چهار مرحله ی فرایند شنیداری

توضیح مختصر: هنگامی که پیامی برای ما فرستاده می‌شود، به نظر می‌رسد ما فقط آن را شنیده و واکنش نشان می‌دهیم، اما در حقیقت مغز ما از فرایندی برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کند. این فرایند با توجه کردن شروع شده، سپس تعبیر کردن، واکنش نشان دادن و در آخر نیز به خاطر سپردن اطلاعات قرار دارد.

زمان مطالعه: 7 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

گوش دادن به چه معناست

دوستتان از دوست پسر جدیدش برایتان می‌گوید. او موهای درخشان تیره اش، هیکل جذاب و ماشین اسپورت پرشتابش را توصیف می‌کند. بی دقت حرفهایش را گوش می‌دهید. اما آیا واقعا گوش می‌دهید؟

بگذارید ببینیم. گوش دادن شامل گرفتن کلمات و صداها و تبدیل آنها به چیزی است که برای ما معنا دارد. ما با این کار معنا را به کلمات و جملات پیوند می‌دهیم.

از آنجا که دوستتان است که دوست پسر دارد و نه شما، شاید دانستن جزئیات چندان هم برایتان مهم نباشد. اگر دوستتان اشاره می‌کرد که خاطرخواهش برادر دوقلوی مجردی دارد، همه چیز فرق می‌کرد.

دلایل گوش دادن

ما به چند دلیل گوش می‌دهیم. یکی از آنها جمع آوری اطلاعات درباره چیزی است. در قضیه‌ی برادر مجرد شاید سراپا گوش می‌بودید! این بیشتر به خاطر آن است که پیام منتقل شده معنایی مانند قرار ملاقاتی عاشقانه در شب پنجشنبه برای شما دارد!

ما برای فهمیدن نیز گوش می‌دهیم. به زمانی فکر کنید که نیاز به آدرس جایی دارید. وقتی فرد نیکوکاری با گفتن برو به راست و به چپ، آدرسی به شما می‌دهد، به تک تک کلمات او گوش می‌دهید.

گاهی اوقات برای لذت بردن گوش می‌دهیم. ممکن است جوک خنده دار یا غیبت کردن پشت سر کسی برایتان پیش آمده باشد. هنگامی که پیامی فرستاده می‌شود، حواستان جمع است چون برایتان جالب است البته تا زمانی که در مورد خود شما نباشد!

یاد گرفتن چیزهای جدید نیازمند گوش دادن است. اگر استادتان مفهوم جدیدی را ارائه می‌کند، بهتر است به پیام او گوش بدهید. باور کنید یا نه، گوش دادن یک فرایند است.

چهار مرحله‌ی گوش دادن

زمانی که پیامی به ما می‌رسد، ما برای درک کامل و به خاطر سپردن چیزی که شنیدیم چهار مرحله را طی می‌کنیم که به قرار زیر است:

  • توجه کردن

  • تعبیر کردن

  • پاسخ دادن

  • به خاطر سپردن

در مرحله‌ی توجه کردن ما در وقع کلمات و جملات را در مغز خود جمع می‌کنیم تا در مرحله بعدی استفاده شوند. به کلمات و جملات طوری فکر کنید گویی آنها جعبه و بسته های موجود در قفسه های یک مغازه هستند. شما با عدم اطمینان از کاری که قرار است با هر یک از محصولات انجام دهید، فقط هر کدام را در سبد خرید خود پرت می‌کنید. سپس وارد مرحله تعبیر می‌شوید. در این مرحله شروع به دادن معنا به کلمات و جملات می‌کنید.

در اغلب موارد بعد از این مرحله پاسخ دادن است. این جایی است که پیام معنا دار را دریافت کرده و با فرستادن پیام یا جواب خود، تغییر رفتار و یا حتی علامتی غیر کلامی پاسخ می‌دهید. در آخر به خاطر سپردن اتفاق می‌افتد و شامل ذخیره کردن اطلاعات برای استفاده های بعدی می‌شود.

گوش دادن فعال

این فرایند به نظر نسبتا ساده است و اگر شنونده‌ی فعالی باشید واقعا سخت نیست. گوش دادن فعال نیازمند آگاهی از پیامها و پیشگیری از حواس‌پرتی است.

چند چیز می‌تواند بر توانایی شنیدن اثر بگذارد. سروصدا، دیدگاه، تعصب و حتی محیط گوش دادن می‌توانند بر میزان دریافت واقعی ما از پیام اثر داشته باشند. در واقع هدف از فرایند گوش دادن یافتن معنای چیزی است که می‌شنویم.

خلاصه درس

خلاصه اینکه گوش دادن شامل دریافت کلمات و اصواتی که می‌شنویم و تبدیل آنها به چیزی است که برایمان معنا دارد. ما این کار را به چند دلیل انجام می‌دهیم. ما برای جمع آوری اطلاعات، درک آن، لذت بردن و یادگیری گوش می‌دهیم.

در هر یک از اینها این فرایند شامل مرحله توجه کردن است که در آن کلمات و جملات را در واقع در مغزمان جمع آوری می‌کنیم. سپس مرحله تعبیر کردن است که به ما کمک می‌کند کلمات و جملات را معنا کنیم. پس از آن مرحله پاسخ دادن است که در آن پیام معنادار را گرفته و با فرستادن پیام یا پاسخ خود، تغییر رفتارمان یا حتی علامتی غیرکلامی به آن واکنش نشان می‌دهیم.

در مرحله آخر به خاطر سپردن رخ می‌دهد که شامل ذخیره کردن اطلاعات برای استفاده در زمانی دیگر می‌شود. سرانجام اینکه گوش دادن فعال مهم و مستلزم آگاهی از پیامها و پیشگیری از حواس‌پرتی است. سروصدا، دیدگاه، تعصب و حتی محیط شنیدن در چگونگی دریافت ما از پیام موثر هستند.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 15 در فصل 4 از دوره زیر هستید: