تشخیص نشانه های آهنگ

توضیح مختصر: ممکن است تشخیص نشانه‌های آهنگ در انگلیسی گفتاری دشوار باشد مخصوصاً اگر انگلیسی، زبان مادریتان نباشد. در این درس راهنمایی‌هایی ارائه می‌شود که در تشخیص آن و چیزی که باید دنبالش بگردید،. به شما کمک میکند

زمان مطالعه: 7 دقیقه

سطح: سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

آهنگ چیست

اگر با زبانشناسی آشنایی نداشته باشید، شاید حتی ندانید آهنگ چیست. پس بگذارید از همینجا شروع کنیم. آهنگ به میزان نواخت بالا یا پائین صدای هر شخص گفته می‌شود. آهنگ همان بلندی صدا (بلند بودن یا آهسته بودن صدا) نیست. در برخی از زبانها مانند زبان چینی آهنگ می‌تواند معنای یک کلمه را کاملاً عوض کند. اما در زبان انگلیسی آهنگ معنای کلمات منفرد را عوض نمی‌کند. اما باز هم مهم است چون آهنگِ یک جمله شما را در فهم آن و منظور مورد نظر گوینده راهنمایی می‌کند.

سوالات

یکی از کاربردهای رایج آهنگ در زبان انگلیسی نشان دادن حالت سوالی جمله است. به طور معمول انگلیسی زبانان در پایان یک جمله نواخت صدای خود را بالا می‌برند. به مثالهای زیر توجه کنید:

جمله خبری: او ماشین را در پارکینگ گذاشت.

سوال: او ماشین را در پارکینگ گذاشت؟

می‌توانید تجسم کنید صدای گوینده رو به انتهای جمله سوالی بالا می‌رود. شما به این ترتیب می‌فهمید که این جمله سوالی است. کلمات دو جمله‌ی فوق کاملا یکسان هستند اما تغییر در نواخت به شما نشان می‌دهد که معنای کلی جمله تغییر کرده است.

جمله فوق را می‌توانید به این صورت نیز سوالی کنید: آیا او ماشین را در پارکینگ گذاشت؟ در اینجا کلمات و آهنگ متفاوت هستند. اما در شرایط واقعی، انگلیسی زبانان همیشه این کار را نمی‌کنند. آنها اغلب از آهنگ جمله به عنوان تنها نشانه‌ی سوالی بودن جمله استفاده می‌کنند.

مثال دیگری می‌زنیم:

جمله خبری: جو سه برادر دارد.

جمله سوالی: جو سه برادر دارد؟

جمله سوالی: آیا جو سه برادر دارد؟

باز هم دو جمله‌ی اول کلمات کاملا یکسانی داشته و ترتیب آنها نیز یکسان است، اما آهنگ آنها به شما امکان می‌دهد بفهمید که جمله دوم سوالی است. از جمله سوم هم می‌توانید استفاده کنید، اما این جمله لازم نیست.

تأکید

استفاده مهم دیگرِ انگلیسی زبانان از آهنگ برای نشان دادن تأکید است. در اینجا کار کمی دشوار می‌شود، زیرا دو اتفاق همزمان رخ می‌دهد: آهنگ و بلندی صدا:

آهنگ: میزان نواخت شما چقدر بالا یا پائین است

بلندی: صدای شما چقدر بلند یا آهسته است

تأکید شامل تغییر در آهنگ و بلندی صدا است. به طور معمول انگلیسی زبانان کلمه مهم یا مورد تأکید در جمله را نه تنها بلندتر می‌گویند بلکه با بالا بردن و سپس فورا پائین آوردن نواخت نیز این کار را می‌کنند. برای مثال به این جملات توجه کنید:

برای تولدم بستنی شکلاتی می‌خوام. این جمله بر شکلاتی تأکید دارد پس گوینده بر طعم خاص بستنی تمرکز دارد: شکلاتی و نه وانیلی یا طعم توت فرنگی.

برای تولدم بستنی شکلاتی می‌خوام. این جمله بر بستنی تأکید دارد پس گوینده بر نوع خوراکی تمرکز دارد: بستنی شکلاتی و نه کیک شکلاتی یا دسر شکلاتی.

برای تولدم بستنی شکلاتی می‌خوام. این جمله بر تولد تأکید دارد پس گوینده بر مناسبت تمرکز دارد: تولد و نه کریسمس یا عید پاک یا هر مناسبت دیگر.

این نوع نشانه‌های آهنگ می‌تواند به شما کمک کند که بر مهمترین کلمات جمله تمرکز کنید و موضوع واقعی جمله را بهتر درک کنید. برای مثال جمله ای که بر شکلات تأکید کرده است، ممکن است نشان دهد که دو نفر در حال گفتگو درباره نوع بستنی مورد نظرشان هستند، در حالی که جمله ای که بر تولد تأکید دارد، ممکن است نشان دهد دو نفر در حال گفتگو درباره خوراکی‌های مورد نظر در مناسبتی خاص هستند.

خلاصه درس

آهنگ روش تغییر نواخت صدای گوینده یا زیر و بم کردن آن است. در این درس دو نوع آهنگ مختلف در زبان انگلیسی را تمرین کردید.

بالا بردن نواخت جمله در انتهای آن نشانه سوالی بودن جمله است. گاهی اوقات این تنها نشانه‌ی سوالی بودن جمله است. تأکید بر کلمه ای خاص با آهنگ نشان دهنده‌ی نقطه‌ی تمرکز جمله است. این می‌تواند به شما در یافتن کلمات مهم جمله و درک مفهوم کلی کمک کند.

زبان انگلیسی برخلاف برخی زبان‌های دیگر از آهنگ برای تغییر معنای کلمه ای خاص استفاده نمی‌کند. اما آهنگ می‌تواند معنا یا تأکید جمله را تغییر دهد و به شما کمک کند بفهمید چه چیز مهمتر است یا ارزش توجه کردن را دارد.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 9 در فصل 4 از دوره زیر هستید: