسند. این آزمونِ خواندن و درک مفاهیم است و نه اطلاعات عمومی. اغلب سوالات، چندگزینه ای خواهند بود اما چند سوال خاص به نام سوالهای خواندن برای یادگیری نیز خواهید داشت که بعدا در این درس درباره آنها می آموزید. قرار نیست هیچ مقاله ای بنویسید.

متنها

حالا که دانستید چه چیزی در آزمون هست، وقت آن است که وارد راهکار شوید. بیائید با متن‌ها شروع کنیم. به هر حال قبل از شروع به جواب دادن سوالات مربوط به متنها باید خودِ متنها را بخوانید! در اینجا چند راهنمایی برای مدیریت متن‌های ریدینگ در تافل آمده است.

۱. متن را برای یافتن مضمون اصلی بخوانید و نه برای یافتن جزئیات

نگاهی اجمالی به متن بیاندازید تا مفهوم کلی را دریابید. پس از این کار، سعی کنید مفهوم کلی را در یک جمله خلاصه کنید و سپس مستقیما به سراغ سوالات بروید. این راهکاری خوب است زیرا برای درک متن هیچ نمره ای نمی گیرید، فقط برای جواب دادن به سوالات نمره می گیرید. بیشترِ جزئیات متن در سوالات ظاهر نمی شوند، بنابراین لازم نیست نگران آنها باشید.

درست است که برخی از سوالات از شما راجع به جزئیات می پرسند. اما برای این سوالات همیشه می توانید به متن بازگرید تا در صورت لزوم جزئیات را چک کنید. انجام اینکار سریعتر و آسانتر از آن است که در اولین دورِ خواندن، تمام جزئیات آن را بفهمید.

۲. سر کلماتی که معنایشان را نمی دانید، گیر نکنید.

حتی اگر چند کلمه در متن هست که با آنها آشنایی ندارید، نترسید. به جای چسبیدن به کلمات منفرد، بر معنای کل جمله تمرکز کنید. اگر بتوانید این کار را انجام دهید، آماده هستید.

سوالات

وقتی هر متن را خواندید به سوالات می رسید. اگر سوالات را از آسان به سخت جواب بدهید و از راهکارهای درست برای هر نوع سوال استفاده کنید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت. در اینجا فهرست سوالات از نوع آسانتر به نوع سختتر آمده است. آسانترین سوال احتمالا سوالاتی هستند که :

۱- سوالات مربوط به معنای کلمات

این سوالات عبارتند از: در این متن، واژه ——- بیشترین شباهت معنایی را به …. دارد. اگر برای این نوع سوالات آماده نیستید، آنها می توانند روزتان را خراب کنند، اما اگر بدانید چطور با آنها کنار بیائید، جزو آسانترین سوالات کل آزمون می شوند. کلید درست جواب دادن این سوالات این است: آنها درباره معنی کلمه در بافت متنی هستند و نه تعریفشان در واژه نامه. کلمات انگلیسی ممکن است بسته به کاربردشان در یک جمله خاص چندین معنای متفاوت داشته باشند. سوالات معنای کلمات در تافل قصد دارند بدانند که آیا می توانید تشخیص دهید کدامیک از معانی کلمه در این مورد خاص به کار رفته است.

برای پاسخ دادن به این سوالات به جمله بازگردید و آن را بخوانید. زیر کلمه ای که معنای آن از شما خواسته شده است، خط بکشید و یک مترادف یا کلمه ای دیگر که بتوان جایگزین آن کرد، پیدا کنید. سپس به گزینه ها برگردید و بهترین کلمه ای را که با کلمه ی شما همخوانی دارد، انتخاب کنید. این کار موجب اطمینان از این مسئله می شود که شما درباره نحوه کاربرد کلمه در بافت متنی فکر کرده اید و نه معنای لغت نامه ای آن.

۲- سوالات ارجاع به پاراگراف

پس از آنکه به سرعت از سوالات معنای کلمات عبور کردید، به سوالاتی می رسید که به شما خواهند گفت دقیقا به کدام پاراگراف ارجاع می دهند. آنها باید با چیزی شبیه این شروع شوند: «در پاراگراف دو…. » این سوالات نیز بسیار آسان هستند زیرا به شما می گویند دقیقا در کجای متن به دنبال جواب بگردید.

۳- سایر سوالات معمولی

پس از سوالات ارجاع به پاراگراف، سوالات چند گزینه ای دیگر (یک سوال و چهار گزینه) را نیز جواب دهید. سپس می رسیم به……

۴- سوالات یک جمله بگذار

این سوالات از شما می خواهند جمله ای را در یکی از چهار محل موجود در یک پاراگراف معین از متن جای دهید. در این سوالات شما باید پاراگراف را با دقت بخوانید. به کلمات ربط از جمله then، next و also نگاه کنید تا به شما در جای دادن جمله کمک کنند. سپس بهترین حدس خود را انتخاب کنید و دوباره پاراگراف را با افزودن جمله بخوانید تا ببینید معنی دارد یا نه.

۵- سوالات خواندن برای یادگیری

پیدا کردن این سوالات ساده است: آنها یک جدول بسیار بزرگ دارند. سوالات خواندن برای یادگیری از شما می خواهند مضامین اصلی متن را در یکی از مقوله ها و یا دیگری جای دهید. هر متن یک سوال خواندن برای یادگیری خواهد داشت. این سوالات دشوارترین نوع سوال هستند و شما باید کل متن را بفهمید، پس آنها را برای آخر نگه دارید. اگر راهنمایی بیشتری درباره سوالات خواندن برای یادگیری می خواهید، یک درس کامل در این دوره به آنها اختصاص داده شده است.

خلاصه درس

در این درس چند رهنمود راهبردی برای تافل دریافت کردید:

  • ابتدا نگاهی اجمالی به متن داشته باشید اما به جزئیات یا کلمات منفردی که نمی شناسید، توجه نکنید.
  • ابتدا سوالات آسانتر را جواب دهید. با سوالات معنی کلمات شروع کنید. سپس به سراغ سوالاتی که به یک پاراگراف خاص اشاره دارند، سایر سوالات چند گزینه ای و سوالات جای گذاری بروید. در آخر سوالات خواندن برای یادگیری را جواب دهید.
  • برای سوالات معنای کلمات همیشه به نحوه کاربرد کلمه در متن توجه کنید. فقط گزینه ای را که فکر می کنید به طور کلی بهترین تعریف است، انتخاب نکنید.
  • برای همه سوالات هر جواب باید بر مبنای متن باشد. متنها از شما درباره اطلاعات خارج از متن نخواهند پرسید؛ هر یک از جوابها جایی در متن قرار دارد.

حالا دانش خود را بیازمائید و در آزمونک چند نمونه سوال را امتحان کنید!

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.