ترفندهای خواندن دقیق در مقایسه با خواندن کلی

توضیح مختصر: در این درس درباره دو رویکرد مختلف به خواندن یک اثر ادبی (چیزهایی) می آموزید - ترفندهای خواندن کلی و خواندن دقیق. کشف کنید که چطور این دو دیدگاه را می توان با استفاده از مثالهایی از نمایشنامه‌ی رومئو و ژولیت عملی کرد.

زمان مطالعه: 9 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

خواندن دقیق و خواندن کلی

برنامه کوتاه سسمی استریت را یادتان می آید که در آن گروور،شخصیت پشمالوی آبی رنگِ محبوبِ همه تفاوت بین دو مفهوم نزدیک و دور را نشان می داد؟ گروور به سمت دوربین می دوید و در حالی که بازوهایش در اطراف تکان می خورد، داد می زد نزدیک! و سپس از دوربین دور شده و داد می زد دور!

گرور تصویر خوبی به ما ارائه می کند که بازنمایی محتوای این درس است. خواندن کلی و خواندن دقیق دو روش نگاه کردن به یک اثر ادبی است. این دو روش برای ارائه اطلاعات درباره متن از ترفندهای مختلفی استفاده می کنند.

یکی از این دو رویکرد که خواندن کلی است، دیدگاه دور است. دیدن همه چیز از فاصله ای دور به ما امکان می دهد اظهارنظری کلی داشته باشیم و با دیدن الگوها و مضامین اصلی بتوانیم یک اثر ادبی را به طور کلی و به عنوان یک اثر ادبی توصیف کنیم.

خواندن دقیق دیدگاه نزدیک است. این دیدگاه نگاهی نزدیک به ادبیات دارد و به انتخابهای که نویسنده انجام داده از جمله گزینش کلمات، اَعمال شخصیتها و اجزای نمادین از نزدیک نگاه می کند.

درست همانطور که گرور چه از نزدیک و چه از دور همان گروور باقی می ماند، نگاه کردن کلی و نگاه به جزئیاتِ یک اثر ادبی درونمایه ی رمان، شعر یا نمایشنامه را تغییر نمی دهد. ما فقط به تناسب دیدگاهمان بر چیزهای متفاوتی تمرکز می کنیم.

ترفندهای خواندن دقیق

خواندن دقیق ما را ملزم به نگاهی عمیقتر به گزینش نویسنده در سطح کلمات، جملات و پاراگراف می کند. خوانندگان باید مانند کارآگاه همه چیز از جمله صداهایی که تکرار می شوند، کلمات انتخابی و زبان نمادین و اثرات آنها بر متن را بررسی کنند.

بیایید چند خط آغازین تراژدی معروف شکسپیر به نام رومئو و ژولیت را به عنوان مدلی برای چند ترفند خواندن دقیق به کار بگیریم. ابتدا متن:

دو خاندان که از لحاظ شأن و مقام همتراز بودند،

در شهر زیبای ورونا که نمایش ما در آنجا برگزار می شود،

کینه های قدیمی خود را به فتنه های تازه ‌ای کشانده

و خونی که در این نزاع ریخته می شود، دستان پاکی را آلوده می سازد

در ابتدا شاید به این دو کلمه ی هم آوا توجه کرده باشید: dignity و mutiny و نیز scene و unclean. خواندن دقیق یعنی توجه به این هم آوایی ها، و نیز ایجاد ارتباطی بین معنای این دو جفت کلمه و ماجرایی که قرار است برای رومئو و ژولیت اتفاق بیافتد.

شأن و مقام دو خاندان مونتاگو و کاپولت قرار است راه را برای فتنه باز کند چرا که رومئو و ژولیت تصمیم می گیرند در مقابل خانواده هایشان بایستند و حتی موجب اعتراض شدیدتری بین آنها شوند.

دو کلمه ی هم آوای scene و unclean نیز خبر از قتلها و مرگهایی می دهد که قرار است در داستان اتفاق بیافتند.

