راهبردهای شنیدن سخنرانی های بخش شنیداری تافل

توضیح مختصر: آیا دنبال یافتن راهی برای گذر از متنهای سخنرانی (درس) در بخش شنیداری آزمون تافل هستید؟ ما اینجا هستیم تا نکات و رهنمودهایی به شما ارائه دهیم- این درس را تماشا کنید تا روش انجام آن را یاد بگیرید.

زمان مطالعه: 10 دقیقه

سطح: سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

سخنرانی های تافل

در بخش شنیداری آزمون تافل دو نوع متن شنیداری خواهید داشت اما در این درس فقط بر یکی از آنها تمرکز خواهیم کرد: متن های سخنرانی. متنهای سخنرانی آنچه را که ممکن است در کلاس درس بشنوید از جمله تدریس استاد یا گفتگو بین استاد و گروهی از دانشجویان را بازسازی می‌کند.

تافل چهار الی شش متن سخنرانی و شش سوال برای هر یک از آنها خواهد داشت. هر متن بین سه تا پنج دقیقه طول می‌کشد. متنهای سخنرانی مانند تمام متنهای شنیداری ممکن است دشوار باشد، زیرا سریع پیش می‌رود. اما اینجا نحوه گوش دادن موثر و یادداشت برداری آمده است و در کل در متنهای سخنرانی به شما کمک می‌کند.

گوش دادن

اولین گام در راهبرد موثر برای متن سخنرانی نحوه ی مواجهه شما با خود متن است. این دو بخش دارد: گوش دادن و یادداشت برداری. در آزمون تافل فقط متن را می‌شنوید و نمی‌توانید نوشته ی آن را بخوانید پس همه چیز به توانایی شما در گوش دادن وابسته است. شیوه گوش دادنِ راهبردی از این قرار است:

 • برای یافتن نکته اصلی گوش بدهید. هنگام پخش متن از آن، جا نمانید و نگران کلمه‌ای که نمی‌دانید نباشید! شما باید کل یک متن را بفهمید.
 • به کلمات راهنما و ربط دهنده توجه کنید. کلمات ربط دهنده از جمله next و finally می‌توانند کمک کنند تا بفهمید در کجای متن هستید.
 • علاوه بر کلمات، به آهنگ متن نیز توجه کنید. حتی اگر معنای کلمه‌ای را نمی‌دانید، آهنگ صدای گوینده می‌تواند در تشخیص کلی به شما کمک کند. برای مثال انگلیسی‌زبانان معمولا در پایان سوالی مانند این آهنگی خیزان دارند: Did you bring the macaroni? (لطفا دقیقه 1:53 ویدیو را گوش دهید تا این سوال را بشنوید.)

یادداشت‌برداری

هنگام گوش دادن یادداشت‌برداری نیز خواهید کرد. می‌توانید هنگام جواب دادن به سوالات از این یادداشت‌ها استفاده کنید. نحوه یادداشت‌برداری موثر از این قرار است:

 • همه کلمات را یادداشت نکنید. نمی‌توانید با سرعت گوینده پیش بروید (مدادتان از گوینده عقب می‌ماند). با اینکار از گوینده عقب می‌مانید و وقتی مشغول نوشتن یک بخش هستید به بخش دیگری گوش می‌دهید و گیج می‌شوید. به جای این کار…
 • اسامی‌، مکانها، اتفاقات و نکات اصلی را یادداشت کنید. فقط تا حدی بنویسید که بعداً بتوانید آنها را یادآوری کنید. برای مثال اگر فردی در گفتگو سه تا چهار جمله را صرف صحبت کردن درباره عصبانیتش به خاطر نمره پائین مقاله‌اش کرده است، فقط باید بنویسید «دانشجو، عصبانی، نمره پائین».
 • برای نفرات بیشتر جدول ستونی را امتحان کنید. اگر متن سخنرانی با چند گوینده دارید، این کار کمک می‌کند جدولی شبیه به این بسازید:

یک نمونه جدول برای استفاده هنگام یادداشت برداری

پس می‌توانید هر چه افراد می‌گویند یا جزئیات مهم دیگر مربوط به آنها را در ستون مناسب آن بنویسید. فقط با خواندن این جدول می‌توان تقریبا کل متن را در چند کلمه و نشانه های یادداشتها بازسازی کرد.

