تشخیص اصل مطلب

توضیح مختصر: در این درس نکاتی درباره گوش دادن به انگلیسی گفتاری برای تشخیص اصل مطلب ارائه می‌شود. خود را با جزئیات درگیر نکنید؛ روی چیزی که واقعا مهم است، تمرکز کنید

زمان مطالعه: 10 دقیقه

سطح: سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

اصل مطلب

فرقی ندارد که یک مکالمه واقعی دارید یا در امتحان به متنی گوش می‌دهید، نحوه تشخیص اصل مطلب برای فهم منظور گوینده کاملا حیاتی است. اصل مطلب مهمترین مفهوم یا استدلال کلی متن است. اگر اصل مطلب متن را درک کنید، تمام جزئیات منطقی و معقول به نظر می‌رسند، اما بدون اصل مطلب هیچ چیز با هم جور در نمی‌آید.

بسیاری از دانش آموزان با این مسئله مشکل دارند زیرا فکر می‌کنند باید معنای تک‌تک کلمات و جزئیات را بدانند تا بفهمند گوینده چه می‌گوید. به همین دلیل از به خاطر سپردن تمام جزئیات کوچک به حدی عصبانی می‌شوند که کاملا اصل مطلب را از یاد می‌برند. در این درس رهنمودهایی برای پیشگیری از این مشکل ارائه می‌کنیم تا تمرکزتان روی مفهوم اصلی متن باقی بماند.

زنجیره کلمات

یکی از ابزارهایی که می‌توانید هنگام تلاش برای درک مفهوم اصلی استفاده کنید، زنجیره کلمات است که عبارت است از تعدادی کلمه‌ی متوالی شبیه یا مرتبط با هم که در مکالمه تکرار می‌شوند. این مسئله مخصوصاً زمانی صدق می‌کند که به چیزی مثل یک سخنرانی گوش می‌کنید که گوینده از قبل آماده کرده است: مثالی می‌زنیم:

استاد: صبح بخیر بچه‌ها. امروز می‌خوام درباره شاه کوروش صحبت کنم: او چطور پادشاهی بوده؟ برخی مواقع کوروش رو می‌بینیم که برای سردارانش حرف می‌زنه و کارهایی رو که باید انجام بدن، توضیح می‌ده و ما او رو سرلشگری بزرگ می‌بینیم اما گاهی اوقات هم او رو می‌بینیم که به زیردستاش رشوه میده واونا رو برای انجام برخی کارها فریب می‌ده. پس او چطور فرمانرواییه؟آیا ما انتظار داریم یک فرمانروا اینطور باشه؟ یا اینکه چون کوروش فرماندهی دروسط میدان جنگه، اشکالی نداره؟

در این متن شنیدید که کلمات leadership، leader و کلماتی شبیه اینها چندین بار تکرار شده اند. همین اتفاق برای اسم کوروش نیز تکرار شده است. این نوعی زنجیره از کلمات می‌سازد که همه چیز را به هم مربوط می‌کند؛ این متنی درباره شاه کوروش و فرمانروایی است.

گوش دادن برای تشخیص این زنجیره‌های کلمات راهی عالی برای تشخیص موضوع کلی متن یا محتوای کلی آن است. اگر واقعا موضوع را تشخیص داده اید، باید بتوانید کلمات مرتبطی را که در تمام متن پراکنده هستند (و نه در یک بخش یا بخشی دیگر)، پیدا کنید.

زمانی که بتوانید موضوع را تشخیص دهید، می‌توانید از خود بپرسید: گوینده درباره موضوع چه می‌گوید؟ جواب این سوال اینگونه خواهد بود: اصل مطلب متن. در مورد متن فوق، استاد در حال طرح چند سوال درباره شاه کوروش و فرمانروایی است.

راهبردهای دیگر

زنجیره‌های کلمات بسیار مفیدند اما تنها راه برای تشخیص اصل مطلب یک مکالمه یا قطعه‌ی دیگری از انگلیسی گفتاری نیستند. چند راهنمایی دیگر ارائه می‌کنیم:

اول اینکه به شروع و پایان مکالمه توجه کنید. در شروع گویندگان کاملا می‌گویند که قصد دارند درباره چه چیزی صحبت کنند و دلیل این مکالمه را نیز می‌گویند و در انتها نیز ممکن است با تکرار اصل مطلب خود، مکالمه را جمع‌بندی کنند. چند مثال می‌زنیم:

جیل: صبح بخیر، جو. میشه چند لحظه درباره‌ی تعمیر این پرینتر با هم حرف بزنیم؟

چه خوب که در ابتدا گفته شده که موضوع این متن تعمیر پرینتر خواهد بود. پس شما کافی است از خود بپرسید: جیل درباره تعمیر پرینتر چه می‌گوید؟ و اصل مطلب نیز همین است.

یا

گرِگ:خلاصه اینکه امروز درباره بخشهای کتابشناسی و دلیل سودمندی آنها هنگام نوشتن مقاله صحبت کردیم.

اصل مطلب گرِگ به احتمال زیاد چیزی مانند این بوده است: بخشهای کتابشناسی مفید هستند.

دوم اینکه به عباراتی دقت داشته باشید که نشان‌دهنده جمع‌بندی نکات مهم هستند. حتی می‌توانید یکی از این عبارات را در جمله‌ی بالای گرِگ شناسایی کنید: عبارت خلا‌صه اینکه نشان می‌دهد اکنون گرِگ می‌خواهد نکات اصلی خود را سریع تکرار کند. عبارات دیگر که این کار را می‌کنند عبارتند از : to recap یا in conclusion. در یک مکالمه گاهی اوقات گوینده‌ها نکات مهم یکدیگر را با عبارتی مانند اینها تکرار می‌کنند: so, you’re basically saying that… یا so, your point is….

و آخر اینکه همزمان هم به صدای گوینده و نیز کلماتی که ادا می‌کند، گوش دهید. اغلب اصل مطلب بیش از یک بار تکرار می‌شود، بلندتر یا آرامتر گفته می‌شود یا به شیوه ای دیگر مورد تأکید قرار می‌گیرد.

دو یا چند گوینده

اگر به مکالمه بین دو یا چند نفر گوش می‌دهید، تشخیص اصل مطلب کمی‌پیچیده تر می‌شود. گوینده‌ها درباره موضوع مشترکی بحث خواهند کرد اما ممکن است نظرات مختلفی درباره موضوع داشته باشند. اگر برای تشخیص موضوع متن به آن گوش می‌کنید، تمایل خواهید داشت حرفهای تمامی طرفین مکالمه را بشنوید و دنبال زنجیره کلمات بگردید-درست همانطور که در بخش قبل عمل کردید. اما وقتی شروع به پرسیدن این سوال می‌کنید که گوینده درباره موضوع چه حرفی برای گفتن دارد، یادتان باشد با دقت بین دو گوینده تمایز قائل شوید.

خلاصه درس

در این درس رهنمودهایی برای گوش دادن به قصد تشخیص اصل مطلب ارائه کردیم. به زنجیره کلمات مشابه و یا مرتبطی گوش دهید که گوینده یا گویندگان در سراسر مکالمه تکرار می‌کنند- این احتمالا شما را به موضوع هدایت می‌کند. سپس از خود بپرسید گوینده درباره این موضوع چه می‌گوید و جواب این سوال همان اصل مطلب است.

یادتان باشد اگر به مکالمه ای بین دو نفر گوش می‌دهید هر گوینده احتمالا اصل مطلبی متفاوت دارد حتی اگر در حال بحث درباره موضوعی مشترک باشند. به شروع و پایان مکالمه توجه کنید و به کلمات و عباراتی که خلاصه یا جمع بندی را نشان می‌دهند، دقت داشته باشید. و در آخر اینکه به چیزهایی که با صدای بلندتر و یا سرعت کمتر گفته می‌شوند، گوش دهید: اینها اغلب علامت این هستند که گوینده دارد مطلب مهمی بیان می‌کند. باید برای یادگرفتن تمام اینها تمرین کنید، پس اگر بلافاصله نتوانستید آنها را انجام دهید، نگران نشوید. فقط به کار کردن ادامه دهید. حتما از آن سر در می‌آورید.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 10 در فصل 4 از دوره زیر هستید: