درباره سوالات خواندن برای یادگیری

توضیح مختصر: سوالات خواندن برای یادگیری در آزمون تافل کاملا غیرعادی هستند- از این رو لازم است آنها را از قبل تمرین کنید! در اینجا درسی پر از تمرین و راهنمایی برایتان داریم تا وقتی نوبت آنها شد، برایشان آماده باشید.

زمان مطالعه: 14 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

خواندن برای یادگیری

در بخش خواندن آزمون تافل بیشترِ سوالات کاملا استاندارد هستند. آنها چند گزینه ای هستند؛ از شما درباره اطلاعات موجود در متن سوال می کنند. شما این سوالات را قبلا دیده اید؛ میدانید از چه قرارند. اما سوالات خواندن برای یادگیری خاص و منحصر به فرد هستند. سوالات خواندن برای یادگیری از شما می خواهند نکات کلیدی متن را به یکی از دو شیوه زیر مرتب کنید: یک جدول موضوعی یا خلاصه.

جدول موضوعی

اگر سوال از شما بخواهد با جدول موضوعی کار کنید، جدولی با دو ستون دارید. هر ستون به اسم یکی از مقوله های اصلی متن است. مثلا اگر متن درباره دو کشور مختلف است، ممکن است ستون ها نام دو کشور را بگیرند. این جدول چیزی شبیه به این خواهد شد:

  • این حیوانات در آسیا محبوبیت بیشتری دارند.

  • در ایالات متحده آنها لقب بهترین رفیق انسان را به خود گرفته اند.

  • حتی اعضای بزرگ و کم نظیر این گونه ها فیزیولوژی مشابه با خویشاوندان خانگی خود دارند.

  • سم هایشان اغلب روی آسفالتِ سخت می شکند، از این رو باید برای محافظت از استخوان آنها، نعل شوند.

  • مصریان باستان گربه سانان خانگی خود را به حدی مقدس می دانستند که پس از مرگ آنها را مومیایی می کردند.

  • حیوانات خانگی امروزی از نسل گرگهایی هستند که هزاران سال پیش اهلی شدند.

  • فیلمهایی مانند اولد یلر از وفاداری مشهور آنها تقدیر می کنند.

  • حیوانات خانگی که به انبار غله و محل ذخیره حمله می کنند؛ آنها می تواند تهدیدی جدی برای یک محصول باشند.

  • برخی از گونه ها که هایپوآلرژنیک (مناسب برای افراد دارای حساسیت یا آلرژی) نامیده می شوند، مقدار کمتری از این پروتئین را می سازند.

مثال بالا چهار نمره دارد. گاهی اوقات سوالات موضوعیِ کمی کوچکتری حاوی 5 جای خالی در جدول داریم. این سوالات سه نمره خواهند داشت. شما می توانید با دادن چند جواب درست بخشی از نمره را بگیرید.

خلاصه ها

سوالات خلاصه نوع دیگری از سوالات خواندن برای یادگیری هستند. آنها چیزی شبیه به این هستند.

در بالای جدول جمله ای را می بینید که کل متن را خلاصه کرده است. شما باید سه جمله را انتخاب کنید که مضامین اصلی متن را بهتر بیان می کنند و آنها را در جدول خلاصه قرار دهید. این نوع سوالات دو نمره دارند و می توانید بخشی از آن را بگیرید. هر متن ریدینگ در تافل حداقل یک سوال خواندن برای یادگیری خواهد داشت. یعنی به طور قطع سه یا چهار عدد از آنها در کل آزمون وجود خواهد داشت.

راهنمایی هایی برای این نوع سوال‌ها

آنها را برای آخر نگه دارید

سوالات خواندن برای یادگیری در کل سختترین سوال است زیرا شما باید تمام متن را بفهمید تا بتوانید به آنها جواب دهید. از سوالات دیگر برای درک متن استفاده کنید و سپس بعد از آنکه با متن آشنا شدید، سوال خواندن برای یادگیری را نگاه کنید.

از حذف کردن استفاده کنید.

حتی اگر دقیقا نمی دانید کدام جوابها درست هستند، بلافاصله جوابهای غلط را حذف کنید. این به شما کمک می کند گزینه هایتان را کم کنید.

از برگه چکنویس خود استفاده کنید.

چیزها را فقط در ذهنتان حذف نکنید. به جای این کار حروف گزینه‌ها را در برگه چکنویس نوشته و آنهایی را که غلط هستند خط بزنید. این به شما کمک می کند تمرکز کرده و متمرکز باقی بمانید.

مثال

برای آزمودن مهارتهای خود آماده اید؟ در اینجا یک متن و سپس سوالات خلاصه‌ی تمرینی مربوط به آن آمده است:

اگرچه ما منابع بسیاری درباره جمهوری رم (از 147 تا 130پیش از میلاد) و امپراتوری رم (270 پیش از میلاد تا 476 پس از میلاد) در دست داریم، اطلاعات مربوط به سالهای اول جمهوری رم از حدود سال 458 تا 274 پیش از میلاد هنوز به سختی یافت می شوند.

یکی از دلایل کم بودن منابع و وجود فواصل زیاد بین آنها صرفا زمان است. چندین تاریخ نگار حوادث اوایل جمهوری را به رشته تحریر در آورده اند، اما بسیاری از وقایع نگاری های آنان از دست رفته یا در طول 2500 سال فاصله صدمه دیده اند. دست نوشته ها اغلب تصادفا نابود شده، از دست رفته اند یا توسط راهبان قرون وسطایی که آنها را از قرون وسطا عبور داده اند به اشتباه نسخه برداری شده اند.

حتی نسخه های ماندگارتر از کاغذ نیز اثر ویرانگر گذشت زمان را بر خود دیده اند. برای مثال معماری می تواند روایتگر مطالب بسیاری درباره یک شهر و مردمانش باشد، اما رمِ سالهای آغازین جمهوری توسط امپراتور آگوستوس از نو بنا و زیباسازی شد و وقایع ویرانگری همانند آتش سوزی عظیم رم (سال 64 میلادی) و چپاول شهر به دست گوتها در سال 410 میلادی ساختمانهای قدیمی باقیمانده را نیز نابود کرد.

از منظر تاریخ نگاران مدرن یکی دیگر از مشکلات این است که منابعی که در دست داریم اغلب به درستکاری اخلاقی پرداخته اند تا به درستی تاریخی. برای مثال تیتوس لیویِ مورخ، نویسنده ی تاریخ رم که شروع آن از زمان بنیانگذاری رم است، اصولا سعی بر آن داشته تا نشان دهد که اشرافیت پایه و اساس جامعه رم بوده است. وی اغلب حقایق تاریخی را تغییر داده تا برگزیدگان سیاسی رم را خوب جلوه دهد و درک و تشخیص آنچه را که در واقعیت اتفاق افتاده، دشوار ساخته است.

با اینکه هنوز چند منبع درباره جمهوری باقی مانده است، بخش اعظم مطالبِ بالقوه مرجع ما با گذشت زمان یا بر اثر بی مبالاتی از بین رفته و مطالبی که در دست داریم اغلب از نظر واقعیت داشتنِ آن نادرست است و نمی توان با آنها کار را شروع کرد. این موجب خسته کننده شدن مطالعه‌ی سالهای آغازین جمهوری برای تاریخ نگاران مدرن می‌شود.

اگر می خواهید هنگام کار روی سوال متن را دوباره بخوانید فقط روی نشانه ی ویدیو کلیک کنید تا شما را به شروع بخش سوال تمرینی ببرد. و اما سوال!

جدول خلاصه‌ی زیر یک جمله ی خلاصه برای کل متن نشان می دهد. سه جمله ای را که با بیان نکات اصلیِ متن، این خلاصه را به بهترین شکل کامل می کنند، در جدول قرار دهید. هنگام کار روی سوال، ویدیو را متوقف کنید. یادتان باشد می توانید با کلیک کردن روی نشان ویدیویِ بخش سوال تمرینی، به متن بازگردید.

آیا آماده هستید که جواب را بشنوید؟ سه جواب درست عبارتند از (a)، (c) و (f). این سه جمله نکات اصلی متن را بیان می‌کنند. گزینه ی (b) درست نیست زیرا متن درباره دست نوشته های تذهیب شده صحبت نمی کند. گزینه ی (d) درست نیست زیرا متن به پولیبیوس مورخ اشاره نمی کند. گزینه (e) درست نیست زیرا این جمله بخش مهمی از استدلال متن نیست. توجه داشته باشید که گزینه های (b)، (d) و (e) همگی از نظر حقیقت داشتن، درست هستند اما این مسئله اهمیتی ندارد. سوال از شما آنچه را که در متن هست، می پرسد و نه آنچه که در واقع درست است.

خلاصه ی درس

در این درس مروری بر سوالات خواندن برای یادگیری داشتید. این سوالات شبیه سوالات چندگزینه ای معمولی نیستند؛ آنها پیچیده تر بوده و نمره بیشتری نیز دارند. در سوالات خواندن برای یادگیری شما یا خلاصه ای از متن را تکمیل می کنید یا یک جدول موضوعی را که جملات مختلف متن را به مقوله های مختلف دسته بندی کرده است. سوالات جدول موضوعی بسته به طولشان سه یا چهار نمره و سوالات خلاصه دو نمره دارند. شما در هر متن تافل یک سوال خواندن برای یادگیری دارید. هنگام کار روی این سوالات یادتان باشد:

آنها را برای آخر نگه دارید- ابتدا با پرداختن به سوالات دیگر با متن آشنا شوید.

از حذف کردن استفاده کنید- این کار به شما کمک می کند تا حتی زمانی که بلافاصله جواب را نمی دانید، کار را شروع کنید.

از چکنویس خود استفاده کنید- انرژی ذهنی خود را برای به یاد آوردن چیزهایی که حذف می کنید، هدر ندهید؛ به جای اینکار آنها را روی چکنویس خود یادداشت کنید.

اگر شکل سوال باز هم برایتان عجیب به نظر رسید، نگران نباشید- این عادی است! کمی تمرین بسیار مفید است- خیلی زود در انجام آنها مانند حرفه ای ها عمل می کنید.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.