نحوه تنظیم سرعت صحبت کردن

توضیح مختصر: اینکه هنگام عصبی بودن تندتر حرف بزنید، کاملا عادی است اما این فهم حرفهای شما را دشوارتر می‌سازد. در اینجا نحوه کنترل و داشتن سرعت مناسب در صحبت کردن ارائه می‌شود.

زمان مطالعه: 9 دقیقه

سطح: سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

تنظیم سرعت خود

تندتر صحبت کردن به هنگام عصبی بودن واکنشی کاملا عادی است. بسیاری از مردم این کار را می‌کنند. اما فهم آن را دشوار می‌کند و گاهی اوقات حتی موجب دور باطل می‌شود یعنی تند‌تند حرف زدن موجب عصبی‌تر شدن شما می‌شود. به همین دلیل یادگیری شیوه کنترل سرعت کلام اهمیت دارد.

در این درس رهنمودها و راهکارهایی برای کنترل سرعت ناشی از هیجان دریافت خواهید کرد. با راهکارهای تمرینی شروع می‌کنیم. این‌ها کارهایی هستند که می‌توانید از قبل برای آماده کردن خود جهت سخنرانی یکنواخت و با سرعت مناسب انجام دهید. سپس به راهبردهایی اشاره می‌کنیم که می‌توانید هنگام صبحت به کار گیرید تا از خروج کنترل کلمات از دستتان پیشگیری نمائید.

تمرین و آماده سازی

تنظیم درست سرعت کلیدی ندارد که بتوانید آن را روشن یا خاموش کنید. این چیزی است که باید با تمرین یاد بگیرید. آن را عادتی بدانید که باید در خود ایجاد کنید. در اینجا رهنمودها و راهکارهایی برای استفاده در مواقع تمرین برای روز سرنوشت‌ساز ارائه می‌کنیم:

با یک مترونوم تمرین کنید. مترونوم وسیله‌ای است که نوازندگان برای حفظ ضرباهنگ به کار می‌برند- در ابتدا می‌توانید تعداد ضربه در هر دقیقه را تعیین کنید و مترونوم به طور خودکار با سرعتی معین ضربه می‌زند. اگر مترونوم ندارید، می‌توانید ویدیوهای مترونوم را به صورت آنلاین از اینترنت دریافت کنید. برای تمرین با مترونوم شرایط صحبت کردنی را که برای آن تمرین می‌کنید، بازسازی نمائید و یک سخنرانی ساختگی ایراد کنید. سرعت کلام خود را با ضرباهنگ مترونوم هماهنگ کنید و بگذارید ضربات منظم آن نوعی صدای پس‌زمینه باشد که حرف زدن با سرعت یکسان را به شما یادآوری می‌کند. این به شما کمک می‌کند از تمایل غریزی به افزایش سرعت هنگام کار پیشگیری کنید.

درباره دلیل افزایش سرعت خود فکر کرده و مراحلی را برای پرداختن به آنها ترتیب دهید. آیا به دلیل عصبی بودن این کار را می‌کنید؟ برنامه‌ریزی دقیق و تمرین در موقعیتهایی که شبیه اتفاق واقعی هستند، در اغلب موارد می‌توانند در این مورد کمکتان کنند. آیا دلیلش این است که سعی دارید بیش از آنچه که واقعاً می‌توان در این بازه زمانی گفت، بگوئید؟ این مشکلی کاملاً متفاوت است. برای حل آن باید طرح کلی نکات مورد نظر خود را یادداشت کنید و موارد غیرضروری را مشخص نمائید، که می‌توانید حذف کنید. یادتان باشد بهتر است یک چیز را بهتر بگوئید نه اینکه دو چیز را بد بگوئید.

در روز آزمون

شما تمرین کرده اید، آماده هستید و حالا وقت بحرانی فرا رسیده است. در اینجا راهکارهایی ارائه می‌شود که وقتی مجبورید بلند شده و صحبت کنید، می‌توانید به کار گیرید.

از ضربات انگشتان خود برای نواختن یک ریتم استفاده کنید- با انگشتان خود روی ران، نیمکت یا میز ضربات آهسته و منظمی بزنید. این کار درست مانند مترونوم به مغزتان یادآوری می‌کند که متمرکز باقی بماند.

هر چند جمله یکبار توقف کرده و نفس عمیقی بکشید. این شما را وادار به توقف و ارزیابی دوباره‌ی سرعت خود می‌کند. می‌توانید از توقفی مانند این در محلی مانند اتمام یک پاراگراف در نوشتار یا بلافاصله پس از گفتن چیزی مهم استفاده کنید. توقف شما باید حداقل به اندازه ای طول بکشد که در ذهن خود بگوئید «آرامتر جلو برو». اگر شروع به سرعت گرفتن کرده باشید، این کار کمک می‌کند توقف کوتاهی داشته باشید. این می‌تواند روند سرعت گرفتن را متوقف کرده و بلافاصله دوباره شما را به سرعتِ مناسب برگرداند.

اگر قرار است در مقابل جمعیت صحبت کنید، از یک دوست کمک بگیرید. اگر برای مخاطبی زنده صحبت می‌کنید، از یک دوست بخواهید روبرویتان بنشیند و اگر زیادی تند حرف زدید، علامت بدهد تا بتوانید سرعت خود را تنظیم کنید. این علامت ترجیحا باید چیزی باشد که سایر مخاطبان حتی متوجه آن هم نشوند.

خلاصه درس

در این درس رهنمودهایی برای تنظیم سرعت کلام دریافت کردید. فرقی ندارد که آزمون انگلیسی گفتاری می‌دهید یا از صحبت کردن در مقابل جمعیت مثل ارائه کلاسی عصبی می‌شوید، استفاده از این راهکارها باید به قابل‌فهم‌تر شدن سخنان شما کمک کند.

  • در یک محدوده زمانی واقع‌گرایانه تمرین کنید، و از یک مترونوم برای حفظ سرعت خود استفاده کنید.

  • قبل از صحبت، درباره دلایل سرعت گرفتن سخنان خود فکر کنید و برنامه ای برای پرداختن به آنها تهیه نمائید.

  • در مدت صحبت از ضربات انگشت برای حفظ ریتم استفاده کنید.

  • پس از هر چند ثانیه از سخنرانی، یا در صورتی که متوجه شدید شروع به سرعت گرفتن کرده‌اید، توقف کرده و حواس خود را جمع کنید.

  • اگر برای جمعیت سخنرانی می‌کنید، از یک دوست بخواهید به شما کمک کند سرعت خود را حفظ کنید.

استفاده از این راهکارها به شما کمک می‌کند سرعت کلام خود را در حدی نگه دارید که روشن و قابل فهم باشد.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.