چگونه مقاله ای با متنی قوی بنویسیم

دوره: تافل iBT / فصل: کمک به نگارش مقاله / درس 9

تافل iBT

9 فصل | 96 درس

چگونه مقاله ای با متنی قوی بنویسیم

توضیح مختصر

این ویدیو نحوه‌ی دستیابی به یک پاراگراف بدنه‌ی یکپارچه و منسجم در مقاله را به شما نشان خواهد داد. با نوشتن یک پاراگراف بدنه‌ی خوش‌ترکیب، مقاله‌تان خواناتر و دقیقتر خواهد شد و نمره‌ی بهتری برایتان کسب خواهد کرد.

 • زمان مطالعه 6 دقیقه
 • سطح خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدیویی

ترجمه‌ی درس

نوشتن مقاله‌ای با متن قوی

آیا تابحال خواب بدی دیده‌اید که در آن همه چیز گنگ باشد، و هیچ چیز معنا نداشته و افراد و چیزهای بی‌ربطی بدون هیچ دلیل قابل فهمی در آن ظاهر شوند؟ مثلا شاید خواب دیده باشید که دارید تلاش می‌کنید به جلسه امتحان ریاضی برسید اما آدرس محل آزمون واقعاً نامفهوم است و نمی‌فهمید به کجا می‌روید و نمی‌دانید کجا دور بزنید که به مقصد برسید. ناگهان چند نفر از نگهبانانی که در فروشگاه موادغذایی خریدها را چک می‌کنند، در جنگل دنبالتان می‌کنند، و بعد معلم ریاضی کلاس سوم که اصرار دارد عکسهای سفرش به مکزیک را نگاه کنید، شما را نجات می‌دهد.

ما اغلب از خوابهایی اینچنینی که هیچ معنایی ندارند، می‌پریم و از خود می‌پرسیم معنایشان چه بوده و این همه چیز تصادفی و درهم ‌و برهم از کجا آمده‌اند. متاسفانه برخی از معلمان نیز هنگام خواندن مقالات دانش‌آموزان که خوش‌ترکیب، یکپارچه و منسجم نیستند، همین سوالات را می‌پرسند. در این درس نحوه ترتیب دادن بحثها و نوشتن پاراگرافهای بدنه منسجم و یکپارچه را توضیح می‌دهیم تا نمره مقاله‌تان به یک کابوس تبدیل نشود.

نوشتن پاراگرافهای بدنه

به طور کلی اگر چیزی خوش‌ترکیب نیست، چیزی کم دارد. آنطور که باید و شاید کامل نیست، درست مثل تصویری تار که ناقص ظاهر شده است. در بدنه‌ی یک مقاله یا به عبارتی دیگر در پاراگرافهای میانه که شامل مقدمه و نتیجه‌گیری نمی‌شوند، لازم است درباره نحوه نوشتن پاراگرافها فکر کنید.

کلید نوشتن پاراگرافهای بدنه استفاده از جزئیات تکمیلی و مثال هنگام توضیح نکات اصلی است. به عبارت دیگر توضیحاتی که درباره‌ی نکات خود می‌دهید باید دقیق باشند تا مطالبی که به خواننده ارائه می‌کنید، مبهم و گنگ نبوده و این نکات کاملاً واضح و خوش‌ترکیب باشند.

برای مثال بگذارید فرض کنیم دارید مقاله‌ای می‌نویسید که استدلال می‌کند که والدین باید به فرزندان کم سن و سال خود مبالغی بدهند تا درسهای مهمی درباره پول به آنها بیاموزند. خیلی راحت می توان با عجله در یکی از پاراگرافهای بدنه خود به طور ناخوانا نکاتی کلی مانند اینها را نوشت:

 • پول مهم است و کودکان باید این را بدانند.
 • کودکان باید پس انداز را یاد بگیرند.
 • کودکان باید یاد بگیرند پول زیادی را یکجا خرج نکنند.

شاید اینها نکات اساسی خوبی باشند اما برای نوشتن پاراگرافی تأثیرگذار باید مثالها و جزئیاتی دقیقی در آن بگنجانید. پس به جای اینکه چندین نکته‌ی کلی و مبهم را به زور در یک پاراگراف جای دهید، می‌توانید هر یک از این سه ایده را در یک پاراگراف بدنه‌ی مجزا به عنوان نکته‌ی اصلی به طور کامل و با جزئیات دقیق و مثال بررسی کرده و توضیح دهید.

