ترفندهای خواندن با استفاده از تجسم

توضیح مختصر: در این درس تجسم را تعریف خواهیم کرد. سپس توضیح خواهیم داد که چرا این گام مهم است، چطور می توانیم تجسم کنیم، و چه زمانی باید تجسم کنیم. در آخر نگاهی به یک نمونه شعر خواهیم داشت و تجسم را تمرین خواهیم کرد.

زمان مطالعه: 7 دقیقه

سطح: سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

بیائید تجسم کنیم

یک دقیقه زمان صرف کنید تا یک صحنه تعطیلات را تجسم کنید. خاطره ای دوست داشتنی یا داستانی که اغلب برای دیگران تعریف می کنید. شاید درباره صبح روز عید باشد، یا پیکنیک روز یادبود کشته شدگان جنگ، ضیافت روز شکرگذاری یا شب شیطنت هالوین. همانطور که خاطره خود را تجسم می‌کنید، درباره افرادی که آنجا بودند فکر کنید. آنها چه بر تن داشتند؟ چه گفتگوهایی رد و بدل شد؟ چه غذایی خوردید؟ چه بوهایی می آمد؟ یادآوری و در میان گذاشتن خاطرات، یکی از راههای تمرین تجسم است. ما می توانیم از این تمرینها به عنوان ترفندی برای خواندن استفاده کنیم.

تجسم چیست؟

تجسم یعنی ساختن تصاویر در ذهن به هنگام خواندن. تجسم به روشی مهم برای درک متون خواندن تبدیل می شود. زمانی که تجسم می کنید، باید درباره رایحه ها، صداها، مزه ها، منظره ها و حتی احساسها فکر کنید. می توانید درباره آن طوری بیاندیشید گویی فیلمی از مطالبی که می خوانید، ساخته اید.

چرا تجسم مهم است؟

تجسم به خواندن جان می بخشد. اول، اینکه درک متن را آسان می کند زیرا ما در جستجوی چیزی فراتر از کلمات هستیم و تصاویری می سازیم. ما از طریق تصاویر می توانیم مطالب را بسیار آسانتر به ذهن بسپاریم. دوم، اینکه این کار به ما کمک می کند احساس پیوند بیشتری با مطالب داشته باشیم. می توانیم شخصیتها و کارهایشان را ببینیم و احساسی داشته باشیم گویی ما نیز بخشی از صحنه هستیم. آخر، اینکه این کار تجربه ای بسیار شخصی تر خلق می کند و حتی ما را با داستان پیوند می دهد. ما با تجسم شخصیتها و صحنه بیشتر درگیر داستان می شویم.

چطور تجسم کنم؟

هنگام تجسم یادتان باشد که دارید متن را به فیلم تبدیل می کنید. بنابراین می خواهید مطمئن شوید که هر پنج حستان و نیز سایر جزئیاتی که نویسنده افزوده است، در نظر گرفته شوند. هنگام خواندن یک متن، تصویری از صحنه در ذهن خود بسازید. سپس شروع به افزودن شخصیتها، بوها، مزه ها و آنچه ممکن است شخصیتها حس کنند، نمائید. از جزئیات نویسنده برای انجام اینکار استفاده کنید اما از تخیلات خود نیز می توانید به هر شیوه ای که فکر می کنید باعث یادآوری بهترصحنه می شود، استفاده کنید.

چه موقع تجسم کنم؟

شما باید قبل، حین و بعد از خواندن تجسم کنید. قبل از خواندن به عنوان نگاه کنید، نگاهی اجمالی به مطالب داشته باشید و به تصاویر یا نمودارهای موجود توجه کنید. سعی کنید از آنچه فکر می کنید متن درباره اش نوشته شده، تصویری در ذهن خود بسازید. حین خواندن شروع به پخش فیلم در ذهن خود کنید. پس از خواندن، مطالب خوانده شده را با یادآوری صحنه هایی که ساخته بودید، مرور کنید.

بیائید تمرین کنیم

تجسم می تواند در هر نوع نوشته ای اتفاق بیافتد. ما می توانیم داستانهای کوتاه، رمانها، نمایشنامه ها و اشعار را تجسم کنیم. برای این تمرین ما یک شعر را امتحان خواهیم کرد. در زیر گزیده ای از شعر preludes تی اس الیوت آمده است

عصر زمستانی فرا می رسد

با بوی استیک در دالانها

ساعت شش بعد از ظهر است

پایان سوخته ی روزهای دود گرفته

و اکنون بارانی شدید فرا می گیرد

خرده های چرک و کثیفِ

برگهای پلاسیده ی زیر پاهایمان را

و روزنامه های خرابه های خالی را

چه می بینید؟

عصرگاه زمستانی را چطور به تصویر می کشید؟ آیا خورشید در حال غروب است؟ آیا هوا خاکستری است؟ باد خنک می وزد؟

چه بوهایی به مشامتان می رسد؟

بوی غذا و دود در هوا، هوای زمستانی یا حتی بوی برگهایی که خشک و پلاسیده شده اند.

چه صداهایی به گوش می رسد؟

پایان روز باید چه شکلی باشد؟ مردم در تکاپو برای رسیدن به خانه‌هایشان هستند و شاید هم خیابان خالی و ساکت است؟ صدای باد بلند است؟ آیا صدای روزنامه هایی که باد به این طرف و آن طرف می برد، می شنوید؟

چه مزه ای حس می کنید؟

آیا می توانید تصور کنید دود چه مزه ای است؟ یا استیک چه طعمی دارد؟ حتی مزه ی یک شب خنک را ؟

چه حسی دارید؟

همانطور که گوینده پیاده به خانه می رود، آیا خستگی پایان یک روز را حس می کنید؟ احساسهای زمستانی را چطور؟ آیا حس می کنید که برگها و روزنامه ها با صدای خش خش خود را به شما می سایند؟

خلاصه درس

تجسم یعنی ایجاد تصویر در ذهن هنگام خواندن. شما می تواند تجسم را مثل ساختن فیلی از نوشته بدانید. تجسم مهم است زیرا می تواند در درک متن به ما کمک کند و به ما احساس پیوند بیشتر با مطالب بدهد و تجربه ای بسیار شخصی تر بسازد. شما می توانید قبل، حین و بعد از خواندن هر نوع متنی تجسم نمائید.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.