تفاوت بین موضوع و استدلال در یک متن

توضیح مختصر: درک تفاوت بین موضوع و استدلال بخش مهمی از فرایند تبدیل شدن به خواننده ای حرفه‌ای است. اینجا این تفاوت را با مثال آورده ایم. همچنین نحوه تشخیص دلایل استدلال در یک متن را نیز مرور خواهیم کرد.

زمان مطالعه: 11 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

تفاوت موضوع و استدلال

آیا فرق بین موضوع یک متن و استدلال مطرح شده در آن را می دانید؟ دانستن این تفاوت می تواند کمکتان کند تا خواننده ی بهتری شوید، و نیز وقتی به هر نوع سوال استاندارد جواب می دهید، واقعا به شما کمک می کند. پس اینجا مروری خواهیم داشت.

موضوع یک متن چیزی است که متن درباره آن است. استدلال یک متن دیدگاه نویسنده آن درباره موضوع است. استدلال گاهی اوقات ادعا یا فرضیه اصلی نیز نامیده می شود. استدلال چیزی قابل بحث است- اگر نتوانید طرف دیگر قضیه را استدلال کنید، پس این اصلا یک استدلال نیست.

متنهایی با یک موضوع مشترک می توانند استدلالهای متفاوتی داشته باشند. برای مثال، سه متن را با موضوع گرمایش زمین فرض کنید:

  • متن اول استدلال می کند که گرمایش زمین وجود دارد و فعالیتهای انسانی عامل آن است.
  • متن دو استدلال می کند که گرمایش زمین وجود دارد اما عامل آن فعالیتهای انسانی نیست.
  • متن سه استدلال می کند که گرمایش زمین اصلا وجود ندارد.

موضوع یکسان،اما استدلالها متفاوت است.

بسیاری از سوالات آزمون شما را ملزم به یافتن موضوع یا استدلال یک متن یا تشخیص نکته ای می کند که نویسنده برای اثبات استدلالش می آورد. در این درس یافتن این دو را تمرین می کنید و سپس نگاه دقیقتری به استدلالهای متن خواهیم داشت تا بتوانید آن سوالات را بدون هیچ مشکلی جواب بدهید.

مثالها

برای تشخیص تفاوت بین موضوع و استدلال بیایید نگاهی به یک متن فرضی داشته باشیم:

دزدان دریایی در مقابل نینجاها

انسانها مدتها بود که به این سوال می اندیشیدند که کدامیک خوشایندتر هستند: نینجاها یا دزدان دریایی؟ به نظر من نینجاها یقینا بهترند. اول اینکه آنها بهداشت بهتری دارند زیرا حمام می کنند. دوم اینکه لباسهایشان ترسناکتر و شیک و کلاسیک است: مدلهای ملوانی از مد می افتند اما سیاه همیشه متناسب است…

به نظر شما موضوع این متن چیست؟ به عبارت دیگر جای خالی را پر کنید: این متن درباره …… است. اگر چیزی شبیه اینها (مقایسه ی دزدان دریایی و نینجاها یا دزدان دریایی و نینجاها) گفتید، درست فهمیده اید! رقابت دزدان دریایی و نینجاها برای گرفتن امتیاز موضوع این متن است.

استدلال این متن چیست؟ به عبارت دیگر جای خالی را پر کنید: در این بحث درباره دزدان دریایی و نینجاها، نویسنده استدلال می کند که……. اگر چیزی شبیه به این (نینجاها خوشایندتر هستند) گفتید، درست است! استدلال یعنی دیدگاه نویسنده درباره موضوع. استدلال چیزی است که شاید نویسنده ای دیگر با آن مخالف باشد. در این مثال مکن است کسی باشد که بگوید دزدان دریایی خوشایندتر از نینجاها هستند. این مسئله است که استدلال را می سازد و نه صرفا یک حقیقت.

می خواهید مثال دیگری را امتحان کنید؟

ارزش بازی

والدین اغلب به فرزندانشان می گویند بازیگوشی نکنند یا جدی باشند اما در واقع بازی راهی ارزشمند برای گذران اوقات است. بازی می تواند درسهایی مانند همکاری اجتماعی، اطاعت از قوانین و عادل بودن را که کودکان بعدا در زندگی نیاز خواهند داشت، به آنها بیاموزد. بازی های فعال مانند گرگم به هوا می تواند از چاقی دوران کودکی که در بیشتر قسمتهای جهان به مشکلی روز افزون تبدیل شده، پیشگیری نماید.

