تمرین سخنرانی های بخش شنیداری تافل

توضیح مختصر: متنهای سخنرانی بیشترین نمره را در بخش شنیداری تافل دارند. در این درس نکاتی درباره روش مدیریت آنها و تمرین با یک نمونه متن را خواهید داشت.

زمان مطالعه: 9 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

سخنرانی های تافل

در آزمون تافل، دو نوع متن شنیداری مختلف خواهید داشت: سخرانی‌ها و مکالمه‌ها. در این درس فقط بر سخنرانی تمرکز خواهیم کرد.

متنهای سخنرانی نوعی از انگلیسی گفتاری را بازسازی می‌کنند که ممکن است در کلاس بشنوید. در برخی از آنها فقط استاد در تمام آن صحبت می کند و در برخی دیگر یک استاد و دانشجویان با هم مباحثه دارند.

شما چهار تا شش متن سخنرانی خواهید داشت. هر متن سخنرانی بین سه تا پنج دقیقه طول می‌کشد و پس از هر کدام شش سوال مطرح می‌شود.

وقتی آزمون می‌دهید، ابتدا به متنها گوش خواهید داد و سپس سوالات را جواب می‌دهید. نمی‌توانید به متن کتبی دسترسی داشته باشید یا برگردید تا آن را دوباره بشنوید. اما مجاز هستید هنگام گوش دادن یادداشت‌برداری کنید و هنگام جواب دادن به سوالها از یاداشتهایتان کمک بگیرید.

هنگام یادداشت‌برداری سعی نکنید همه چیز را بنویسید. فقط نکات مهم و مفاهیم کلیدی را یادداشت کنید.

اگر قلم و کاغذ در دسترس ندارید همین حالا بروید و فراهم کنید تا بتوانید مانند آزمون اصلی یادداشت‌برداری کنید. سپس آماده متن شوید!

متن

استاد: پس امروز قراره درباره‌ی علل وقوع جنگ جهانی اول صحبت کنیم چون یه کم عجیبه. به نظر شما عجیب نیست که تمام قاره اروپا وارد جنگی بشه که هیچکس واقعا خواهانش نیست و نمی‌خواد شروعش کنه؟ یه کم مسخره اس درسته؟ خُب، این جنگ در واقع از شبه جزیره بالکان شروع شد که…که منطقه ی جنوب شرقی اروپا، محدوده مقدونیه، یونان، بلغارستان، آلبانی صربستان و اون مناطق رو شامل میشه. کسی اصطلاحی که برای بالکانِ حدود سال1914 داشتیم، یادش میاد؟

دانشجو 1: «بشکه باروت بالکان؟»

استاد: کاملا درسته. شرایط سیاسی به حدی متشنج بود که تمام منطقه رو Balkan powder keg (بشکه ی باروت بالکان) نامیدند.

دانشجو 2: پودر به این چیزا چه ربطی داره؟ و بشکه… مگه مال آبجو نیست؟

استاد: خُب، پودر اینجا منظور باروته، و بشکه هم بشکه ذخیره ی باروته. خُب، به نظرتون باروت رو واسه چی میسازن؟ انفجار مگه نه؟ خیلی خطرناک و خیلی ناپایداره. پس اگه بالکان رو یه بشکه باروت بدونیم، یعنی اینکه کل منطقه، تمام اون کشورا مثل یه بشکه بزرگ باروت آماده انفجار و ورود به جنگ بودن.

دانشجوی 2: آهان، حالا فهمیدم. ممنون.

استاد: خوبه. پس ما این بشکه باروت رو – این شرایط بسیار ناپایدار رو توی بالکان داریم، توی تابستون سال 1914 و این زمانیه که جنگ جهانی اول واقعا شروع شده…

سوالات

بسیارخوب، حالا متن را شنیدید. هنگام جواب دادن به سوالات، یادداشتهایتان را دم دست بگذارید.

1. دوباره به دو خط زیر گوش کنید:

استاد: کاملا درسته. شرایط سیاسی به حدی متشنج بود که تمام منطقه رو Balkan powder keg (بشکه ی باروت بالکان) نامیدند.

دانشجو 2: پودر به این چیزا چه ربطی داره؟ و بشکه… مگه مال آبجو نیست؟

دانشجو از چه چیزی سردرگم شده است؟

الف: محل بالکان در اروپا

ب: کاربردهای باروت

ج: شرایط سیاسی حوزه بالکان در سال 1914

د: ارتباط نام «بشکه باروت بالکان»

جواب صحیح گزینه د است. دانشجو نمی فهمد کلمه powder و keg چه ربطی به شرایط سیاسی دارد یا معلوم نیست چرا بشکه باروت اسمی مناسب برای کشورهای حوزه ی بالکان است.

2. چرا استاد درباره کشورهای حوزه بالکان صحبت می کند؟

الف: تا نحوه شروع جنگ جهانی اول را توضیح دهد.

ب: تا پیشرفتهای جدید در فن آوری باروت را توضیح دهد.

ج: زیرا کشورهای حوزه بالکان مهمترین کشورهای اروپا هستند.

د: زیرا آنها اولین کشورهای اروپایی بودند که از باروت استفاده کردند.

جواب صحیح گزینه الف است. استاد در آغاز کلاس می گوید که قصد دارد درباره علل شروع جنگ جهانی اول صحبت کند و سپس در انتهای متن تکرار می کند که «و این زمانیه که جنگ جهانی اول واقعا شروع شده». او ناپایداری سیاسی کشورهای حوزه بالکان را مطرح می کند تا به نحوه منجر شدن آن به جنگ جهانی بپردازد.

3. طبق گفته استاد کلمه powder در نام Balkans powder keg به …….. اشاره دارد.

الف: کرم پودر

ب: باروت

ج: بکینگ پودر

د: شیرخشک

جواب صحیح گزینه ب است. استاد توضیح می دهد که منظور از کلمه powder در اینجا باروت است. به همین دلیل است که بشکه باروت بالکان معنی می دهد: کشورهای حوزه ی بالکان مانند بشکه باروت بسیار خطرناک و ناپایدار بودند.

خلاصه درس

در این درس با یک نمونه متن سخنرانی تافل تمرین کردید. متن این درس کمی خلاصه شده بود، اما در آزمون واقعی متنهای سخنرانی ها حدود سه تا پنج دقیقه طول می کشد و هر متن شش سوال خواهد داشت. در مجموع چهار تا شش عدد از این متنها خواهید داشت.

در متنهای سخنرانی، یادتان باشد که گوش دادن دقیق به متن و یادداشت برداری موثر می تواند شما را در موفقیت یاری دهد. همه کلمات را ننویسید؛ به اطلاعات مهم و نکات کلیدی تمرکز کنید. شما هنگام جواب دادن به سوالات نمیتوانید برگردید و دوباره متن را گوش کنید اما یادداشتهایتان را دارید.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 5 در فصل 4 از دوره زیر هستید: