ساختار بخش خواندن تافل

توضیح مختصر: اینجا پیش نمایشی از آنچه در بخش خواندن تافل خواهید دید از جمله متنها، انواع سوالات و زمان بندی وجود دارد. تافل با آزمونهای خواندنی که احتمالا در کلاس می دهید، فرق دارد، پس بهترین کار این است که برای آن آماده شوید!

زمان مطالعه: 8 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

بخش خواندن تافل

وقتی کار سختی را انجام می دهید شروعی قدرتمند می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. و در بخش خواندن آزمون تافل این دقیقا همان کاری است که باید انجام دهید: خواندن اولین بخش کل آزمون است، پس جلو افتادن در این بخش در شما اعتماد به نفسی ایجاد می کند تا بقیه را بدون ترس انجام دهید. آماده اید که وارد آن شوید؟

آزمون خواندن تافل آزمونی است از میزان توانایی شما در درک متن‌هایی که به زبان انگلیسی می‌خوانید. این شاید شبیه آزمونهایی باشد که در مدرسه می دهید، اما بیشتر دانش آموزان در واقع متوجه می شوند که تافل با آزمونهای مدرسه تفاوت فاحشی دارد. از یک نظر سوالات با هم فرق دارند. در آزمونهای خواندن مدرسه، احتمالا باید کتاب را بخوانید و درباره آنچه در متن آن اتفاق افتاده بحث کنید. اما در تافل باید متنها را بخوانید و حقایق مربوط به آنها را بفهمید.

هر سوال فقط یک جواب درست دارد و هیچ بحثی هم نمی شود. برخی از سوالات نیز طرحی عجیب دارند که احتمالا قبلا اصلا ندیده اید. این چیزها قادرند بر نمره شما اثر بگذارند، اما راه ساده ای برای پرداختن به آنها وجود دارد: تمرین! در این درس درباره قالب این آزمون می آموزید، پس آماده می شوید تا بدون گیر و گرفتاری با این نوع آزمون غیرعادی مواجه شوید.

متن‌ها و زمان بندی

در آزمون خواندن تافل تمام زمان را به خواندن متنها و پاسخ دادن به سوالات مربوط به آنها می گذرانید. آزمون، بسته به تعداد متنها بین 60 تا 80 دقیقه طول می کشد. شما سه یا چهار متن با 12 تا 14 سوال برای هر یک خواهید خواند. در مجموع بین 36 تا 56 سوال پاسخ خواهید داد. روی هم رفته تقریبا هر متن 20 دقیقه و هر سوال 2 دقیقه زمان دارد.

متنهای آزمون طراحی شده اند تا تقلیدی از متونی باشند که در کتابهای درسی انگلیسی زبان خواهید یافت. با این وجود آنها مستلزم هیچ دانش خاصی نیستند: شما می توانید بدون مطالعه ی قبلی درباره موضوع، هر متنی را بخوانید. لازم نیست برای تافل چیزی به جز انگلیسی خوانده باشید؛ اگر انگلیسی شما به حد کافی خوب باشد که متن را بخوانید، آماده (جواب دادن) سوالات هستید.

سوالات

حالا بیائید درباره آن سوالات صحبت کنیم. تمام سوالات کاملا بر مبنای متن هستند. اصلا لازم نیست از کلاسهای دیگر چیزی یادتان باشد. آزمون خواندن تافل صد درصد درباره میزان درک شما از کلمات نوشته شده در روی برگه است و نه درباره میزان یادآوری کتابها یا مطالب خواندنی دیگر. هر سوال تافل از شما می خواهد یکی از سه کار زیر را انجام دهید:

سوالات خواندن برای یافتن اطلاعات از شما می خواهند حقایق یا اطلاعات موجود در متن را بیابید. برای مثال یک سوال خواندن برای یافتن اطلاعات شاید چیزی شبیه این بپرسد: طبق پاراگراف 2 در کمربند ستاره ای چند ستاره وجود دارد؟ یادتان باشد که این سوال از شما نمی خواهد حقیقتی علمی را که در کلاسهای علوم حفظ کرده اید به یاد بیاورید؛ این سوالها از شما می خواهند اطلاعاتی را در متن بیابید. شما فقط باید به پاراگراف 2 بروید و جواب را پیدا کنید. سوالات خواندن برای یافتن اطلاعات چند گزینه ای خواهند بود: یا باید یک جواب را انتخاب کنید یا جمله ای را در جایی از متن که بدان تعلق دارد، بگذارید.

سوالات درک مطلب از شما می خواهند موضوع یا مفهوم کلی متن را درک کنید، حقایق مهم را بشناسید و نحوه کاربرد کلمات در بافت متن را درک کنید. در حالیکه سوالات خواندن برای یافتن اطلاعات غالبا درباره حقایق منفرد هستند، سوالات درک کلی کمی بیشتر بر درک کل متن تمرکز دارند. این سوالات نیز مانند سوالاتِ خواندن برای یافتن اطلاعات، چند گزینه ای خواهند بود.

سوالات خواندن برای یادگیری با دو نوع سوال دیگر کمی فرق دارند. در این نوع سوالات باید نکات اصلی متن را یا به صورت نمودار موضوعی و یا خلاصه وار مرتب کنید. این سوالات سختتر از دو نوع دیگر هستند، پس نمره بیشتری دارند: تا دو نمره برای سوالات خلاصه و تا سه نمره برای سوالات نمودار. هر متن یک سوال خواندن برای یادگیری خواهد داشت.

خلاصه درس

در این درس مروری داشتیم بر آنچه می‌توانید از بخش خواندن تافل انتظار داشته باشید. اگر بخواهیم به عدد بگوئیم، 3 تا 4 متن با 12 تا 14 سوال برای هر یک و مجموعا حدود 36 تا 56 سوال در 60 تا 80 دقیقه خواهید دید. هر متن 11 تا 13 سوال خواندن برای یافتن اطلاعات و سوال درک کلی خواهد داشت؛ این سوالات از شما به ترتیب درباره جزئیات موجود در متن و اطلاعات کلی تر می پرسند.

هر متن همچنین یک سوال خواندن برای یادگیری خواهد داشت که باید مضامین اصلی متن را به صورت خلاصه یا نمودار عناوین مرتب کنید. سوالات خواندن برای یادگیری دشوارتر هستند اما نمره بیشتری دارند. حالا می دانید با چه چیزی روبرو هستید. گام بعدی این است که چند نمونه سوال و تمرین داشته باشید تا اینکه از پاسخ دادن به هر سه نوع سوال مطمئن شوید و حتی خیالتان راحت باشد که از دیدن سوالات خواندن برای یادگیری خشکتان نمی زند.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.