چطور از مفاد متن برای تشخیص معنای کلمات استفاده کنیم

توضیح مختصر: شما می توانید با سختکوشی و مهارتی جسورانه از مفاد متنی برای اثبات معنای یک کلمه استفاده کنید. به عبارت دیگر در این درس خواهید فهمید چطور از مفاد متنی برای تشخیص معنای جمله استفاده کنیم.

زمان مطالعه: 10 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

خارج از مفاد متنی

آیا تا به حال در مکالمه ای شرکت داشته اید که نفهمید طرف مقابلتان چه می گوید؟ شاید این فرد کسی باشد که در تعمیرگاه ماشین از کلمه ی کاربراتور یا میل سوپاپ استفاده کرده و شما فقط سرتان را تکان می دهید و منتظر می شوید تا قیمتش را بگوید.

یا شاید خود را در گردهمایی فوتبال آمریکایی بیادبید و پیتون مانینگ مشغول گفتن کلماتی مثل bootleg and Nickelback است. Bootleg و nickleback؟ آیا او دارد درباره ی فروش قاچاقی نوشیدنی الکلی و گروه راک کانادایی حرف می زند؟ وقتی پای یک بازی در میان باشد، این غیرعادی به نظر می آید.

یا شاید شما دارید امتحان می دهید و قرار است یک متن ریدینگ را تحلیل کنید. اما ممکن است به نظر به زبان کلیگان تعلق داشته باشند. هیچ لغت نامه ای هم ندارید. چه می کنید؟

خوب، قرار نیست ما واژگان و اصطلاحات ماشینتان را به شما یاد بدهیم و اگر پیتون مانینگ سر شما داد می زند، تنها هستید. اما ما می توانیم روی آخرین موقعیت کار کنیم. همه چیز به تشخیص معنای کلمه با استفاده از مفاد متنی مربوط می شود. مفاد متن به کلمات د جملاتی گفته می شود که اطراف کلمه ی مورد نظر قرار گرفته اند.

تعاریف و مثالها

چند روش بسیار عالی برای استفاده از مفاد متنی جهت تشخیص معنای کلمات وجود دارد. اولین روش نگاه کردن و دیدن این است که ایا تعاریف کلمات درست همانجا هستند یا نه. این همچنین بیان دوباره کلمه به شکلی دیگر نیز می شود. این جمله را در نظر بگیرید: سوزان هنگام برنامه ریزی مهمانی، در تعداد مهمانها محتاط بود و با هوشیاری کامل عمل می کرد تا مبادا کسانی را که دوست نداشت با او در قمارخانه گرم بگیرند، دعوت کند.

معنای prudent چیست؟ در این جمله تعریف جمله همانجا در جمله وجود دارد. چه کسی prudent است؟ سوزان. درباره چه چیز؟ لیست مهمانها. لازم نیست معنای prudent را بدانید تا اینها را بفهمید. رفتار سوزان با مهمانها دیگر چطور شرح داده شده است؟ او با احتیاط و دقت نظر عمل می کند. پس تعریف prudent چیست؟ عمل با احتیاط و دقت نظر زیاد.

در زمانی دیگر مثالهایی خواهید دید که به توضیح معنای کلمه ی مورد نظر کمک می کند. این بسیار شبیهِ یافتن معنی کلمه است.به این جمله نگاه کنید: دِوین تمام روز از انجام تکالیفش طفره می رفت و مشغول تماشای تلویزیون و انجام بازی های ویدیویی و حتی نوشتن کارت سپاسگذاری برای پدربزرگ و مادربزرگش بود.

Procrastinate به چه معناست؟ این بار این کلمه در جایی دیگر در جمله تعریف نشده است. اما ما مثالهایی از معنای آن داریم. ما می دانیم که تماشای تلویزیون، انجام بازی ویدیویی و نوشتن کارت سپاسگذاری همگی اَشکالی از مسامحه است. اگر دوین باید تکالیفش را انجام دهد، اما او به جای آن این کارها را انجام می دهد، پس procrastination باید به معنی تأخیر یا به تعویق انداختن. حالا آن مثالها به ما در کشف این معنی کمک کرد.