برای نوشتن پاراگرافی خوش‌ترکیب درباره موضوع اول (پول مهم است و کودکان باید این را بدانند) درباره جزئیات دقیق ذهن انگیزی کنید تا نکته ی خود را اثبات کنید. برای مثال می توانید توضیح دهید که کودکانی که در کودکی مدیریت پول را می آموزند، در بزرگسالی بهتر با پول بهتر کار می کنند؛ کودکان می توانند در ازای انجام کارهای روزانه منزل پول بگیرند تا وجدان کاری را در سنین پائین به خوبی بیاموزند و وقتی کودکان درباره پول می آموزند، قدر چیزهایی را که دارند بیشتر می دانند و شاید در سنین پائین اهمیت بخشندگی را بیاموزند.

رسیدن به یکپارچگی در پاراگرافهای بدنه

می‌دانیم که واژه ی یکپارچگی به اتصال و هماهنگی بین چیزها مربوط می شود و این معنا در مورد نوشتن مقاله نیز صدق می کند. برای اینکه یک پاراگراف بدنه یکپارچه باشد، باید تمامی جملات موجود در آن به موضوع اصلی ذکر شده در جمله ی عنوان مربوط باشد. درست همانطور که اگر هر یک از زوجین نظراتی متفاوت درباره ی ماهیت رابطه ی زناشویی خود داشته باشند، هیچیک خوشبخت یا موفق نخواهند بود، پاراگراف بدنه نیز در صورت وجود ایده های متعدد که با هم همخوانی و هماهنگی ندارند، موفق نخواهد بود.

برای رسیدن به هماهنگی و یکپارچگی باید از ایده های اتفاقی و بی ربط پرهیز کنید. حتی ایده ای که به نحوی به موضوع اصلی پاراگراف بدنه مربوط می شود، اگر مستقیماً به موضوع جمله ی عنوان ربط نداشته باشد، ممکن است شما را به بیراهه بکشاند. برای مثال اگر دارید پاراگرافی درباره ی این موضوع می نویسید که کودکان باید پس انداز را بیاموزند، هر یک از جملات پاراگراف باید به موضوع اصلی آن پاراگراف مرتبط باشد. پس نمی توانید توضیح دهید که مشارکت زودهنگام کودکان در تأمین هزینه های تحصیل خود در دانشگاه برایشان خوب است و اینکه کودکان می توانند یاد بگیرند که پس انداز برای چیزی واقعاً خوب، بهتر از هدر دادن پولشان برای چیزهای بی خود است. در اینصورت پاراگراف بدنه فاقد هماهنگی و یکپارچگی است و اگر اشاره کنید که بسیاری از خانواده ها تمایل دارند به جای خریدن خانه، آن را اجاره نمایند تا مجبور نباشند برای پرداختی بزرگ پس انداز نمایند، از شما نمره کم می شود.

مطمئناً نکته ی ذکر شده در آخر جمله ی قبل به طور غیرمستقیم به موضوع اصلی مربوط می شود. ما در این جمله نیز درباره ی پس انداز صحبت می کنیم و بچه های کم سن و سال هم بخشی از خانواده ها هستند. اما بسیار از هم دورند و اگر آن را در پاراگراف بدنه ی مربوط به اهمیت یادگیری پس انداز توسط کودکان بگنجانید، پاراگرافتان هم به اندازه ی آن زوجی که قبلاً درباره شان حرف زدیم، یکپارچه وه هماهنگ خواهد بود.

رسیدن به انسجام در پاراگرافهای بدنه

ممکن است یک روز صبح از خواب بیدار شده و بفهمید تا زمانی که مقداری کافئین وارد به بدن خود نرسانید، در گیج و خواب آلودگی خواهید بود. پس از نوشیدن اولین فنجان قهوه، همه چیز به تدریج برایتان معنادار می‌شوند. پاراگرافهای بدنه ی مقاله شما نیز باید معنا داشته باشند. پاراگراف برای داشتن انسجام باید واضح و منطقی نوشته شود و جملات آن به خوبی با هم جریان داشته باشند.

پس اگر جملاتی دارید که به نظر می رسد ترتیب درستی ندارند، یا پاراگراف بدنه فاقد جملات ربطی است و خواننده نمی تواند ارتباط بین جملات را تشخیص دهد، پاراگراف فاقد انسجام است. همچنین معلمتان پس از کلنجار رفتن با متن برای تشخیص معنای پاراگرافتان، به حدی عصبانی می شود که می خواهد صندلی اش را پنجره به بیرون پرتاب کند.

برای مثال اگر دارید پاراگراف بدنه ای درباره ی این موضوع کلی می نویسید که کودکان باید بیاموزند پول زیادی را یکجا خرج نکند، باید ایده های تأییدکننده ی آن را به شیوه ای منطقی و واضح ارائه دهید تا به انسجام برسید. شاید بخواهید درباره ی مثالی خاص بنویسید. فرض کنیم ماجرای کودک خردسال خود را تعریف می کنید که تمامی پول توجیبی اش را به یکباره خرج کرده و بسیار ناراحت است که نتوانسته چیزهایی دیگری که برای ماه آینده می خواهد یا نیاز دارد، تهیه کند.

برای نوشتن پاراگرافی منسجم باید نکات این داستان را به ترتیبی منطقی ارائه دهید و ابتدا موضوع اصلی را توضیح دهید که کودکان باید بیاموزند مبلغ زیادی را خرج یک چیز نکنند و سپس ترتیبی زمانی و واضح را در پیش گیرید. می توانید توضیح دهید که پسرتان پولش را هدر داده و بعداً نتوانسته هزینه ی سرگرمی هایی که دوستانش انجام داده اند، بپردازد و در آنها شرکت کند. می توانید در انتهای پاراگراف همه چیز را با این استدلال جمع بندی کنید که وقتی کودکان در کودکی این درس ارزشمند را فرا بگیرند، به احتمال زیاد در بزرگسالی پولشان را با مسئولیت پذیری بیشتری خرج می کنند.

اگر داستان را در هم و بر هم کرده و اول توضیح دهید که پسرتان از اینکه نتوانسته بود همراه با دوستانش به بازارچه برود، عصبانی شده بود، و سپس تأیید کنید و توضیح دهید که او هفته ی قبل از آن پول توجیبی اش را برای خریدن تعداد زیادی شکلات ژله ای کرده بود، و بعد یادتان بیاید که باید نکته اصلی خود را مطرح کنید که بچه ها نباید همه ی پول خود را یکباره خرج کنند، پاراگرافتان آشفته و فاقد انسجام می شود. معلمتان هم پنجره را شکسته و دیگر چیزی ندارد که رویش بنشیند! پس یادتان باشد ایده هایتان واضح و منسجم باشد.

خلاصه درس

برخی از مقالات برای معلمانی که آنها را می خوانند مثل بیدار شدن از کابوس است. اما می توانید با به خاطر سپردن سه اصل مهم به ذهن خود از تبدیل شدن این پاراگرافهای بدنه به مشتی نوشته ی وحشتناک پیشگیری کنید.

 1. باید پاراگرافهای بدنه ی خوش ترکیبی بنویسید که جزئیات و مثالهای تکمیلی در آنها به کار رفته باشد. در پی رسیدن به پاراگرافهای یکپارچه ای باشید که در آنها تمامی جملات هر پاراگراف به موضوع اصلی ذکر شده در جمله ی عنوان مرتبط باشند.
 2. باید پاراگرافهای بدنه ای منسجم ارائه کنید که دارای جملات واضح و منطقی بوده و به خوبی با هم پیش بروند. هممچنین می توانید با استفاده از جملات ربطی بین نکات خود و ترتیب دادن نکات به روشی معقول و منطقی انسجام آنها را تضمین نمائید.
 3. هنگام روایت یک داستان از ترتیب زمانی استفاده کنید و به عقب برنگردید و در محل نامناسبی در پاراگراف شروع به افزودن جزئیاتی نکنید که باید قبلا اضافه می کردید.

با نوشتن پاراگرافهای خوش ساخت در مقاله به خواننده کمک خواهید کرد که عقلش را از دست ندهد و نمره ی بالایی می گیرید.

متن انگلیسی درس

Writing a Strong Essay Body

Have you ever had one of those bad dreams in which everything is fuzzy, nothing makes sense and random people and things pop up for no discernible reason? For example, maybe you dream that you’re trying to get to your math test, but the directions are really vague and you can’t figure out where you’re going or where to turn to get to the right place. Suddenly, you’re being chased through the woods by the checkout guy from the grocery store, and then you’re saved by your third grade math teacher, who insists that you look at photos from her trip to Mexico.

We often wake up from dreams like that that don’t make sense, asking what they meant and where all of those random ideas came from. Unfortunately, some teachers ask those same questions when they read student essays that aren’t well developed, unified or coherent. In this lesson, we’ll discuss how you can develop your argument and write coherent and unified body paragraphs so that your essay score won’t be a nightmare.

Developing Body Paragraphs

Generally speaking, if something isn’t well-developed, it means that it’s missing something. It’s not as complete as it could be, like a fuzzy picture that wasn’t developed all the way. With the body of an essay - in other words, the middle paragraphs that don’t include the introduction and conclusion - it’s important to think about paragraph development .

In your writing, the key to developing your body paragraphs is to use supporting details and examples as you discuss your main points. In other words, you need to be specific in your explanations of your points so that you’re not feeding your reader vague, fuzzy ideas, but rather, clear, well-supported points.

