نحوه استفاده از متن برای جهت دهی به تعبیر شما از آن

توضیح مختصر: در این درس درباره شیوه یافتن و تعبیر معنای ادبی در نوشته بحث خواهیم کرد. این درس بر استفاده از متن جهت یافتن عناصر اصلی برای جهت دادن به تعبیر شما از متن تمرکز خواهد داشت.

زمان مطالعه: 7 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

منظور نویسنده چیست؟

آیا تاکنون رمان یا داستان کوتاهی را به طور کامل خوانده اید و از خود پرسیده اید: منظور نویسنده چه بود؟ یا شاید از خود پرسیده باشید: چرا نویسنده این را نوشته است؟ طبیعی است که وقتی چیزی را می خوانیم این سوالات را بپرسیم. بخشی از فرایند خواندن، ایجاد پیوند با نوشته است که یعنی زمانی را برای تعبیر آن صرف می کنید.

تعبیر ادبیات به چه معناست؟ وقتی ادبیات را تعبیر می کنید، در تلاشید تا معنا و مفهوم داستان را دریابید. از خود این دو سوال را می پرسید که متن به چه معناست و چه اهمیتی دارد.

یکی از بهترین روشهای تعبیر یک نوشته استفاده از متن به عنوان راهنما است. وقتی از متن به عنوان راهنما استفاده می کنید، عناصر اصلی داستان را سنجیده و نحوه پیوند آنها با یکدیگر را ارزیابی می کنید تا معنا و اهمیت داستان را پیدا کنید.

چطور از متن استفاده کنیم

شما برای شروع کار یافتن معنای متن باید ابتدا شروع به تجزیه و تحلیل آن کنید. تجزیه و تحلیل قبل از شروع خواندن آغاز می شود. باید زمانی را صرف کنید و از خود بپرسید، با نگاه به یادداشتهای مقدمه و داشتن نگاهی گذرا به مطالب برای برداشت اولیه، از قبل درباره نویسنده چه چیزهایی می دانید. این گام اول به شما کمک خواهد کرد شروع به داشتن احساس پیوند با ادبیات نمائید زیرا درباره نویسنده خواهید آموخت و با آنچه از قبل درباره موضوع می دانید پیوند برقرار می کنید.

عناصر اصلی

پس از پیش نمایی متن آماده هستید تا از متن برای یافتن معنای آن استفاده کنید. وقتی که میخواهید از متن برای پیدا کردن مفهوم آن استفاده کنید، بایستی عناصر اصلی و جزئیاتی که نویسنه در متن قرار داده است را بررسی کنید. عناصر زیادی در ادبیات موجود است اما تعدادی از مهمترین آن‌ها به شرح زیر است:

  • طرح داستان - اتفاقات اصلی داستان. وقتی طرح داستان را تجزیه و تحلیل می کنید، باید به نحوه ارائه ی حوادث اصلی نگاه کنید. نویسنده چطور داستان را با شما در میان می گذارد؟ جزئیات با چه ترتیبی ارائه شده است؟ آیا نویسنده از پیش آگاهی، تعلیق یا پس نمایی استفاه می کند؟ شخصیتها با چه کشمکش هایی روبرو است؟

  • شخصیتها - افراد حاضر در داستان. شخصیتها چگونه هستند. آنها چطور به یکدیگر ارتباط پیدا می کنند؟ آیا تغییر می کنند یا ثابت باقی می مانند؟ چه ویژگی هایی دارند؟ شخصیتهای فرعی چه نقشی ایفا می کنند؟

  • زمینه - جایی که داستان در آن اتفاق می افتد. داستان کجا اتفاق می افتد؟ در کدام دوره تاریخی و در کجا؟ نویسنده چه جزئیات مهمی درباره زمینه داستان ارائه می کند؟ در زمینه چه لحنی ارائه میشود؟

  • نمادها - اشیایی که معنای دیگری می گیرند. در متن از چه نمادهایی استفاده شده است؟ آیا تصویری در متن هست که در سراسر آن تکرار شود؟ نمادها و تصاویر نمایانگر چه چیزی هستند؟

  • زاویه دید - کسی که داستان را روایت می کند. راوی کیست؟ از طریق این زاویه دید چه چیزی می آموزیم؟ چه چیزی را نمی دانیم؟ چطور محدود شده ایم؟

شما با پرسیدن سوالاتی درباره هر یک از این عناصر شروع به ایجاد پیوند با متن می کنید. می توانید ببینید هر یک از این عناصر چگونه با یکدیگر ارتباط دارند و در نهایت معنا یا درونمایه ی نوشته را پیدا می کنید. این مرحله آخر چیزی است که نوشته را به ما و تجربیاتمان مرتبط می سازد.

وقتی این گام را برمی داریم، نوشته را تعبیر کرده ایم. حالا می توانیم ببینیم چطور تجربیاتمان، داستانِ نویسنده و عناصر آن و درونمایه به یکدیگر مرتبط می شوند.

خلاصه درس

وقتی ادبیات را تعبیر می کنید، سعی می کنید معنا یا درونمایه ی داستان را پیدا کنید. استفاده از متن یکی از روشهای انجام این کار است. وقتی از متن استفاده می کنید، باید عناصر ادبی را که نویسنده در داستان آورده، بسنجید. هنگام سنجش باید سوالاتی درباره هر یک از آنها بپرسید تا ببینید هر کدام چطور به بقیه و چطور به درونمایه مربوط می شوند. آخرین گام استفاده از متن برای هدایت تعبیرتان از متن، پیوند دادن نوشته به تجربیات خودتان است.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 5 در فصل 3 از دوره زیر هستید:

تافل iBT

9 فصل | 96 درس

1. راهگشایی در متن با حروف ربط

2. تفاوت بین موضوع و استدلال در یک متن

3. شناخت لحن، و حس و حال در متن

4. ساختار نوشته چیست و چگونه بر معنا اثر می گذارد؟

5. نحوه استفاده از متن برای جهت دهی به تعبیر شما از آن 👁

2. راهبردهای مکالمه

3. تمرین شنیداری تافل - مکالمه ها

4. راهبردهای شنیدن سخنرانی های بخش شنیداری تافل

5. تمرین سخنرانی های بخش شنیداری تافل

6. تشخیص لحن و دیدگاه

7. کلمات ربط و راهنما در شنیدار

8. تشخیص موافقت یا مخالفت

9. تشخیص نشانه های آهنگ

10. تشخیص اصل مطلب

11. گوش دادن به انگلیسی لهجه دار

12. تمرین شنیداری تافل- گوش دادن برای فهم کلی

13. گوش دادن برای درک کاربردی

14. ارتباط دادن و ترکیب اطلاعات

15. چهار مرحله ی فرایند شنیداری

16. گوش دادن و تفکر انتقادی- ارزیابی سخنان دیگران

17. ارتقای مهارتهای یادداشت برداری