راهبردهای مکالمه

توضیح مختصر: با متنهای مکالمه در بخش شنیداری تافل خود را بیش از حد مضطرب نکنید؛ وقتی نحوه کار با آنها را یاد بگیرید، می فهمید که زیاد هم بد نیستند. در اینجا کمکی را که برای گذر از آنها نیاز دارید، آورده ایم.

زمان مطالعه: 10 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

مکالمات تافل

بسیاری از متنهای شنیداری در تافل، سخنرانی در کلاس درس خواهند بود. اما در هر آزمون دو تا سه مکالمه نیز خواهید داشت. هر مکالمه سه دقیقه طول خواهد کشید و سپس از هر یک پنج سوال پرسیده می شود. متن های شنیداری مکالمه ای نوع مکالماتی را بازسازی می کند که احتمالا در محیط دانشگاهی انگلیسی زبان خواهید داشت. مثلا شاید بشنوید که یک دانشجو با یک مسئول درباره ثبت نام یا پرداخت شهریه صحبت می کند.

گاهی اوقات ممکن است دنبال کردن مکالمه ها دشوار باشد زیرا آنها معمولا از قبل برنامه ریزی نمی شوند. در عوض طبیعی تر پیش رفته و غیرقابل پیش بینی هستند. در سخنرانی کلاس درس (lecture) معمولا استاد رئوس مطالب را روی برگه ای نوشته و قبل از شروع این برگه را در اختیار شما می گذارد که می تواند به شما در مدیریت مطالب کمک کند. اما در مکالمه چنین چیزی نداریم. شما مجبورید همه چیز را حین وقوع دنبال کنید. در این درس رهنمودهایی برای دنبال کردن سخنان افراد بدون گم شدن یا اشتباه گرفتن سخنان گویندگان ارائه می کنیم.

گوش دادن به متن

یکی از بزرگترین روشهای کمک به خود در مکالمات این است که خوب گوش دهید و یادداشت برداری کنید. در آزمون تافل به شما اجازه می دهند هنگام گوش دادن به متن یادداشت برداری کرده و هنگام جواب دادن به سوالات از آن استفاده کنید. اشکالی هم ندارد. نکته اینجاست که برای یافتن نکته اصلی به متن گوش دهید. برای یافتن این موارد کاملا هوشیار باشید:

  • موافقت یا مخالفت

این کار می تواند به شما کمک کند گوینده ها را تشخیص دهید و بفهمید کدامیک چه می گویند.

  • تغییر موضوع گفتگو و بده بستانهای گوینده ها

جابجایی و بده بستان بین طرفین یک گفتگو می تواند به شما در دنبال کردن جریان کلی مکالمه کمک کند.

یادداشت برداری

هنگامی که برای این موارد به مکالمه ها گوش می دهید، نیاز خواهید داشت تا آنها را یادداشت کنید. یک راه برای سازماندهی یادداشتهایتان ارائه می کنیم. در جدولی شبیه جدول زیر کاملا روشن و واضح مشخص کنید که هر یک از گویندگان درباره موضوع چه حرفی برای گفتن دارند. در ستون وسط موضوعات اصلی که در گفتگو به آنها پرداخته می شود و در ستونهای کناری چیزی را که هر یک از افراد درباره موضوع می گویند، بنویسید.

جدول نمونه برای یادداشت برداری

لازم نیست تمام این چیزها را به ترتیبی خاص یادداشت کنید. ممکن است گاهی اوقات یادداشتهایی در ستون گویندگان داشته باشید که به موضوع خاصی ربط نداشته باشند. اما فقط برای نشان دادن روش کار در اینجا یک نمونه گفتگو آورده ایم. این مکالمه بین کاپیتان یک تیم بسکتبال و مربی تیم است.

کاپیتان: مربی، میشه درباره یکی از بازیکنا باهاتون حرف بزنم؟

مربی: البته که میشه. چی شده؟

کاپیتان: جانسون بازیکنه خوبیه اما همیشه دیر میاد سر تمرین وقتیَم دلیل دیر اومدنشو می پرسم، عصبانی میشه.

مربی: آهان. شاید تقصیر خودش نباشه. خبر دارم که سوار ماشین میشه تا بره با داداشش تمرین کنه داشش هم تازگیا یه کار تازه پیدا کرده و حسابی سرش شلوغه. میتونه به خاطر این باشه؟

کاپیتان: شاید.

مربی: میدونی، فِرِد اینا هم توی محله ی اونا میشینن. از فِرِد می پرسم ببینم اون میتونه جانسونو هم با ماشینش بیاره سر تمرین یا نه. شاید این کار کمکش کنه.

کاپیتان: فکر خوبیه. راستی حرف از فِرِد شد…

مربی: خُب؟

کاپیتان: تازگیا خیلی خوب کار می کنه. فکر کنم باید کم‌کم بهش توی بازی بیشتر زمان بدیم.

مربی: خودش پیشرفت کرده. راست میگی؛ بذار جمعه بذاریمش توی ترکیب تیم ببینیم چیکار می کنه.

یادداشت های نمونه

به سه دلیل این یادداشتها موثر هستند:

  • آنها موضوعات مهم مکالمه را کاملا روشن نشان می دهند.

این مکالمه دو موضوع دارد: جانسون و فِرِد. این از یادداشتها معلوم می شود.

  • آنها کاملا دو گوینده را از هم متمایز می کنند.

اگر با استفاده از این یادداشتها به سوالات جواب بدهید، درباره اینکه کدامیک چه گفته اند، اصلا گیج نمی شوید.

  • آنها جریان مکالمه را نشان می دهند.

نقاط شماره گذاری شده ترتیب آن گفته ها در مکالمه است. پس با نگاه کردن به شماره یک، دو، سه و الی آخر می توانید جریان گفتگو را بازسازی کنید.

البته این شکل یادداشت به درد همه نمی خورد، اما الگوی خوبی برای یادداشتهای شما است. امتحان کنید و ببینید چقدر از آن خوشتان خواهد آمد.

رهنمودهای دیگر

وقتی بتوانید خوب یادداشت برداری کنید، نیمی از راه را رفته اید. اما برای کمک به طی نیمه ی دیگر مسیر در اینجا چند راهبرد و ترفند دیگر یادتان می دهیم:

  • خود را برای سوالات چند جوابی آماده کنید. بیشتر سوالات بخش شنیداریِ تافل سوالات چند گزینه ای معمولی خواهند بود، اما همه آنها اینطور نیستند. شما که دوست ندارید به خاطر نخواندن دستور العمل جواب دادن به سوالات، نمره ای را از دست بدهید!

  • از روش حذف برای کم کردن تعداد گزینه ها استفاده کنید. حتی اگر نمی دانید کدام جواب درست است، جوابهای غلط را حذف کنید تا بتوانید بهتر حدس بزنید.

  • از اینکه سوالی را بی جواب باقی بگذارید نترسید. اگر جواب را نمی دانید، زمان را برای آن صرف نکنید. فقط یادتان باشد وقتی سوالی را جواب دادید، دیگر بعداً نمی توانید برگردید و آن را تغییر بدهید.

خلاصه درس

در این درس رهنمودهایی برای عملکرد بهتر در مکالمه های بخش شنیداری تافل ارائه شد. شما دو تا سه مکالمه در آزمون خواهید داشت. هر مکالمه حدود سه دقیقه طول می کشد و پس از هر کدام پنج سوال مطرح می شود. ابتدا درست آماده شوید:

  • برای درک موافقت یا مخالفت، تغییر موضوع و بده بستانهای گویندگان در مکالمه گوش بدهید. این کار در دنبال کردن جریان گفتگو به شما کمک می کند. خود را درگیر فهمیدن تک‌تک کلمات نکنید؛ بیشتر روی کل گفتگو تمرکز کنید.

  • یادداشت های موثری بردارید. مطمئن شوید که یادداشتهایتان بین گویندگان تمایز قائل شده و راهی برای دنبال کردن جریان گفتگو به شما ارائه کنند. می توانید از جدول ستونی یا چیز دیگری که موثرتر است، استفاده کنید.

هنگامی که دارید روی سوالات کار می کنید از روش حذف کمک بگیرید، مراقب سوالاتی باشید که بیش از یک جواب درست دارند و اگر واقعا گیر افتادید، از جواب ندادن سوال نترسید- می توانید زمان را برای سوالی که جوابش را می دانید صرف کنید.

و البته اینکه مهمترین چیز تمرین است. این رهنمودها را در چند نمونه متن امتحان کنید و ببینید نمره تان بالا می رود.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 2 در فصل 4 از دوره زیر هستید: