تشخیص لحن و دیدگاه

توضیح مختصر: هنگام یادگیری زبان انگلیسی گوش دادن به لحن یا دیدگاه گوینده ممکن است حتی دشوارتر از فهم معنا باشد- در اینجا نکاتی درباره نحوه انجام این کار ارائه می‌شود

زمان مطالعه: 10 دقیقه

سطح: سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

لحن، دیدگاه و قطعیت

هنگام آموختن روش فهم انگلیسی گفتاری فقط مجبور نیستید حرفهای گوینده را بفهمید. برای اینکه به معنای واقعی آن پی ببرید اغلب باید به نشانه هایی درباره ی لحن، دیدگاه و یا میزان قطعیت کلام توجه کنید. به عبارت دیگر، فقط چیستی کلام دیگران مهم نیست، احساس آنها درباره چیزی که می‌گویند، نیز اهمیت دارند. آیا آن را با لحن مطمئن، عصبانی، شکست خورده یا چیزی دیگر می‌گویند؟ در این درس رهنمودها و تمریناتی برای تشخیص تمامی اینها ارائه می‌کنیم.

میزان بلندی صدا، نواخت و سرعت

قبل از آنکه به خودِ کلام بپردازیم، سه نشانه را ذکر می‌کنیم که می‌توانید از گوش دادن به صدای گوینده بفهمید: بلندی، نواخت و سرعت. یکی از بهترین نشانه هایی که می‌توانید به آن گوش کنید، بلندی صدا است. Volume به میزان بلندی یا آهستگی صدای گوینده هنگام صحبت گفته می‌شود. در زبان انگلیسی میزان بلندی صدا ممکن است نشان دهنده چیزهای متفاوتی باشد:

 • تأکید- اگر یک گوینده چیز مهمی بگوید، احتمالا آن را با صدای بلندتری می‌گوید. در میانه یک پاراگراف با میزان بلندی عادی، جمله ای که با صدای بلندتر گفته می‌شود، برجسته‌تر می‌شود.

 • احساس قوی- اگر گوینده احساسی قوی نسبت به چیزی دارد، بلندی صدای او احتمالا افزایش پیدا می‌کند. این در مورد احساسات منفی و مثبت یکسان است. افراد هنگام عصبانیت و نیز هنگام هیجان زیاد، داد می‌زنند.

 • قطعیت- افراد وقتی درباره نظراتشان مطمئن هستند، با صدای بلندتری صحبت می‌کنند. از سوی دیگر، افرادی که مطمئن نیستند، آهسته‌تر حرف می‌زنند.

دومین نشانه نواخت است. نواخت صدا به میزان زیر یا بم بودن صدا گفته می‌شود. نواخت خیزان در انتهای جمله در زبان انگلیسی به طور کلی نشان دهنده ی سوال است مثل جمله ی Did you get the milk? اما اگر نواخت صدای گوینده در انتهای تمامی جملاتش خیزان باشد، حتی اگر جمله ها سوالی نباشند، می‌توانند عدم قطعیت را نشان دهند. برای مثال:

I was thinking about the book we read for class, and I thought maybe James isn’t supposed to be the villain…? Maybe he’s supposed to be morally gray…? He’s not good or bad…?’

نشانه سوم سرعت صحبت کردن گوینده است. به طور کلی هر نوع آرام شدن صدا هنگام حرف زدن نشان می‌دهد چیز مهمی در حال بیان شدن است. برای مثال:

 • آرام کردن کلام ممکن است نشان دهنده تأکید باشد زیرا علامت آن است که گوینده می‌خواهد شما به تک تک کلمات توجه کنید.

 • افزایش سرعت کلام نشان دهنده‌ی احساسات قوی است زیرا انگلیسی زبانان وقتی از چیزی هیجان زده می‌شوند، تمایل دارند تند‌تند حرف بزنند.

گزینش کلمات

حالا که بلندی، نواخت و سرعت را به عنوان شیوه هایی برای راهنمایی شما به سوی تشخیص لحن یا دیدگاه نویسنده توضیح دادیم، وقت آن رسیده که روشهای گزینش کلمات را که نشاندهنده دیدگاه یا قطعیت است توضیح دهیم. اول: به وابسته های وصفی توجه کنید. وابسته های وصفی کلماتی هستند که از شدت یک جمله کم می‌کنند. A little، knid of، sort of، more or less، maybe، not so much و سایر کلمات مشابه نمونه هایی از وابسته های وصفی هستند. اگر گوینده از این وابسته های وصفی زیاد استفاده می‌کند، احتمالا درباره چیزی که می‌گوید زیاد اطمینان ندارد. اگر گوینده ای از این کلمات استفاده نکند، احتمالا مطمئن است.

دوم، به شیوه های بیان مستقیم احساسات توسط گوینده گوش کنید. شاید اینها آشکار به نظر برسند اما وقتی واقعا در حال گوش دادن به یک مکالمه هستید، واضح نیستند. در اینجا مثالی می‌زنیم:

گوینده الف: شنیدی جان و سوزانا فرار کردن؟

گوینده ب: راست میگی؟ نمی‌دونستم! برام تعریف کن!

گوینده ب مستقیما می‌گوید «نمی‌دونستم» و این به شما امکان می‌دهد بفهمید گوینده ب تعجب کرده است. سپس ادامه می‌دهد و می‌گوید «برام تعریف کن!» و این به شما امکان می‌دهد بفهمید که او می‌خواهد بیشتر بشنود.

مثال دیگری می‌زنیم:

گوینده الف: ناراحت شدم که تیممون بازم بازی رو باخت.

گوینده ب: اَه، می‌دونم. چقدر ناامیدکننده.

گوینده الف مستقیما می‌گوید که ناراحت است. گوینده ب می‌گوید «چه ناامید کننده» و این به شما امکان می‌دهد بفهمید گوینده ب درباره مسابقه ناامید است. این چیزی نیست که فقط در ویدیوهای آموزشی رخ دهد. افراد معمولا در زندگی واقعی هم اینطور حرف می‌زنند. اگر برای یافتن کلمات کلیدیِ نشان دهنده ی احساس گوینده (به متن) گوش دهید، اغلب می‌توانید کاملا ماجرا را درک کنید.

سوم به میزان تأکید کلمات انتخابی گوینده توجه کنید. برای مثال بیایید به مکالمه تیم محلی که بازیشان را باختند برگردیم. گوینده الف دو راه برای بیان این جمله دارد:

 • نارحت شدم که تیممون بازم بازی رو باخت.

 • دل شکسته شدم که تیممون بازم باخت.

تنها یک کلمه عوض شده است اما ناگهان گوینده الف بسیار غمگینتر می‌شود. استفاده از کلمات تأکیدی قوی تر بار عاطفی بیشتری به جمله می‌افزاید.

خلاصه درس

در این درس رهنمودهایی درباره روش گوش دادن به لحن و دیدگاه دریافت کردیم. به موارد زیر دقت داشته باشید:

 • تغییر در بلندی یا آهستگی صدا

 • تغییر در نواخت یا میزان زیر و بمی صدا

 • تغییر در سرعت حرف زدن گوینده

 • وابسته های وصفی مانند a little یا sometimes

 • واژه های انتخابی که به دیدگاه اشاره مستیم یا ضمنی دارد

 • میزان تأکید کلمات انتخابی گوینده

متاسفانه هیچ سیستم کاملی نیست که بتوانید در آن تمام جوابها را بیابید. افراد مختلف دیدگاههای مختلف را به گونه ای متفاوت بیان می‌کنند، پس مجبور خواهید شد در تمامی موقعیتها تمرین کنید تا در تشخیص نشانه هایی که به آنها نیاز دارید، مهارت کسب کنید. اما امیدواریم روشهای این درس شروع خوبی برایتان باشند!

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 6 در فصل 4 از دوره زیر هستید: