تشخیص موافقت یا مخالفت

توضیح مختصر: اگر زبان انگلیسی زبان مادری شما نباشد، ممکن است تشخیص موافقت و مخالفت برایتان دشوار باشد. در این درس نکات و تمرینهایی برای انجام این کار ارائه می شود

زمان مطالعه: 8 دقیقه

سطح: سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

موافقت یا مخالفت

درک موافقت یا مخالفت یکی از بخشهای مهم درک روان انگلیسی گفتاری است. اگر در گفتگویی شرکت می‌کنید، یا حتی فقط به آن گوش می‌دهید، باید نشانه‌های موافقت و مخالفت را بشناسید تا بتوانید آنچه در جریان است دنبال کنید. اگر به یک سخنرانی مانند سخنان استاد در کلاس درس گوش می‌دهید، نیز باید بتوانید وقتی گوینده نظرات دیگران را تحلیل می‌کند، حرفهایش را درک کرده و بفهمید که آیا او با آنها موافق است یا مخالف.

در این درس کلمات کلیدی و نشانه‌هایی را مرور می کنیم که به شما کمک می‌کنند موافقت یا مخالفت را هنگام گوش دادن تشخیص دهید. اول نحوه استفاده از این ابزارها را در مکالمه بین دو یا چند نفر بررسی می کنیم. سپس درباره نحوه گوش دادن به یک نفر و اینکه آیا او با نظر یا نظرات کس دیگری موافق است یا مخالف، صحبت خواهیم کرد.

دو گوینده

اگر به گفتگویی بین دو نفر گوش می دهید، یکی از روشهای اصلی این است که دنبال کلمات کلیدیِ نشان‌دهنده‌ی موافقت یا مخالفت یا اندکی از هر دو بگردید. چند مثال می زنیم. یادتان باشد دو نفر در یک گفتگو ممکن است درباره یک موضوع با هم موافق و در موضوعی دیگر با هم مخالف باشند. مثالی می زنیم:

جون: امروز به نظرت بیرون قشنگ نشده؟ من عاشق روزای پائیزی آفتابی و باطراوتم.

پِگی: راستش من روزای سرد و برفی رو بیشتر دوست دارم.

جون: تو زمستونو دوست داری؟ اما انجام دادن کارا توی زمستون سخته!

پِگی: می دونم ولی وقتی همه جا سفیده، خیلی قشنگ میشه.

جون: فکر کنم به نظر هر دومون وقتی آسمون خاکستری و سرد و بارونیه، بدترین حالته. مگه نه؟

پِگی: آره. خیلی هم زشته. من فقط برف باریدنای زمستونو دوس دارم.

در این متن جون و پگی درباره روزهای مورد علاقه شان با هم مخالفند، اما هر دو موافقند که روزهای ابری و بارانی را دوست ندارند. شنیدید که هر دو خانم از کلمات ربط برای نشان دادن نظرات خود استفاده کردند. گوش دادن و تشخیص این کلمات می تواند شما را در مکالمه راهنمایی کند تا بتوانید بفهمید چه کسانی با چه چیزهایی موافق یا مخالفند.

یک گوینده

مثال قبلی مکالمه‌ای بین دو نفر بود. اگر به قطعه ای گوش می‌دهید که فقط یک نفر حرف می‌زند، ابراز موافقت یا مخالفت کمی متفاوت می شود. روشن است که گوینده قرار نیست با خودش مخالف باشد. اما ممکن است او درباره کسی دیگر حرف بزند و با فردی که درباره‌اش صحبت می‌کند، مخالف باشد.

برای تشخیص این موضوع به عباراتی مانند they say، they think، یا they claim یا سایر نشانه‌هایی توجه کنید که گوینده نظرات دیگران را با آنها شرح می‌دهد. شاید او بخواهد با آن نظر موافقت یا مخالفت کند و شما می‌توانید از همان کلمات و عبارات کلیدی برای تشخیص نظر گوینده استفاده کنید. بیائید به یک مثال گوش کنیم تا ببینیم چطور اینکار انجام می شود.

کاپیتان دیرک: همین حالا ناوگان فضایی در حال طرح ریزی برنامه‌ای است تا به کاپیتان‌های کشتی‌های ستاره امکان دهد اگر فکر می‌کنند فناوری جدید و آزمایشی می‌تواند به خدمه کمک کند، آن را بیازمایند. برخی از کاپیتا‌‌ن‌های دیگر ناوگان فضایی با این برنامه مخالفند. آنها فکر می‌کنند آوردن اختراعات جدید آزمایش نشده به کشتی های ستاره با صلاحدید کاپیتانها ممکن است خطرناک باشد. اما من با آنها مخالفم. به نظر من خطرات فناوری در مقایسه با مزایای بالقوه ای که می توانند برای خدمه به همراه داشته باشند، چندان زیاد هم نیست.

در این متن کاپیتان دیرک با کاپیتان‌های دیگر مخالف است. شنیدید که او از همان کلمات ربطی که خانم های مثال قبلی به کار بردند مخصوصا از but I disagree، استفاده کرد. اساسا می‌توانید این را مکالمه‌ای فرض کنید که فرد با خودش و کاپیتان‌های دیگر دارد. سپس می‌توانید از همان کلمات کلیدی برای تشخیص موافقت یا مخالفت در آن مکالمه استفاده کنید.

خلاصه درس

در این درس رهنمودهایی درباره تشخیص موافقت یا مخالفت در انگلیسی گفتاری به شما ارائه کردیم. اگر به مکالمه بین دو یا چند نفر گوش می‌کنید، به کلمات و عبارات کلیدی مانند yes، you’re right، but و … که نشاندهنده‌ی موافقت یا مخالفت هستند، دقت کنید. اگر به صحبتهای یک نفر گوش میکنید، دنبال عباراتی باشید که نظرات شخص دیگری را معرفی می‌کنند مثلا some people say یا they say. سپس ببینید گوینده درباره این نظرات چه نظری دارد. دقت کردن به کلمات و عبارات کلیدی می‌تواند به شما کمک کند جریان نظرات را در متن دنبال کنید و کاملا آگاه باشید که چه کسی با چه چیزی موافق است.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 8 در فصل 4 از دوره زیر هستید: