ساختار بخش شنیداری تافل

توضیح مختصر: این درس مقدمه ای برای بخش شنیداری تافل است. این درس را تماشا کنید تا بر چیزهایی مانند متنها و انواع سوالاتی که انتظار دارید در آزمون ببینید، مروری کلی داشته باشید.

زمان مطالعه: 8 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

بخش شنیداری تافل

آیا از خود می پرسید در بخش شنیداری تافل چه خواهید دید؟ بسیار خوب، دیگر این کار را نکنید- در اینجا تمام اطلاعاتی که نیاز دارید، آمده است. بخش شنیداری تافل میزان درک شما از انگلیسی گفتاری و توانایی شما در جواب دادن به سوالات آن را می سنجد. مدت این بخش بین 60 تا 90 دقیقه و سوالات آن از 34 تا 51 عدد است.

شاید شنیدن دشوار باشد زیرا متنها خیلی سریع گفته می شود- شنیدن مانند خواندن نیست که با سرعت خودتان پیش بروید. اما اگر از قبل بدانید با چه نوع متنهایی روبرو خواهید شد، فهمیدن آنها در آزمون بسیار آسانتر است بدون آنکه خسته و بی رمق شوید. در این درس ابتدا متنی را که به آن گوش خواهید داد، آورده ایم و سپس به انواع سوالاتی خواهیم پرداخت که قرار است از شما پرسیده شود.

متنهای شنیداری

بیائید با متنها شروع کنیم. در بخش شنیداری در مجموع بین شش تا نه متن شنیداری خواهید داشت. این متنها دو نوع خواهند بود: سخنرانی و مکالمه . سخنرانی ها (لکچر) متنهایی هستند که طوری طراحی شده اند تا تقلیدی از سخنان استاد در کلاس درس باشند. گاهی اوقات فقط استاد صحبت می کند و گاهی هم بحث کلاسی بین استاد و دانشجویان جریان خواهد داشت. شما بین چهار تا شش متن سخنرانی در آزمون خواهید داشت. هر سخنرانی سه تا پنج دقیقه خواهد بود و پس از آن شش سوال پرسیده خواهد شد.

مکالمه ها متنهایی هستند که طوری طراحی شده اند تا تقلیدی از مکالماتی باشند که ممکن است در مدرسه ای در یک کشور انگلیسی زبان داشته باشید. برای مثال این مکالمات ممکن است درباره درخواست کتاب از کتابخانه باشند. شما دو یا سه مکالمه در آزمون خواهید داشت. هر مکالمه حدود سه دقیقه طول می کشد و سپس 5 سوال مطرح می شود.

برخی از گویندگان متنهای بخش شنیداری لهجه ی آمریکایی خواهند داشت و بقیه ممکن است لهجه بریتانیایی یا استرالیایی داشته باشند. هنگامی که به هر یک از متنها گوش می دهید، برگه چک نویسی در اختیارتان می گذارند تا در صورت تمایل یادداشت برداری کنید. می توانید هنگام جواب دادن به سوالات به یادداشتهای خود مراجعه کنید. مجبور نیستید یادداشت بردارید اما این کار خوب است.

انواع سوالات

حالا می دانید متنها چگونه خواهند بود، وقت آن رسیده تا نگاهی به سوالات بیاندازیم. در بخش شنیداری تافل سه نوع سوال وجود دارد:

  • سوالات گوش دادن برای فهم کلی میزان درک شما از اطلاعات اصلی متن را می سنجند.

  • سوالات گوش دادن برای درک کاربردی پیچیده تر هستند. آنها میزان تشخیص شما از دیدگاه و هدف نویسنده را می سنجند. در این سوالات کافی نیست که بفهمید گوینده چه می گوید؛ شما باید بفهمید او چه احساسی درباره اش دارد و چرا آن را می گوید.

  • سوالات ارتباط دادن و ترکیب اطلاعات پیچیده ترین نوع سوال هستند. این سوالات میزان درک شما از ارتباطات بین بخش های مختلف متن و تواناییتان در ترکیب بخش های مختلف متن با هم و نتیجه گیری از آن را می سنجند.

برخی از سوالات آزمون از شما می خواهند فقط یک گزینه را انتخاب کنید؛ برخی دیگر از شما می خواهند دو گزینه انتخاب کنید. تمام سوالات از شما فقط درباره اطلاعات موجود در متن می پرسند- اصلا لازم نیست چیزی را که جایی دیگر یاد گرفته اید، به خاطر داشته باشید.

خلاصه درس

در این درس درباره بخش شنیداری تافل آموختید. در بخش شنیداری دو نوع متن خواهید داشت:

  • سخنرانی استاد در کلاس سه تا پنج دقیقه طول می کشد و شبیه سازیِ نوع سخنانی است که در یک کلاس انگلیسی زبان خواهید شنید که در آن یا استاد به تنهایی حرف می زند و یا استاد با دانشجویان بحث می کند. سه تا شش سخنرانی خواهید داشت که هر کدام شش سوال خواهند داشت.

  • مکالمات حدود سه دقیقه طول می کشند و شبیه مکالماتی خواهند بود که ممکن است در مدرسه ای در یک کشور انگلیسی زبان داشته باشید. دو الی سه مکالمه خواهید داشت که از هر کدام 5 سوال پرسیده می شود.

در مجموع شش تا نه متن و 34 تا 51 سوال و 60 تا 90 دقیقه زمان خواهید داشت. سه نوع مختلف سوال خواهید داشت:

  • سوالات گوش داد برای فهم کلی از حقایق و اطلاعات اصلی متن سوال می کنند.

  • سوالات گوش دادن برای درک کاربردی از دیدگاه و هدف نویسنده سوال می کنند.

  • سوالات ارتباط دادن و ترکیب اطلاعات از شما می خواهند اطلاعاتی از بخشهای مختلف متن را با هم ترکیب کرده و از آن نتیجه گیری کنید.

اینها کلی اسم جدید هستند که باید یاد بگیرید، پس اگر همه آنها را فورا یادتان نمی آید، نگران نشوید. درسهای دیگر این دوره را امتحان کنید و کمی تمرین کنید- با کار کردن روی این مشکلات، در آنها پیشرفت می کنید.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 4 از دوره زیر هستید: