تمرین شنیداری تافل- گوش دادن برای فهم کلی

توضیح مختصر: در این درس چند تمرین با ساده ترین سوالات شنیداری تافل را خواهید دید. اگر در این بخش دچار مشکل هستید، این درس تمرین خوبی برای شروع کار است

زمان مطالعه: 9 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

بخش شنیداری تافل

شاید انجام بخش شنیداری تافل دشوار باشد. اینجا صرفا برای جمع بندی مواردی را که با آنها روبرو خواهید شد، بازگو می کنیم:

  • چهار تا شش متن سخنرانی با شش سوال بر هر کدام- بنا است این متنهای شنیداری تقلیدی از آن چیزهایی باشند که ممکن است در کلاس بشنوید.

  • دو تا سه متن مکالمه با پنج سوال برای هر کدام- قرار است این متنها تقلیدی از مکالماتی باشند که ممکن است بیرون از کلاس داشته باشید.

در مجموع 34 تا 51 سوال در همه ی این متنها خواهید داشت. در بخش شنیداری سه نوع سوال وجود دارد اما در این درس فقط بر مهمترین نوع آنها که شنیدن برای فهم کلی است، تمرکز خواهیم داشت. این سوالات از شما می خواهند حقایق اصلی و اطلاعات ذکر شده در متن را درک کنید. از آنجا که خودِ سوالات اساسا خیلی ساده هستند، اگر به طور کلی در بخش شنیداری دچار مشکل هستید، اینجا شروع خوبی است.

متن سخنرانی

آماده شروع هستید؟ حالا به یک متن سخنرانی گوش دهید و روی چند سوال شنیدن برای فهم کلی درباره آن کار کنید. درست مانند تافل واقعی اگر کاغذ و قلم در دسترس ندارید، همین الان ویدیو را متوقف کرده و کاغذ و قلم فراهم کنید.

اشاره ای کوتاه به راهبرد: سعی نکنید همه کلمات را بنویسید. فایده ای ندارد. به جای اینکار اصطلاحات کلیدی و نکات اصلی را بنویسید. این یادداشتهایتان را مفیدتر می کند.

امروز قراره درباره ارتش رم مخصوصا اصلاحات ماریوسی در ارتش در سال… 107 پیش ار میلاد بحث کنیم. از جلسه قبل یادتون هست که تا سال 107 قبل از میلاد ارتش رم دچار مشکل بود. من فقط به دو مورد از اون مشکلات اصلی اشاره می کنم. اول از همه برای خدمت در ارتش هر کس باید اسلحه و لباس جنگ رو خودش می خرید و …اینکه ساز و برگ جنگی خیلی گرون بود و بیشتر مردم توان خریدنش رو نداشتند. به همین خاطر ارتش خیلی …خیلی محدود شد. دوم اینکه یک ارتش دائمی وجود نداشت و هر بار که قرار بود برای حمله به جایی برن، باید ارتش تازه و شتابزده ای درست می شد و همه را تعلیم می دادن و این کار بسیار ناکارآمد بود.

پس این خوب نبود. سپس این سردار از راه می رسه: گایوس ماریوس. او از سیستم قدیمی خسته شده و تصمیم می گیره ارتش رو اصلاح کنه. در ابتدا خدمت به ارتش رو برای همه آزاد می کنه بدون اینکه به دارایی فرد توجه بشه یا اینکه اون آدم میتونه ابزار جنگی بخره یا نه. دیگه اینها مهم نیستن. حالا امپراتوری رم هزینه سلاح هر فرد رو میده به همین خاطر بسیار بزرگتر میشه و جمع زیادی از افرادی که می تونن به ارتش ملحق بشن، فراهم میاد. حالا دیگه همه ی مردم فقیر می تونن توی ارتش خدمت کنن پس دیگه مجبور نیستن نگران کمبود سرباز باشن.

دومین کاری که ماریوس کرد این بود که ارتش دائمی درست کرد، به این ترتیب ارتش در تمام اوقات در حال خدمت بود و در حال آموزش و اگه جنگی پیش میومد، آماده بود. دیگه مجبور نبودن تمام وقتشون رو برای سربازگیری و آموزش اونا هدر بدن و آماده رفتن به جنگ بودن.

بسیار خوب، این متن ما بود. در آزمون تافل واقعی متن طولانی تر از این خواهد بود، اما ما فقط از این متن کوتاه شده برای تمرین استفاده می کنیم. حالا به سوالها بپردازیم. می توانید هنگام کار روی سوالات به یادداشتهایتان نگاهی بیاندازید.

سوالات سخنرانی

۱- طبق گفته های استاد، چه کسی ارتش رم را در سال 107 پیش از میلاد اصلاح کرد؟

الف: قنسول

ب: گایوس ماریوس

ج: ارتش دائمی

د: دولت رم

جواب صحیح گزینه ی ب است. گایوس ماریوس نام مردی است که اصلاحات را آغاز کرد.

سوال زیر دو جواب دارد. دو جواب را علامت بزنید.

۲- طبق گفته ی استاد، دو اصلاحی که ماریوس انجام داد کدامند؟

الف: او ارتش رم را بنیانگذاری کرد.

ب: او این ضرورت را که سربازان باید ملزوماتشان را خودشان بخرند، لغو کرد.

ج: او ارتشی دائمی و منظم ایجاد کرد.

د: او سربازان را ملزم به خریدن لوازم و ساز و برگ جنگی کرد.

جواب صحیح گزینه های ب و ج هستند. ماریوس ضرورت خرید ساز و برگ جنگی سربازان توسط خودشان را لغو و نیز ارتشی دائمی و منظم ایجاد کرد.

۳- طبق گفته استاد، چه افرادی می توانستند تحت فرماندهی ماریوس در ارتش خدمت کنند در حالیکه پیش از آن این افراد نمی توانستند این کار را بکنند؟

الف: افراد ثروتمند

ب: افراد فقیر

ج: شهروندان رم

د: خارجی ها

جواب صحیح گزینه ی ب است. ماریوس ضرورت خرید ساز و برگ جنگی سربازان توسط خودشان را لغو کرد، بنابراین درهای خدمت در ارتش را به روی کسانی باز کرد که فقیر بودند و توان مالی لازم را نداشتند.

خلاصه درس

در این درس جواب دادن به ساده ترین نوع سوال بخش شنیداری را که سوالات شنیدن برای فهم کلی بود، تمرین کردید. این سوالات درباره ی حقایق و اطلاعات از شما می پرسند- برای هر سوال می توانید برگردید و جواب دقیقی را که در متن کاملا روشن گفته شده است، بیابید.

در سوالات شنیدن برای فهم کلی یادداشتهایتان بهترین کمک را به شما می کنند. هوشمندانه یادداشت بردارید. هر چیزی را که می شنوید ننویسید. به جای اینکار، به نکات مهم تمرکز کنید و اصطلاحات و افراد مهم و مفاهیم اصلی متن را یادداشت کنید. وقتی سوالها را جواب می دهید این یادداشتها در اختیارتان خواهد بود و واقعا می توانند کمکتان کنند.

آماده تمرین بیشتر هستید یا می خواهید روی مکالمه ها کار کنید؟ سوالات آزمونک را امتحان کنید!

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 12 در فصل 4 از دوره زیر هستید: