استنباط چیست؟ چطور معنای مورد نظر را استنباط کنیم؟

توضیح مختصر: در این درس دو اصطلاح استنباط و معنای موردنظر را تعریف خواهیم کرد. سپس درباره مراحل استنباط در ادبیات صحبت خواهیم کرد.

زمان مطالعه: 10 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

آیا من قبلا هم از استنباط استفاده کرده‌ام؟

لحظه ای تصور کنید که پس از کار به خانه تان برگشته اید. تمام چراغها خاموش است، به همین خاطر فکر می کنید که اولین نفری هستید که به خانه رسیده است. همانطور که از ماشینتان دور می شوید بسته ای را روی پله‌ی جلوی خانه می بینید. حتی قبل از اینکه بسته را بردارید فرض را بر این قرار می دهید که پستچی آن را آورده است. سرانجام در جلویی خانه را باز می کنید و می بینید که اتاق نشیمن تمیز شده است. بنابراین نتیجه می گیرید وقتی سر کار بوده اید کسی نشیمن را تمیز کرده است. در هر کدام از این لحظات شما استنباط کردید.

استنباط چیست؟

استنباط یعنی استفاده از مشاهده و پس زمینه برای رسیدن به یک نتیجه ی منطقی. شما احتمالا هر روز استنباط می کنید. مثلا اگر کسی غذای جدیدی می خورد و با صورتش ادا درمی‌آورد، استنباط می کنید که آن غذا را دوست ندارد. یا اگر کسی دری را محکم بکوبد، می توانید استنباط کنید که از چیزی ناراحت است.

قبل از آنکه بتوانید در ادبیات شروع به استنباط کنید، باید بدانید دنبال چه چیزی هستید. هدفتان یافتن معنای مورد نظر متن است. معنای مورد نظر چیزی است که فکر می کنیم نویسنده سعی داشته به ما منتقل کند.

چرا استنباط کردن مهم است؟ نویسنده هنگام نوشتن یک داستان تمام اطلاعات را به ما نمی دهد. او از ما انتظار دارد معنای نهفته را دریافته و درباره متن به نتیجه برسیم. شما هنگام استنباط، فراتر از آنچه را که در متن گفته می شود، نگاه می کنید تا مضامینی را که نویسنده فقط اشاره ای به آنها داشته، بیابید. این باعث می شود شما خواننده ا‌ی فعالتر و متفکری ناقد شوید. این مسئله همچنین درک آنچه را که نویسنده با شما در میان می گذارد، آسانتر می کند.

چطور استنباط کردن را تمرین کنیم

ما هنگام خواندن به واسطه ی نویسنده، متن و واکنش خود استنباط می کنیم. اولین گام در رسیدن به نتیجه گیری درباره‌ی معنای مورد نظر یک نوشته این است که به نویسنده توجه کنید. شما باید برای خواندن بیوگرافی نویسنده وقت صرف کنید. کارهای دیگر او را ببینید و ارتباطشان را با هم در نظر بگیرید. همچنین به پس زمینه ی تاریخی و فرهنگیِ نوشته توجه کنید. این در ارائه ی پس زمینه نوشته به شما کمک می کند و شما می توانید در گام بعدیِ خواندن از آن استفاده کنید.

پس از آنکه برای مطالعه درباره نویسنده وقت صرف کردید، آماده هستید تا خواندن متن را شروع کنید. هدف شما هنگام خواندن، نتیجه گرفتن است. این نتیجه بیان نمی شود اما باید معانی نهفته را دریابید تا آنچه را که نویسنده سعی دارد به شما بگوید، درک کنید.

همانطور که می خوانید، حدس بزنید. سعی کنید حدس بزنید. سعی کنید حدس بزنید که اتفاق بعدی در داستان چیست، یکی از شخصیتها قرار است چه بگوید یا فکر کند و یا حتی شخصیتهای دیگری که در صحنه حضور ندارند، مشغول انجام چه کاری هستند.

سپس سوال بپرسید. چرا شخصیتها به آن شیوه رفتار می کنند؟ آنها چه فکر می کنند؟ به کجا می روند؟ چه احساسی دارند؟ همین حالا از چه چیزهایی اطلاع دارید؟ چه چیز کم است؟ چرا نویسنده اطلاعات را در متن نگنجانده است؟

پس از آن باید پیش‌بینی کنید. فکر می کنید اتفاق بعدی چه خواهد بود؟ یک شخصیت چه واکنشی نشان خواهد داد؟ نتیجه چه خواهد شد؟

در آخر باید ارتباط بین جزئیات را پیدا کنید. پس از اینکه پیش بینی کردید، ببینید چه چیزی کم است یا در جزئیات بیان شده است و ارتباط بین آنها را بیابید. با استفاده از سوالات، حدسیات و پیش بینی های خود، اطلاعات مفقودی را تکمیل کنید.

وقتی خواندن متن را تمام کردید، باید با توجه به پاسخها و تجربه ی خود اطلاعات نهفته را تکمیل کنید. برای مرور حدسیات و پیش بینی هایی که کرده اید، وقت بگذارید و ببینید کدامیک درست هستند.

بیائید تمرین کنیم

خوشبختانه در مقطعی از دوران کودکی بازی سرنخ را انجام داده اید. اگر این بازی را در کودکی انجام نداده اید، ما قصد داریم حالا آن را بازی کنیم و ببینیم استنباط چطور پیش می رود. قرار است ما قاتل آقای بودی، زمان و آلت جرم را پیدا کنیم.

قربانی: آقای بودی

متهمان: خانم پیکاک، دوشیزه اسکارلت، خانم وایت، آقای گرین، سرهنگ موستارد و استاد پلام.

مکانها: آشپرخانه، سالن رقص، کتابخانه، گلخانه، اتاق بازی و اتاق کار.

سلاحها: آچار، لوله سربی، طناب، هفت تیر، چاقو و شمعدان

وقتی بازی می کنید ابتدا سوال می پرسید. می خواهید بدانید هر کدام از متهمان کجا و در کدام اتاق بودند. همچنین سوال می کنید تا سلاحها یا مکانهایی را که آقای بودی احتمالا در آنجا نبوده است، حذف کنید.

سپس شروع به حدس زدن می کنید. اگر بدانیم که آقای بودی با یک هفت تیر کشته شده است، اما دوشیزه اسکارلت فقط طناب داشته، می توانیم او را حذف کنیم. همچنین می توانیم پیش بینی کنیم که اتاق بازی هنوز برای قتل در دسترس بوده است. همانطور که بازی می کنید (یا می خوانید) این پیش بینی ها می توانند ادامه یافته و مورد آزمایش قرار گیرند.

سرانجام می توانید حدس بزنید. زمانی که سوالات را با موفقیت مطرح کرده و پیش بینی هایی کردید، می توانید درباره کسی که آقای بودی را کشته است، حدس قویتری بزنید.

این بازی سرگرم کننده است و استنباط در متن نیز به همین ترتیب است. همینطور که می خوانید، دنبال سرنخهایی از مقاصد نویسنده پیدا کنید. سوال کنید، پیش بینی کنید و به نتیجه برسید. سپس این نتیجه را با استفاده از تجربه خود و پس زمینه نویسنده بسنجید.

خلاصه درس

هنگام استنباط، از پس زمینه و مشاهده برای رسیدن به یک نتیجه ی منطقی استفاده می کنید. ما در ادبیات از استنباط برای یافتن معنای موردنظر و آنچه فکر می کنیم نویسنده تلاش کرده تا به ما بیاموزد، استفاده می کنیم. برای انجام این کار ابتدا باید درباره نویسنده بیاموزیم و سپس متن را مطالعه کنیم و در آخر واکنش خود را به متن ربط بدهیم. با انجام این کار باید بتوانید پیش بینی کنید و به یک نتیجه منطقی درباره مطلب دست یابید.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.