شناخت لحن، و حس و حال در متن

توضیح مختصر: در این درس دو اصطلاح ادبی لحن و حس و حال را تعریف خواهیم کرد. سپس درباره نحوه تشخیص هر کدام از آنها و نیز یافتن آنها در متنهای کوتاه را بررسی خواهیم کرد.

زمان مطالعه: 8 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

این را تصور کنید

شبی تاریک و طوفانی بود. تنها در خانه قدیمی و مخروبه نشستم و به پنجره زل زدم. آسمان سیاه بود، باد هوهو می کرد و باران به شیشه های شکسته‌ی پنجره می خورد. چشمانم را بستم و دیدار قبلی ام یادم آمد و خیلی شرمنده و عصبانی شدم. وقتی چشمهایم را باز کردم، یکبار دیگر رعد و برق زد و اتاق را روشن کرد. باید از خانه بیرون می زدم، باید مخفی می شدم. نه، ممکن بود کسی به اشتباه وحشتناک من پی ببرد. در را باز کردم، نفس عمیقی کشیدم . و به سوی سرما و باران دویدم.

هنگام گوش دادن به داستان قبلی چه احساسی به شما دست می داد؟ چه چیزی این احساس را در شما بوجود می آورد؟ چه کلمه ای را شنیدید که این حس در شما بوجود آمد؟ با جواب دادن به این سوالها قرار است حس و حال و لحن را تعریف کنید. حال و هوا و لحن مهم هستند زیرا به ساخته شدن معنی یک داستان کمک می کنند.

حس و حال چیست؟

حس و حال احساسی است که هنگام خواندن یک داستان در شما ایجاد می شود. حس و حال می تواند شادی، اندوه، تاریکی، خشم، شک، تنهایی یا حتی هیجان باشد. می توانید حس و حال را فضای داستان بدانید.

شما برای توصیف حس و حال باید درباره زمینه و زبانِ به کار رفته توسط نویسنده فکر کنید. در داستان آغازین زمینه تاریک و هوا طوفانی است. راوی از زبانی مانند سرما و تاریکی استفاده کرده که ترس ایجاد می کند.

حال و هوای یک داستان می تواند بر نحوه درک ما از فرضیه و شخصیتها اثر گذاشته و آن را تغییر دهد. برای مثال اگر داستان کوتاهی درباره یک دایه‌ی دوست‌داشتنی می خواندیم، کلمات مثبتی همچون سرزنده، مهربان و دلسوز را انتظار داشتیم. با این حال می توانیم همین ایده‌ی دایه را داشته باشیم و با تغییر فضا با استفاده از کلمات بدترین، سرد و خشمگین از آن داستانی ترسناک بسازیم. شخصیت ما همان است اما پیام نویسنده و توصیف بسیار متفاوت است.

لحن چیست؟

لحن دیدگاه نویسنده درباره یک موضوع است. لحن را می توان با نگاه به کلمات و عبارات انتخابی تشخیص داد. برای توجه به زبان وقت صرف کنید. نویسنده از کلمات برای خلق معانی استفاده می کند. برای مثال سگی که به عنوان توله ای نازنازی توصیف می شود، مثبت است اما سگی که شکاری ودرنده توصیف می شود، ترسناکتر است.

همچنین باید تصمیم بگیرید که آیا یک کلمه انتزاعی، ملموس، کلی یا خاص است. لازم است توجه داشته باشید که آیا نویسنده از کلمه ای کلی مانند ماشین استفاده کرده است یا از کلمه ای خاص مانند فورد فوکوس. کلمه انتزاعی ممکن است معانی مختلفی داشته باشد مانند pleasant اما کلمه ی ملموس معنا را به ما نشان خواهد داد.

در آخر به جزئیات داستان نگاه کنید. زبان اولین گام برای یافتن لحن است اما کلمات انتخابی نیز به همین میزان اهمیت دارند. نگاه کنید که چطور نویسنده وضعیت، شخصیت یا یک اتفاق را توصیف می کند. این توصیفها به شما در ساخت لحن کمک خواهند کرد.

اما آنها خیلی شبیه هم هستند: حس و حال و لحن خیلی شبیه هم، اما دو عنصر ادبی مجزا هستند. لحن، احساس نویسنده نسبت به موضوع است. ما این را از شیوه توصیف نویسنده از موضوع می بینیم. حس و حال به احساس ما هنگام خواندن داستان مربوط می شود. حس و حال یعنی واکنش ما به فضای توصیف شده توسط نویسنده.

بیایید تمرین کنیم

بیایید تمرین کنیم. یافتن حس و حال و لحن در یک داستان می تواند با نگاه کردن به جملات آغاز شود. انجام این مثالهای کوتاه نشان خواهد داد که چطور نگاه کردن به کلمات و عبارات انتخابی می تواند به تشخیص هر دو عنصر کمک کند.

در حالی که تقریبا به داخل اتاق جست، وقتی حلقه نامزدی درخشان و زیبایش را نشان می داد صورتش می درخشید.

حس و حال این جمله شاد، لذت بخش، خوشبینانه یا هیجان زده است. لحن (احساس نویسنده نسبت به موضوع) مثبت است. این را می توانیم از کلمات skipping، glowed،shining و beautiful فهمید.

نوجوان خشمگین در را با صدا باز کرد و سر پیرزن فقیری که منتظر اتوبوس بود، داد کشید.

حس و حال این متن را می توان غمگینانه، دلسوزانه یا عاجزانه توصیف کرد. لحن باید برای پیرزن اندوه و برای نوجوان خشم باشد. ما این را در کلمات slamming، angry، poor و old می بینیم.

نومادر جوان و خوشبخت که لبخند ملیحی بر لب داشت، کودکش را آرام تکان داد و بعد او را در رختخواب گرم و نرمش گذاشت و شبخواب را روشن کرد و نوری آرامش بخش ایجاد کرد.

حس و حال این متن را می توان آرامش بخش و مهربان توصیف کرد. لحن محبت آمیز و آرام است. این را در کلمات gently، softly، happy، warm و comforting می بینیم.

خلاصه درس

حس و حال و لحن دو عنصر ادبی هستند که به ساخته شدن مضمون اصلی داستان کمک می کنند. حس و حال، فضای داستان و لحن دیدگاه نویسنده نسبت به موضوع است. ما می توانیم هر دوی اینها را با توجه به فضا، جزئیات و کلمات انتخابی تشخیص دهیم. انجام این کار به ما کمک می کند معنای داستان یا متن را پیدا کنیم و به ما کمک می کند نسبت به نوشته احساس پیوند بیشتری داشته باشیم.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.