For example, let’s say that you’re writing an essay arguing that parents should give their young children regular allowances to teach them important lessons about money. It would be easy to scribble down a few sentences making really broad points in one of your body paragraphs like:

Money is important, and children should know that.

Children must learn about saving money.

Children should learn not to spend too much in one place.

These points may be good basic ideas, but to develop your paragraph effectively, you would need to include specific examples and details. So, rather than packing one body paragraph with several broad, vague ideas, you could use each of our three earlier ideas as the main idea in three separate body paragraphs and develop each of those paragraphs fully with specific details and examples.

In order to write a well-developed body paragraph on the topic of our first idea - money is important, and children should know that - brainstorm specific details to support your point. For example, you might explain that children who learn to manage money well when they’re young tend to be better with money as adults; children might benefit from earning money for doing chores so that they develop a good work ethic early; and when children learn about money, they tend to become more appreciative for what they have, and they may learn the importance of charitable giving at a young age.

Achieving Unity in Body Paragraphs

We know that the word unity has to do with things being joined together, and that meaning applies to essay writing, too. For a body paragraph to be unified, all of the sentences in that paragraph should stick to the main idea expressed in the topic sentence. Just like a couple won’t be very happy or successful if each of them has very different ideas about the nature of the relationship, your body paragraphs won’t succeed if they feature a lot of ideas that don’t go together.

To achieve unity, you want to avoid any random, off-point ideas. Even an idea that seems to be sort of connected to the main idea of your body paragraph may be taking you off track if it doesn’t directly support or relate to your topic sentence. For example, if you’re writing a body paragraph with the main idea that children must learn about saving money, then each of your sentences in that paragraph must support that main idea. So, you can explain that children can benefit from contributing money to their own college funds early on and children can learn that it’s good to save up for one really nice thing rather than frittering away their money on meaningless things. However, your body paragraph won’t be unified - and you’ll lose points - if you mention that many families choose to rent homes rather than buy so that they don’t have to save up for a large down payment.

Sure, this last point is sort of related to our main idea, in a roundabout way. We’re still talking about the issue of saving money, and young kids are part of families. But it’s too big of a stretch, and if you include it in your body paragraph about the importance of kids learning about saving money, your paragraph will stay unified for just about as long as that couple from earlier.

Achieving Coherence in Body Paragraphs

You may wake up some mornings knowing that until you get some caffeine into your system, you’ll be walking around in a foggy cloud of confusion. After that first cup of coffee, things may finally start making sense. Your essay body paragraphs need to make sense, too. To achieve coherence , a paragraph should be clear and logical, with sentences that flow together well.

So if you have sentences that don’t seem to be in the right order, or your body paragraph lacks transitional sentences so that the reader can’t see how the ideas relate to one another, your paragraph will lack coherence. Also, your teacher will want to throw his chair through a window after struggling to decipher the meaning of your paragraph.

For example, if you’re writing a body paragraph on the main idea that children should learn not to spend too much in one place, you’ll want to present your supporting ideas in a logical, clear way in order to achieve coherence. You might write about a specific example. Let’s say you relate the story about your young child, who spent all of his allowance at once, and then was pretty unhappy to realize he couldn’t afford anything else that he wanted or needed for the next month.

To have a coherent body paragraph, you would need to present the points of this story in a logical order, first explaining your main point that children should learn not to spend too much in one place, and then following with a chronological, clear order. You could explain that your son frittered his money away and then couldn’t do fun things with his friends later. You might tie things up at the end of the paragraph with the argument that when kids learn this valuable lesson when they’re young, they’ll be more likely to be responsible spenders as adults.

If you jumbled your story up, explaining first that your son was mad that he couldn’t go to the arcade with friends, and then backing up to explain that he had blown his allowance on way too many jellybeans the week before, and only then remembering that you needed to introduce your main point about kids not spending everything in one place, your paragraph would be messy and incoherent. Also, your teacher would have a broken window and nowhere to sit! So, remember to keep your ideas clear and coherent.

Lesson Summary

Some essays come across like waking nightmares for the teachers who read them. But you can keep the body paragraphs in your essay from being a horrifying mess by keeping three basic principles in mind.

 1. You should write well-developed body paragraphs that use supporting details and examples. Strive for unified body paragraphs in which all of the sentences in each paragraph stick to the main idea expressed in the topic sentence.

 2. You should present coherent body paragraphs that feature clear, logical sentences that flow together well. You can also ensure coherence by using transitional sentences between your points and ordering your points in ways that make sense.

 3. Use chronological order when you relate a story, and don’t back up and start adding details at one point in a paragraph when you should have included them earlier.

By producing well-crafted body paragraphs in your essays, you’ll help preserve your readers’ sanity and earn high scores.

مشارکت کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.