ساختار و نمره دهی آزمون تافل

توضیح مختصر: این درس را تماشا کنید تا مروری بر ساختار آزمون تافل داشته باشید. بخشها، انواع سوالات، زمان بندی و نمره دهی. بهتر است قبل از ورود به بخشهای منفرد، مروری خوب داشته باشید.

زمان مطالعه: 9 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

آزمون تافل

تافل یعنی آزمون زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بیگانه. تافل آزمونی است که کسانی در آن شرکت می کنند که نیاز دارند مهارتشان را در زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بیگانه نشان دهند. حتی اگر در مدرسه کلاسهای زبان انگلیسی را گذرانده اید، تافل احتمالا با هر نوع آزمونی که در کلاس داشته اید فرق می کند، پس با انتظار داشتن چیزی آشنا وارد آن نشوید! بسیار بهتر است که از قبل برای مطالعه ی ساختار آزمون برنامه ریزی کنید تا بدانید که قصد دارید با چه چیزی دست و پنجه نرم کنید.

بخشها و زمان بندی

تافل چهار بخش دارد: خواندن، شنیداری، گفتاری و نوشتاری. در بخش خواندن، بین 36 تا 56 سوال را در 80-60 دقیقه جواب می دهید. در بخش شنیداری، بین 34 تا 51 سوال را در 90-60 دقیقه پاسخ می دهید.

شما پس از بخش شنیداری، یک استراحت ده دقیقه ای اجباری خواهید داشت. پس از استراحت به قسمت گفتاری می رسید. در بخش صحبت کردن 6 فعالیت گفتاری را در 20 دقیقه انجام می دهید. در آخر در بخش نوشتاری دو فعالیت را در 50 دقیقه انجام می دهید.

در مجموع 107-70 سوال، سه فعالیت گفتاری و دو فعالیت نوشتاری در تافل وجود دارد و کل آزمون 4 ساعت و نیم طول می کشد. حتی با در نظر گرفتن استراحت در اواسط آن باز هم آزمونی طولانی است.

سوالات و نمره دهی

اکنون بیائید درباره انواع سوالات صحبت کنیم. در درس مربوط به هر بخش اطلاعات بیشتری درباره انواع خاصی از سوال دریافت خواهید کرد، اما اینجا مروری کلی داریم. در بخش خواندن سه یا چهار متن ریدینگ و 12 تا 14 سوال برای هر یک خواهید داشت. سه نوع سوال وجود دارد.

سوالات خواندن برای یافتن اطلاعات و خواندن برای درک کلی هر دو از شما می خواهند آنچه در متن اتفاق افتاده درک کنید. سوالات خواندن برای یافتن اطلاعات بیشتر مبتنی بر جزئیات هستند، حال آنکه سوالات خواندن برای درک کلی درباره مفهوم کلی متن می باشند. قالب این دو نوع سوال، چند گزینه ای و دارای چهار گزینه و یک جواب درست است.

نوع سوم سوالات یعنی خواندن برای یادگیری اندکی متفاوت است. هر متن یک سوال از این نوع دارد. در اینجا باید اطلاعات متن را در جدول یا خلاصه ای موضوعی مرتب کنید. سوالات خواندن برای یادگیری بسته به قالب آن می تواند تا 4 نمره داشته باشد.

در بخش شنیداری بین 6 تا 9 متن برای شنیدن و 5 یا 6 سوال برای هر کدام وجود دارد. برخی از متنها سخنرانی خواهد بود و در آن فقط یک نفر حرف می زند مانند استادی که در کلاسش صحبت می کند. متنهای دیگر مکالماتی بین دو یا چند نفر خواهند بود.

در بخش شنیداری سه نوع سوال وجود دارد. سوالات شنیدن به منظور درک مفهوم کلی از شما می خواهند اطلاعات موجود در متن را درک کنید. سوالات شنیدن برای درک عمل گرایانه از شما می خواهند دیدگاه و هدف گوینده را درک کنید. سوالات ارتباط دادن و ساختن اطلاعات از شما می خواهند سازماندهی متن را درک کنید.

بیشتر سوالات شنیداری چند گزینه ای هستند اما از انواع دیگر نیز چند سوال مطرح می شود. بخش سوم بخش گفتاری است. در بخش گفتاری شش فعالیت مختلف خواهید داشت. در دو فعالیت مستقل باید نظرات خود را به زبان انگلیسی بیان کنید. برای این دو فعالیت یک سوال و 15 ثانیه زمان دارید تا پاسخ خود را آماده کنید و سپس 45 ثانیه در پاسخ به آن سوال حرف بزنید.

شما در چهار فعالیت ترکیبی، فقط ابراز عقیده نمی کنید. در عوض باید نظر خود را درباره یک متن شنیداری یا یک متن شنیداری که یک متن نوشتاری هم در ادامه ی آن آمده است، بگوئید. تمام متنهای خواندن و شنیدن تاحدودی به مدرسه مربوط است. برای فعالیتهای ترکیبی هم 30-20 ثانیه زمان دارید تا آماده شوید و سپس 60 ثانیه (یک دقیقه) زمان دارید تا صحبت کنید. شنوندگان زنده (و نه کامپیوتر) جوابهای گفتاری را بر اساس نحوه بیان، دستور زبان، واژگان و کیفیت واکنش شما به اِشارات نمره می دهند.

آخرین بخش نوشتار است. در بخش نوشتار دو فعالیت دارید: یک فعالیت ترکیبی و یک فعالیت مستقل. در فعالیت ترکیبی متنی را می خوانید، به صدای گوینده ای که درباره همان موضوع حرف می زند، گوش می دهید و سپس درباره آن موضوع می نویسید. در فعالیت مستقل به یک اشاره کلی درباره نظر خود راجع به یک موضوع پاسخ می دهید. شما باید نظرات خود را بیان کرده و برای آنها استدلال بیاورید. جوابهای نوشتاری شما بر اساس سازماندهی، دستور زبان، واژگان و کیفیت واکنش شما به اِشارات ارزیابی می شوند.

خلاصه درس

در این درس مروری کلی بر ساختار و نمره دهی تافل داشتید. این درس اطلاعات زیادی داشت، بنابراین اگر همه ی آنها را به خاطر نمی آورید، اشکالی ندارد! در درسهای مربوط به بخش های منفرد اطلاعات مفصلتری درباره تمام این موضوعات دریافت خواهید کرد پس فعلا فقط بر درک کلی آنها تمرکز کنید.

به طور کلی تافل، آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبانی بیگانه و دارای چهار بخش است: خواندن، شنیدار، گفتار و نوشتار به همبن ترتیب. کل آزمون در حدود چهار ساعت و نیم طول می کشد و شامل یک استراحت 10 دقیقه ای در اواسط آن است.

در بخشهای خواندن و شنیداری به سوالات چندگزینه ای درباره متنهای خواندن و شنیدن پاسخ خواهید داد. در بخشهای گفتاری و نوشتاری در پاسخ به یک اشاره حرف می زنید یا می نویسید و این اشاره گاهی اوقات شامل یک متن خواندنی یا شنیدنی است که باید به آن پاسخ دهید.

می توانید در درسهای دیگر مربوط به تافل در این دوره درباره آزمون بیشتر بیاموزید و چند سوال آزمایشی دریافت کنید. آزمونک این درس را بدهید و سپس به تکالیف خود بپردازید.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.