یادداشتهایتان را هر طور که دوست دارید، بنویسید. بسیار خوب است که از شکلکهای خندان، کلمات اختصاری، نمودار، گفتگو با علائم یا زبان خودمانی در یادداشتهایتان استفاده کنید؛ نمره ای به یادداشتهایتان نمی‌دهند و هیچ کس قرار نیست آنها را ببیند. یادداشتها فقط برای کمک به شما هستند، پس اطلاعات را طوری بنویسید که برایتان معنی داشته باشد.

سوالات

گوش دادن موثر و یادداشت برداری خوب حقیقتاً نیمی از راه فهم این متنها هستند. اگر این کار را انجام دهید، کاملا برای سوالات زیر آماده خواهید بود. شما به سه نوع سوال پاسخ خواهید داد. آنها از آسان به دشوارتر عبارتند از:

 • سوالات گوش دادن برای فهم کلی درباره حقایق اصلی متن سوال می‌کنند.
 • سوالات گوش دادن برای درک کاربردی از دیدگاه و هدف نویسنده سوال می‌کنند.
 • سوالات ارتباط دادن و ترکیب اطلاعات از شما می‌خواهند در کلیت متن، ارتباط ایجاد کرده و استنباط کنید.

جواب تمامی سوالات در متن است. اصلا مجبور نیستید چیزی به جز اطلاعات متن بدانید. چند رهنمود راهبردی برای کمک به شما در سوالات عبارتند از:

 • از یادداشتهایتان استفاده کنید. آنها برای همین کار نوشته شدند! اگر خوب یادداشت‌برداری کنید، واقعا باعث پیشروی شما می‌شوند.
 • از روش حذف استفاده کنید. بهترین حالتش این است که به جواب درست می‌رسید و بدترین حالتش اینکه حذف گزینه‌هایی که می‌دانید غلط هستند، می‌تواند کمک کند که بهتر حدس بزنید. نمی‌توانید گزینه ها را در کامپیوتر خط بزنید، اما می‌توانید لیست گزینه ها را روی چک‌نویس بنویسید و آنجا آنها را خط بزنید.
 • مراقب سوالات چند‌جوابی باشید. در برخی از سوالات شنیداری باید بیش از یک جواب درست را علامت بزنید. این سوالات علامت‌دار خواهند بود، اما اگر دنبالشان نباشید، خیلی راحت آنها را از قلم می‌اندازید.
 • چیزی را که نمی‌دانید، رد کنید. روی یک سوال گیر نکنید، اگر واقعا نمی‌توانید آن را جواب بدهید، فقط حدس زده و از آن عبور کنید. اما یادتان باشد وقتی بهترین حدس خود را علامت زدید، بعداً نمی‌توانید بازگشته و جواب را تغییر دهید. نمی‌توانید ترتیب جواب دادن سوالات شنیداری تافل را عوض کنید. قبل از رفتن به سوال بعدی باید سوال قبل را جواب بدهید و مجاز نیستید برگشته و جوابهایتان را تغییر دهید.

خلاصه درس

در این درس چند رهنمود راهبردی برای متنهای سخنرانی بخش شنیداری آزمون تافل ارائه کردیم. این متنها شبیه سخنانی هستند که ممکن است در یک کلاس انگلیسی زبان بشنوید: صحبتهای استاد یا بحث بین استاد و گروهی از دانشجویان. چهار الی شش متن این‌چنینی خواهید داشت و هر یک از آنها سه تا پنج دقیقه خواهد بود و سپس برای هر کدام شش سوال مطرح می‌شود.

به متن گوش کنید، به نکته اصلی و کلمات ربط توجه کنید؛ روی جزئیات متوقف نشوید. از اطلاعات و نکات مهم یادداشت برداری کنید و اگر بیش از یک گوینده دارید، جدولی ستونی ترتیب دهید. سپس با استفاده از اطلاعات متن سوالات را جواب بدهید. مراقب سوالات چند‌جوابی باشید و اگر جواب سوالی را نمی‌دانید، از بی جواب رد کردن آن نترسید.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 4 در فصل 4 از دوره زیر هستید: