ارتقای مهارتهای یادداشت برداری

توضیح مختصر: هنگام توجه به یک واقعه ی کلامی تمایل داریم به چیزی که گوینده می گوید، گوش فرا دهیم. اما یادداشت برداری دقیق برای تشخیص نکته اصلی کلام نیز به همین میزان مهم است

زمان مطالعه: 9 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

چرا هنگام سخنرانی یادداشت برداری کنیم

به زمانی فکر کنید که در یک سخنرانی یا واقعه کلامی حضور یافتید و گوینده به حدی جذاب بود که به تک‌تک کلماتش گوش دادید. شاید در تمام مدت به این فکر می کردید که تمام چیزهایی که او گفته است، به خاطر سپرده اید.

بسیارخوب، به احتمال زیاد همه چیز را به یاد نمی آورید. در واقع مطالعه ای گزارش کرده است که ما تنها 50 درصد از چیزهایی راکه در سخنرانی می شنویم به خاطر می سپاریم و پس از گذشت 48 ساعت این میزان به نصف کاهش می یابد! این یعنی زمانی که می خواهیم از اطلاعاتی که در آن واقعه کلامی شنیده ایم، استفاده کنیم، چیز زیادی از آن در ذهنمان باقی نمانده است.

پس یادداشت برداری هنگام سخنرانی اهمیت دارد. اما همه، روش یادداشت برداری خوب را بلد نیستند. بسیارخوب، در اینجا چند رهنمود ارائه می کنیم که در برداشتن یادداشتهای خوب به شما کمک می کنند.

رهنمودهای گوش دادن

یادداشت برداری به نظر ساده است. یک مداد و یک زیردستی و یک جفت گوش باید برای این کار کافی باشد. با این حال قبل از فکر کردن به یادداشت برداری خوب باید مهارتهای گوش دادن خود را تقویت نمائیم.

گوش دادن را با شنیدن اشتباه نگیرید. گوش دادن یعنی معنا دادن به کلمات و جملات. به عبارت دیگر یعنی تشخیص معنای اصواتی که می شنویم. شنیدن فرق دارد. شنیدن یعنی عمل غیرارادی و غیرقابل کنترل جذب سروصدا در مغز. زمانی که لیوانی به کف سرامیکی برخورد کرده و خرد می شود، ما صدای آن را می شنویم. به همین راحتی. گوش دادن نیاز به تمرین دارد. در اینجا چند رهنمود برایتان داریم که می توانید همین حالا از آنها استفاده کنید.

یکی اینکه از قبل محتوای سخنرانی را بخوانید (و از آن مطلع شوید). داشتن کمی اطلاعات زمینه ای شما را آماده می کند که از لابه لای اطلاعات صاف به سراغ مهمترین مطالب بروید. هنگامی که مطلب اصلی را متوجه شدید، می توانید اطلاعات فرعی را به آن ربط بدهید تا از چیزهایی که گفته شد، درک روشنی داشته باشید.

دنبال نشانه های کلامی باشید که گوینده به کار می برد. چیزهایی مانند استفاده از مثال، تکرار جزئیات یا ارجاع به یک منبع می توانند نشان دهند که شاید نکته مورد اشاره حائز اهمیت است. جملات مستقیمی که توجه را به نکات خاصی در سخنرانی جلب می کنند، به شنونده می گویند که درست گوش بدهد.

نشانه های غیرکلامی نیز به همین میزان اهمیت دارند. حالت جدی چهره می تواند نشان از مطلب مهمی در ادامه کلام باشد. حرکات دست، مانند اشاره به یک تصویر علامت خوبی است که گوینده می خواهد مطمئن شود که آن را دیده اید. اگر تمامی اینها را انجام دهید، گوش دادن آسانتر می شود.

راهبردهای یادداشت برداری

حالا که یاد گرفتیم زمان و مکان اطلاعات مهم را تشخیص دهیم، چطور آنها را روی کاغذ بیاوریم؟ کمی شبیه دست کشیدن همزمان به سر و شکم است (یعنی سخت است)، نه؟ زیاد هم سخت نیست. بگذارید کار را به چند راهبرد ساده تقسیم کنیم که می توانند در نوشتن یادداشتهای بهتر به شما کمک کنند.

اول و مهمتر از همه اینکه هرگز سعی نکنید تمام حرفهای گوینده را بنویسید. این مسئله بیشتر به این دلیل است که تمام حرفهای گفته شده اهمیت ندارند. برخی از حرفها فقط برای پر کردن زمان زده می شوند.