مترادفها و متضادها

شاید به این فکر کنید که موارد فوق فقط دو روش هستند اما من نیاز به روشهای بیشتری (برای کشف معنای کلمات) دارم. بسیارخوب! گاهی اوقات یک مترادف یا متضاد در همان نزدیکی خواهید دید. یک مترادف کلمه ای دیگر است که همان معنا را دارد. یک کلمه متضاد کلمه ای است که معنای مخالف کلمه دارد. اوه، و حتی لازم نیست بدانید مترادف و متضاد به چه معناست تا از این روش استفاده کنید. بیائید نگاهی به مثالها بیاندازیم.

این مثال اول ما است: مارک می خواست با شامی که آماده می کرد، قرارش را ماندگار کند، اما تندیس یخی بزرگی که با اره زنجیری بین بخشهای آن درست کرده بود، زائد، زیادی و غیرضروری بود. وای مارک. آفرین بر تلاش تو. اما معنای superfluous چیست؟ درست همانجا دو مترادف برای آن آمده است: زیادی و غیرضروری. حدستان چیست؟ این همان معنای superfluous است.

یک مثال دیگر: پریسیلا به حدی متواضع و فروتن است که هیچ وقت نمی توان او را مغرور نامید. معنای haughty چیست؟ این بار هم دو صفت دیگر داریم: متواضع و فروتن. اما به مفاد متنی توجه کنید. پریسیلا را به هیچ وجه نمی توان haughty نامید. چرا؟ زیرا او متواضع و فروتن است. این بار ما متضادی داریم. پس haughty متضاد متواضع و فروتن است. بنابراین معنای آن یعنی متکبر و پرمدعا.

جانشینی

ما به چند روش استفاده از مفاد متنی برای تشخیص معنای کلمات نگاه کردیم. نظرتان درباره یک روش دیگر چیست؟ گاهی اوقات می توانید از جانشینی برای تشخیص معنای یک کلمه استفاده کنید. این شامل جایگزینی کلمه ای که معنایش را نمی دانید با کلمه ای است که در مفاد متنی معنا می دهد.

اینجا یک جمله داریم: همانطور که انتظارش را دارید، اسیدی که میز را سوزانده و آن را سوراخ کرده، بخارات مضر نیز دارد. بسیارخوب، کلمه ی deleterious به چه معناست؟ این کلمه به عنوان یک صفت برای توصیف بخارات به کار رفته است. اما ما هیچ مترادف یا متضادی نداریم. و هیچ تعریف یا مثالی در جمله نیست. بیائید جایگزینی را امتحان کنیم.

Pleasant چطور است؟ آیا این کلمه در مفاد متنی معنا دارد؟ همانطور که انتظارش را دارید، اسیدی که میز را سوزانده و آن را سوراخ کرده، بخارات خوشایندی دارد. نه. سوراخ کردن میز بد است. بخارات خوشاید خوب است. ما این دو چیز را نمی توانید به هم ربط بدهیم، اینطور نیست؟ این یعنی استفاده از مفاد متنی.

پس احتمالا این کلمه بد است. Horrible چطور است؟ همانطور که انتظارش را دارید، اسیدی که میز را سوزانده و آن را سوراخ کرده بخارات بسیار ناخوشایندی دارد. بسیار خوب، این نزدیکتر است. اما کاملا درست نیست.

اسید میز را سوزانده و آن را سوراخ کرده است. پس بخارات آن نیز احتمالا موجب آسیب می شود. اینطور نیست؟ harmful چطور است؟ همانطور که انتظارش را دارید، اسیدی که میز را سوزانده و آن را سوراخ کرده، بخارات مضری دارد. درست شد! این در مفاد متنی معنا دارد و deleterious یعنی مضر.

خلاصه درس

ما نحوه استفاده از مفاد متن برای تعیین معنای کلمات را یاد گرفتیم. چندین روش را برای این کار بررسی کردیم.

ابتدا در جمله به دنبال تعریف کلمه گشتیم. سپس در جمله دنبال مثالهایی گشتیم که به تعریف کلمه کمک کند. زمانی که تعریفی وجود ندارد، به دنبال مترادفها یا متضادها گشتیم تا نشانه ای _برای یافتن معنی کلمه مورد نظر) باشند.

در آخر جایگزینی را امتحان کردیم. این شامل انتخاب کلمه ای آشناست که معنی اصلی جمله را حفظ می کند. البته ما نتوانستیم مشکل زبان تخصصی فروشگاه لوازم یدکی یا اصطلاحات فوتبال را حل کنیم! شاید وقتی دیگر این کار را بکنیم!

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.