بگذارید ترفندهای ویژه ای را که در آنجا به کار بردم، شرح دهم. اول، به ترتیبِ قافیه ها و کلمات خاصی که برای ایجاد آنها به کار رفته، توجه کردم. سپس فکر کردم که این کلمات در داستان رومئو و ژولیت چه اهمیتی دارند و ارتباط آنها را بسیار آشکار نمودم.

خواندن دقیق سرانجام درباره توجه به جزئیات کوچک و ربط دادن آنها به محتوای اثر ادبی است. من همچنین می توانستم به گفتگوی بین دو شخصیت یا توصیفی از یک خانه که در رمانی ارائه شده است، دقیقا توجه کنم.

ترفندهای خواندن کلی

ترفندهای خواندن کلی نسبت به خواندن دقیق دیدگاه وسیعتری اتخاذ می کند. ما با ترفندهای کلی تمام شعر، نمایشنامه یا رمان را در نظر می گیریم و به عناصری که در کل اثر پراکنده هستند، می اندیشیم.

یکی از ترفندهای خواندن کلی، آزمودن پیام کلی نویسنده و نحوه بیان آن توسط او است. برای مثال شکسپیر آشکارا تلاش می کند که با رومئو و ژولیت، چیزی درباره دشمنی های خانوادگی بگوید. تمام سوء تفاهمات و بداقبالی هایی که بر سر رومئو و ژولیت و خانواده هایشان می آید، به تراژدی تمام و کمالی تبدیل می شود. اما در پایان دو خانواده در سوگ خود متحد می شوند.

یکی دیگر از ترفندهای خواندن کلی این است که به واکنش نویسنده به سوالی بزرگ مانند سرنوشت یا اراده توجه کنیم. در دقایق آغازین نمایشنامه آنجا که شکسپیر می نویسد دو دلداده‌ی بداقبال جان خود را می گیرند می فهمیم که پایان نمایشنامه چه خواهد بود. پس این سرنوشت است که آنها با هم آشنا شوند، عاشق هم شده و بمیرند یا اینکه رومئو و ژولیت مستقیما مسئول اتفاقاتی هستند که برایشان رخ داده است؟

جزئیات کوچکی که تکرار می شوند، مانند ضربات منفرد یک قلم مو به ساخته شدن تصویر کلی کمک می کنند. شکسپیر در سراسر رومئو و ژولیت به سرنوشت اشاره می کند و اشارات او به ستاره اقبال، سرنوشت و طالع نحس موجب رویکردی همه جانبه تر از سوی این نمایشنامه نویس می شود. بدین ترتیب مثالهای کوچکتری که حاصل خواندن دقیق هستند می توانند گواهی بر ایجاد دیدگاهی کلی باشند.

برای مثال، پس از حضور درمراسم رسمی رقص، وقتی رومئو اولین بار ژولیت را می بیند، پیش بینی می کند که « نتیجه ی نامعلومی که هنوز در دست ستارگان است… ساعت ترسناک او را به تلخی آغاز کرده است». با اینکه رومئو و ژولیت ستارگانی را که طالع آنها را رقم زده اند، نفرین می کنند، به نظر نمی رسد مسئولیت انتخاب خود را به عهده بگیرند و پنهانی ازدواج کنند.

خلاصه درس

ترفندهای خواندن کلی و خواندن دقیق دو روش توجه به یک اثر ادبی هستند. ترفند های خواندن کلی بر مضامین کلی تر و جزئیات تکراری مانند اشاره به سرنوشت یا اراده تمرکز می‌کنند. ترفندهای خواندن دقیق به جزئیات یک داستان، شعر یا رمان و پیوند آنها با ماجرایی که روایت می شود، توجه می کنند. خوانندگان قدرتمند از هر دو ترفند کلی و دقیق برای بررسی ادبیات و یافتن هدف نویسنده استفاده می کنند.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.