فکر می کنید موضوع متن چیست؟ اگر چیزی شبیه به بازی یا بازی کودکان گفتید، درست است. توجه کنید که عنوان متن راهنمایی بسیار زیادی درباره موضوع می کند. حالا در مورد استدلال چه نظری دارید؟ دیدگاه نویسنده درباره بازی کودکان چیست؟

استدلال نویسنده این است که بازی مفید است و وقت تلف کردن نیست. می توانید ببینید استدلال با موضوع چه فرقی دارد زیرا استدلال، بیان یک نظر است که کسی دیگر می تواند با آن مخالفت کند. ممکن است نویسنده ای دیگر استدلال کند که بازی در واقع کاملا وقت تلف کردن است و کودکان باید با گذراندن وقت بیشتر در مدرسه بیشتر بیاموزند.

نکات بیشتر درباره استدلال

یافتن استدلال یک متن مفید است، اما سوالات بسیاری در آزمون آن را یک گام به جلو می برند. آنها نه تنها از شما می خواهند استدلال متن را تشخیص دهید، بلکه می خواهند اطلاعات یا شواهدی که نویسنده برای اثبات استدلال خود ارائه می کند، تشخیص دهید. شما تا حدودی می توانید اثبات را بخشی از استدلال بدانید زیرا افراد کمی هستند که فقط استدلال خود را مطرح می کنند و آن را همانجا رها می کنند. در استدلال حقیقی، این کار ابدا قانع کننده نخواهد بود!

بیشتر نویسندگان به جای تکرار استدلال، نکته اصلی را در ابتدا مطرح کرده و سپس از بقیه متن برای اثبات آن استفاده می کنند. اگر دوباره به یکی از متنهای مثال نگاه کنیم، می توانیم ببینیم این مسئله در آن صدق می کند. یادتان باشد که استدلال این متن آن بود که نینجاها بهتر از دزدان دریایی هستند. اما نویسنده فقط این را نگفته و توقف کند. به جای آن، دو دلیل دارد:

  • نینجاها تمیزتر هستند.
  • نینجاها خوش لباستر هستند.

یادتان باشد هنگام یافتن استدلال یک متن، فقط جمله را کامل کنید: در این بحثِ دزدان دریایی و نینجاها نویسنده استدلال می کند که…..برای تشخیص نشانه یا شواهد فقط می توانید به آن اضافه کنید: نویسنده در بحث خود درباره دزدان دریایی و نینجاها استدلال می کند که……..زیرا………بخشی که پس از زیرا می آید دلیل نویسنده خواهد بود. بسیاری از سوالات آزمون درباره استدلال از شما خواهد خواست نه تنها استدلال بلکه دلایلی که نویسنده برای اثبات آن ارائه می کند را تشخیص دهید.

خلاصه درس

در این درس درباره تفاوت بین موضوع یک متن و استدلال موجود در متن آموختید.

  • موضوع یک متن چیزی است که نویسنده درباره آن می نویسد. برای مثال دزدان دریایی در مقایسه با نینجاها یک موضوع است.
  • استدلال یک متن که گاهی اوقات ادعا یا فرضیه اصلی نیز نامیده می شود، دیدگاه نویسنده درباره موضوع است. برای مثال نینجاها خوشایندتر از دزدان دریایی هستند یک استدلال است. یک استدلال همیشه چیزی است که می توان با آن مخالفت کرد- بیان یک حقیقت استدلال محسوب نمی شود.

در بیشتر انواع نوشته، نویسنده ابتدا استدلال خود را بیان می کند و سپس بقیه متن را به ارائه دلایل برای استدلال صرف می کند. برای مثال نینجاها بهداشتی تر هستند اثباتی برای این استدلال است که نینجاها بهتر از دزدان دریایی هستند. ممکن است در سوالات آزمون مجبور باشید موضوع متن، استدلال و یا شواهدی را تشخیص دهید که نویسنده برای اثبات آن ارائه می دهد.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.