البته به جملات مستقیم که شما را از یک نقطه به نقطه ی دیگر می برد، توجه کنید. برای مثال اگر گوینده توجه شما را به اولین نکته جلب می کند، احتمالا یعنی نکته ای که می خواهد بگوید بخشی از موضوع اصلی است. وقتی اصل مطلب سخنرانی را گرفتید، به عناوین فرعی که به عنوان اصلی ربط دارند، توجه کرده و ربط بین آنها را روی کاغذ درج کنید. بسته به روش یادداشت برداری شما، یادداشتتان ممکن است چیزی شبیه به این از آب درآید.

سبک یادداشت برداری

این کار چه کمکی می کند؟ خیلی ساده است. هنگام یادداشت برداری در بخش میانی، شاید درباره چیزی که می شنوید سوالی برایتان پیش بیاید. بعداً وقتی درباره یادداشتهای خود فکر می کنید، می توانید دنبال جواب سوال خود باشید. وقتی زمان خلاصه کردن یادداشتها فرا می رسد، می توانید جواب سوالهایتان را به خلاصه اضافه نمائید.

در حاشیه ی برگه کاغذ خود تمام کلماتی را که از معنای آنها اطمینان ندارید بنویسید. پس از اتمام سخنرانی معنای آنها را در واژه‌نامه جستجو کرده و آنها را به یادداشتهایتان بیافزائید. پس از اتمام یادداشتها، نسخه ای ماندگار از سخنرانی دارید که به آن گوش دادید. البته اگر آن را با خودکار نوشته باشید.

خلاصه درس

خلاصه اینکه یادداشت برداری در طول سخنرانی روشی خوب برای ایجاد نسخه ای ماندگار از چیزی است که آموخته اید. با اینکه یادداشت برداری سخت نیست، مهارت مورد نیاز برای یادداشت برداری توانایی گوش دادن است.

بعضی افراد شنیدن را با گوش دادن اشتباه می گیرند، این دو کاملاً با هم فرق دارند. شنیدن عمل غیرارادی و غیرقابل کنترل جذب سروصدا در مغز است. هنگام گوش دادن سعی می کنیم به کلمات و جملاتی که می شنویم، معنا بدهیم.

اکنون برای تبدیل شدن به شنونده‌ای بهتر باید چند کار انجام دهید. قبل از حضور در واقعه کلامی موضوع را بخوانید تا اطلاعات قبلی داشته باشید. برای دریافت نشانه های کلامی و غیرکلامی گوینده را مشاهده نمائید. جملات مستقیم و سایر اطلاعات گفتاری می توانند شما را به نکات اصلی راهنمایی کنند. حالات چهره و سایر علائم غیرکلامی به شما می گویند که قرار است چیز مهمی گفته شود.

هنگام گوش دادن به سخنرانی یادداشت برداری کنید. البته تمام کلمات را ننویسید. روی برگه ای یادداشت کنید که بتوانید یادداشتها، سوالات و خلاصه ای بنویسید تا تمام یادداشتهایتان بر اساس موضوع سازماندهی شوند. ممکن است این کار نیاز به کمی تمرین داشته باشد اما در آخر مجموعه ای فوق العاده پر از یادداشتهای خوب خواهید داشت

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 17 در فصل 4 از دوره زیر هستید:

تافل iBT

9 فصل | 96 درس

1. ساختار بخش شنیداری تافل

2. راهبردهای مکالمه

3. تمرین شنیداری تافل - مکالمه ها

4. راهبردهای شنیدن سخنرانی های بخش شنیداری تافل

5. تمرین سخنرانی های بخش شنیداری تافل

6. تشخیص لحن و دیدگاه

7. کلمات ربط و راهنما در شنیدار

8. تشخیص موافقت یا مخالفت

9. تشخیص نشانه های آهنگ

10. تشخیص اصل مطلب

11. گوش دادن به انگلیسی لهجه دار

12. تمرین شنیداری تافل- گوش دادن برای فهم کلی

13. گوش دادن برای درک کاربردی

14. ارتباط دادن و ترکیب اطلاعات

15. چهار مرحله ی فرایند شنیداری

16. گوش دادن و تفکر انتقادی- ارزیابی سخنان دیگران

17. ارتقای مهارتهای یادداشت برداری 👁

2. راهبردهای فعالیت مستقل

3. تمرین فعالیت مستقل

4. ترفندهای فعالیت ترکیبی

5. تمرین فعالیت ترکیبی

6. نحوه تنظیم سرعت صحبت کردن

7. نحوه یادداشت برداری برای فعالیتهای گفتاری تافل

8. مدیریت خطاها هنگام صحبت

9. تشخیص و اصلاح خطاهای کلام خود

10. Brainstorming Topics for the TOEFL Independent Speaking Task

11. سازماندهی کلام- اهمیت آن برای گوینده و شنونده