بازگویی سخنان دیگران بدون سرقت ادبی

توضیح مختصر: بیان سخنان دیگران به شیوه‌ای دیگر با سرقت ادبی فرق دارد. این درس را تماشا کنید تا یاد بگیرید چطور اطلاعات یک منبع را بدون سرقت ادبیِ کار نویسنده، گزارش دهید.

زمان مطالعه: 11 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

بازگویی و سرقت ادبی

هنگام کار روی یک پروژه‌ی نوشتاری، اغلب قصد دارید چیزی را که کس دیگری گفته است، گزارش دهید. برای مثال شاید بخواهید از اطلاعات یک کتاب یا متن برای اثبات استدلال خود استفاده کنید.

گاهی اوقات این کار را با نقل قول مستقیم متن مبدأ انجام می‌دهید. برای مثال ممکن است چیزی شبیه این بگوئید: “The declaration of independence says that all men are created equal.” اما گاهی اوقات نمی‌خواهید عین حرفهای نویسنده را نقل کنید و فقط می خواهید منظور اصلی او را بیان نمائید.

این کار، بازگویی نامیده می‌شود. بازگویی یعنی استفاده از کلمات خود برای گزارش نظرات نویسنده‌ای دیگر و در عین حال نسبت دادن تفکر اصلی به آن نویسنده.

برای مثال می‌توانید جمله‌ی اعلامیه‌ی استقلال را اینگونه بازگویی کنید: the declaration of independence asserts the fundamental equality of all men. در اینجا هنوز هم مفهوم برابری را دارید اما آن را با کلمات خودتان بیان کرده و علامتهای نقل‌قول را برداشته‌اید.

بازگویی روشی عالی برای خلاصه کردن بحث دیگران است اما هنگام انجام این کار لازم است به ناگاه دچار سرقت ادبی نشویم. سرقت ادبی یعنی تلاش برای بیان عین حرفها یا نظرات نویسنده‌ای دیگر به اسم حرفها یا نظرات خود.

مثالی از کاری که نباید بکنید، می‌زنیم:

The Declaration of Independence says that all men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights

اینجا هیچ نشانه‌ی نقل‌قولی وجود ندارد پس این جمله سعی دارد شان دهد زبان اعلامیه، نوشته‌ی خود شما است. این تقلب است- یک نوع دزدی به حساب می‌آید.

همچنین اگر از نظرات کس دیگری استفاده کنید اما نگوئید که آنها را از کجا آورده‌اید، باز هم سرقت ادبی محسوب می‌شود.

سرقت ادبی تحت هیچ شرایطی قابل‌قبول نیست. اگر معلم حین انجام عمدیِ این کار مچتان را بگیرد، شاید نمره مقاله‌تان و یا حتی نمره ی آن درس را صفر بدهد. پس در این درس نحوه بازگویی بدون سرقت ادبی (حتی به صورت تصادفی آن) را خواهید آموخت.

ترفندهای بازگویی

بسیاری از دانش‌آموزانی که در بازگویی دچار مشکل هستند، قصد ندارند چیزی بدزدند؛ آنها فقط ترفندهای موثر گزارش نظرات دیگران بدون استفاده از عین کلماتشان را بلد نیستند. پس چندین ترفند ملموس برای بازگویی بدون انحراف و افتادن در خط سرقت ادبی ارائه می‌کنیم.

ما از جمله‌ی The Declaration of Independence states that ‘all men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights.’ استفاده خواهیم کرد. هدفمان جایگزینی آن نشانه نقل‌قول با یک بازگویی است.

برای بازگویی این جمله باید اساساً ساختار جمله را تغییر دهیم. نمی‌توان با تغییر یک یا دو کلمه و جایگزینی آنها با کلمات مترادف، جمله را بازگویی کرد. روش انجام کار به اینصورت است:

  • از متن مبدأ چشم بردارید و جمله‌ی بازگویی خود را روی برگه سفیدی بنویسید. این به شما کمک می‌کند با فکر نویسنده درگیر باشید و به طور غیرعمدی کلمات او را تکرار و از آن تبعیت نکنید.
  • فرض کنید دارید متن اصلی را برای کسی توضیح می‌دهید که آن را نفهمیده است. این شما را وادار می‌کند روشهای دیگری برای بیان مفاهیم مهم پیدا کنید.
  • اگر مفاهیم اصلی با استفاده از یک نوع کلمه بیان شده است، سعی کنید آنها را با کلمات دیگری بیان کنید. برای مثال صفت equal در متن اصلی یک کلمه‌ی کلیدی است. می‌توانید هنگام بازگویی آن را به اسمequality تبدیل کنید.

یک نمونه تمرین

سعی کنید همین حالا این راهنمایی‌ها را به کار ببرید: ویدیو را نگه دارید، یک برگه کاغذ برداشته و سعی کنید ایده‌ی نقل قول شده در جمله‌ی اصلی ما را به زبان خود بیان کنید. یادتان باشد ساختار دستوری اندیشه را تغییر دهید و نه فقط یک یا دو کلمه را.

آیا نسخه خود را نوشتید؟ حالا بگذارید به چند بازگویی احتمالی نگاهی بیاندازیم. راههای احتمالی زیادی هست که بتوانید بدون سرقت این اندیشه را بازگو کنید. هیچ یک از آنها اساساً بهتر از دیگری نیست. اینها فقط چند مورد از جملات محتمل هستند:

The Declaration of Independence stresses the fundamental equality and inherent rights of all men.

According to the Declaration of Independence, equality and certain rights naturally belong to all men.

The Declaration of Independence asserts the equality of all men, and claims that they have fundamental rights that nobody can violate.

توجه داشته باشید که این بازگویی‌ها دارای همان ساختار متن اصلی نیستند. ساختار این جملات متفاوت است و مفاهیم با استفاده از کلماتی از نوع دیگر بیان شده‌اند مثلاً equality به جای equal.

برای کنترل بازگویی خود ساختارهای دستوری را نامگذاری کنید. بالای هر فاعل s، بالای هر فعل v و بالای هر مفعول o بگذارید. زیر شبه‌جملات وابسته و عبارات قیدی خط بکشید. همین کار را در جمله‌ی اصلی انجام دهید و دو جمله را با هم مقایسه نمائید-آنها باید به طرز چشمگیری متفاوت باشند.

اگر بازگویی شما شباهت زیادی به جمله‌ی اصلی دارد، دست برندارید! تمرین را با نقل قولهای مستقیم و جملات دیگر ادامه دهید و با تجربه بهتر خواهید شد.

خلاصه درس

در این درس تفاوت بین بازگویی و سرقت ادبی را یاد گرفتید و رهنمودهایی برای توضیح نظرات دیگران بدون سرقت ادبی یا تقلب ارائه کردیم. بازگویی یعنی بیان دوباره نظر کسی دیگر به زبان خود، در حالیکه باز هم آن ایده را به نویسنده اصلی نسبت می‌دهیم.

بازگویی هیچ اشکالی ندارد اما مطمئن شوید که در دام سرقت ادبی نیافتید. سرقت ادبی‌ یعنی دزدیدن عین حرفهای شخصی دیگر و تلاش برای تصاحب مالکیت آن یا استفاده از ایده‌های کسی دیگر بدون نسبت دادن آنها به او. اگر می‌خواهید از عین عبارات و کلام کسی استفاده کنید، آنها را داخل علامت نقل قول قرار دهید تا خواننده بداند آنها مال خودتان نیست و همیشه یادتان باشد منبع هر ایده‌ای که به خودتان تعلق ندارد، ذکر کنید.

وقتی می‌خواهید ایده‌های کس دیگری را در نوشته خود بازگو کنید، برای پیشگیری از سرقت ادبی این رهنمودها را دنبال کنید.

  • از ساختار دستوری متفاوتی استفاده کنید. ساختار جمله‌تان باید کاملاً با ساختار اصلی فرق داشته باشد.
  • هنگام نوشتن نسخه‌ی خود، از جمله‌ی اصلی چشم بردارید و فرض کنید دارید آن را برای کسی که آن را نفهمیده است، توضیح می‌دهید.
  • با نامگذاری ساختارهای دستوری جمله‌ی اصلی و نسخه‌ی بازگو شده، بازگویی خود را کنترل کنید.

یادگیری بازگویی خوب نیاز به تمرین دارد پس اگر در ابتدا حرفه‌ای نبودید، نگران نشوید. کار را ادامه دهید. به زودی مانند یک حرفه ای بازگویی خواهید کرد.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 7 از دوره زیر هستید:

تافل iBT

9 فصل | 96 درس

1. بازگویی سخنان دیگران بدون سرقت ادبی 👁

3. چطور یک طرح کلی بنویسیم

4. مقدمه مقاله- مسئله را بنویسید و مخاطب را جلب کنید

5. ساختار اصلی مقاله- مقاله ی پنج پاراگرافی

6. بیان مسئله چیست؟

7. چطور یک بیان مسئله بنویسیم

8. چگونه در یک مقاله بحثی ترتیب دهیم

9. چگونه مقاله ای با متنی قوی بنویسیم

10. چطور مقاله خود را متمرکز کرده و به سوال (که خواسته یک مقاله بنویسیم) پاسخ دهیم.

11. چطور با انتخاب و توسعه یک جاذبه توجه خواننده را جلب کنیم

12. چطور یک مقاله شخصی بنویسیم

13. چطور یک مقاله را از لحاظ املایی و دستوری غلط گیری کنیم

14. چطور محتوای مقاله را ویرایش کرده و ارتقا دهیم