بیان مسئله چیست؟

دوره: تافل iBT / فصل: کمک به نگارش مقاله / درس 6

تافل iBT

9 فصل | 96 درس

بیان مسئله چیست؟

توضیح مختصر

قبل از آنکه درباره یک بیان مسئله عالی صحبت کنیم، باید وقتی یک بیان مسئله‌ی خوب می‌بینید، بتوانید آن را تشخیص دهید. برعکس آنچه شاید به شما آموزش داده اند، بیان مسئله چیزی بیش از آخرین جمله‌ی اولین پاراگراف یک مقاله است.

  • زمان مطالعه 6 دقیقه
  • سطح خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدیویی

ترجمه‌ی درس

توضیح فرض اصلی یا بیان مسئله - سوءتفاهمهای رایج

بگذارید اول یک چیز را از میان برداریم. بیان مسئله همیشه آخرین جمله‌ی اولیت پاراگراف نیست! اغلب هینطور است اما نه همیشه. پس اشاره صرف به آخرین جمله‌ی پاراگراف مقدمه راهی قطعی برای تشخیص بیان مسئله نیست. مسئله یا فرض اصلی لزوما در پاراگراف اول ظاهر نمی شود (البته معمولاً اینجا ظاهر می‌شود). و با اینکه اغلب اوقات مسئله یا فرض اصلی از یک جمله تشکیل می‌شود، گاهی اوقات بیان مسئله دو یا چند جمله دارد.

پس بگذارید یک سوال دیگر بپرسم: چه چیز از مسئله، مسئله می‌سازد؟ در واقع بسیار ساده است.

فرض اصلی (مسئله):

  • انتظارات خواننده از مقاله را تعیین می‌کند (قرار است مقاله درباره چه چیزی باشد)
  • استدلالهای اولیه ای که قرار است در مقاله طرح کنید و دیگران شاید با آن مخالف باشند، تعیین می‌کند
  • سوالی را پاسخ می‌دهد

این بزرگترین و مهمترین کاری است که فرض اصلی (مسئله) انجام می‌دهد. پس اگر سوال می‌گوید: آیا هیولای لوچ نس را باور دارید؟ دلیل باور یا عدم باور خود را ذکر کنید، فرض اصلی در پاراگراف اول باید این را مستقیماً پاسخ دهد. برای مثال این جمله من بر اساس شواهد تاریخی هیولای لوچ نس را باور دارم اما دلیل اصلیم این است که دیدم کلاه پدرپزرگم را خورد . یک بیان مسئله است.

وقتی سوالی در کار نباشد، بیان مسئله، سوال خود نویسنده را که از خودش پرسیده است و آن را به استدلالی برای خواننده تبدیل کرده است، جواب می‌دهد (یعنی اگر تصمیم گرفتید مقاله ای درباره دلیل خود برای باور کردن هیولای لوچ نس بنویسید، جواب این سوال که آیا آن را باور دارید یا نه، در بیان مسئله تان آمده است).

آیا همه‌ی مقاله ها نیاز به بیان مسئله دارند

در واقع به شما خواهم گفت. همه‌ی مقاله ها نیاز به بیان مسئله ندارند. آیا شما را غرق در شگفتی کردم؟ جدی بگویم که مقاله فقط نوشته ای کوتاه است و هر نوشته ای برای بیان استدلالی خاص طراحی نشده است. اما بیشتر آنها اینطورند و از این روز بیشترشان نیاز به بیان مسئله دارند. بگذارید به انواع مقالاتی که نیاز به بیان مسئله دارند و آنهایی که به آن نیاز ندارند، نگاهی بیاندازیم.

مقالات تحلیلی

مقالات تحلیلی موضوع یا موضوعاتی را تحلیل می‌کنند و آنها را به اجزای تشکیل دهنده‌ی خود تقسیم کرده و آن تحلیل را به خواننده ارائه می‌دهند. یک نمونه از سوالی که از شما می‌خواهد یک مقاله‌ی تحلیلی بنویسید، مثال می‌زنم:

Analyze the relationship between the Wicked Witch of the West and her flying monkeys in the Wizard of Oz.

رابطه‌ی بین جادوگر بدجنس شهر اُز و میمونهای پرنده اش را در داستان جادوگر شهر اُز تحلیل کنید .

سوال یک مقاله از شما بیان مسئله ای می‌خواهد که به سوال چیستی رابطه‌ی بین جادوگر و میمونهایش جواب بدهد - یعنی بررسی پیچیدگی های روانشناسی آن رابطه، ماهیت نمادین آن که به داستان مربوط می‌شود، و اینکه آیا او آنها را شب در آغوش می‌گیرد و غیره .

مقالات استدلالی و توصیفی

مقالات استدلالی و توصیفی دو نوع مقاله هستند که یک موضوع را توضیح می‌دهند، شرح و بسط داده و خواننده را درباره‌ی آن متقاعد می‌سازند. سوالات مقالات توصیفی دارای قالبی هستند که اغلب در تکالیف مدرسه‌ای یا آزمونهای استانداردی مانند CLEP می‌بینید. این نوع مقاله از شما می‌خواهد توضیح دهید که چرا یک چیز منجر به چیز دیگری می‌شود. همچنین شاید از شما بخواهد شباهتها و تفاوتهای دو یا چند جز را با هم مقایسه کرده و نحوه‌ی برهمکنش آنها با هم را توضیح دهید و بگوئید که نسبت به این برهمکنش چه موضعی گرفته‌اید

مقالات استدلالی شبیه مقالات توصیفی هستند اما به احتمال زیاد طولانی‌تر و پیچیده‌ترند و شامل تحقیق عمیق بوده و شاید حاوی تحقیق و مشاهدات جامع خود نویسنده باشند. مقالات استدلالی اغلب تکالیفی هستند که برای نوشتنشان چند هفته و یا یک نیمسال وقت خواهید داشت درحالیکه مقالات توصیفی کوتاهتر و برای یک تکلیف کلاسی یا آزمونی با زمان مقرر مناسبتر هستند. هر دو معمولاً در ابتدا مسئله‌ یا فرض واضح و روشن دارند که به احتمال زیاد در پاراگراف اول ظاهر می‌شود.

مثالی از سوال یک مقاله‌ی توصیفی می‌زنیم:

اغلب این گفته از ویل راجرز بازیگر نقل می‌شود که «همه چیز تا زمانی که برای دیگران رخ دهد، جالب است». با او موافقید یا مخالف؟ از مثالهای خاص استفاده کنید، مقاله‌ای در توضیح دیدگاه خود بنویسید و از تجارب و مشاهدات شخصی و کتابهایی که ممکن است خوانده باشید، برای اثبات آن استفاده کنید.

سوالی مانند این، مسئله یا فرضی خواهد داشت که پیش از هر چیز سوال اصلی را مبنی بر موافق یا مخالف بودن با گفته‌ی ویل راجرز جواب می‌دهد و به دلایل آن اشاره می‌کند. چنین فرضی می‌تواند این باشد:

Despite Rogers’s claim, everything is not necessarily funny as long as it’s happening to somebody else, but the spirit of his statement is true: Namely, that that which others find funny about you is rarely funny to yourself.

علیرغم ادعای راجرز، همه چیز تا زمانی که برای دیگران رخ دهد، لزوماً هم جالب نیست اما اصل گفته‌ی او درست است : به عبارت دیگر، آنچه که دیگران درباره‌ی شما جالب می‌پندارند، به ندرت برای خودتان جالب است .

مقالات روایی

یادتان هست که گفتم تمامی مقالات نیاز به بیان مسئله ندارند؟ مقالات روایی از مثالهای اصلی مقالاتی هستند که شاید به بیان مسئله نیاز نداشته باشند. دلیلش این است که در یک مقاله روایی نویسنده از یک یا چند داستان برای بیان نکته‌ای که قصد بیانش را دارد، استفاده می‌کند. مثالی را که در ادامه می‌آید و از یک مقاله‌ی روایی نوشته‌ی ای. ای. میلن (که شاید او را خالق وینی پو بدانید) است ببینید:

Sometimes when the printer is waiting for an article which really should have been sent to him the day before, I sit at my desk and wonder if there is any possible subject in the whole world upon which I can possibly find anything to say. On one such occasion I left it to Fate, which decided, by means of a dictionary opened at random, that I should deliver myself of a few thoughts about goldfish. (You will find this article later on in the book.) But to-day I do not need to bother about a subject. To-day I am without a care. Nothing less has happened than that I have a new nib in my pen.

گاهی اوقات وقتی پرینتر در حالت انتظار برای پرینت مقاله‌ای است که باید روز قبل برایش می‌فرستادند، پشت میزم می‌نشینم و با خود فکر می‌کنم آیا موضوعی وجود دارد که درباره‌اش چیزی برای گفتن داشته باشم . در یکی از این وضعیتها کار را به دست سرنوشت سپردم و با بازکردن تصادفی یکی از صفحات یک واژه‌نامه تصمیم گرفتم چیزهایی درباره ماهی گلی بنویسم ( این مقاله را بعداً در کتاب خواهید دید .) اما امروز لازم نیست نگران موضوع باشم . امروز اهمیتی نمی‌دهم . چیز مهمی به جز این که من نوک خودنویسم را تازه عوض کرده‌ام، رخ نداده است .

بیان مسئله کجاست؟ این مقاله قرار است درباره چه چیزی باشد؟ از روی پاراگراف اول تنها می‌توانید این را بگوئید که قرار نیست درباره ماهی گلی باشد (و نویسنده می‌گوید که بعداً درباره‌اش خواهد گفت). می‌دانیم که نوک جدیدی برای قلمش انداخته است (برای کسانی که نمی‌دانند او راجع به چه چیزی حرف می‌زند باید بگویم که نوک خودنویس یعنی بخش نوک تیز قلم خودنویس که در سر آن قرار می‌گیرد).

نام این مقاله لذت نوشتن است و روایتی لذتبخش و از هر دری سخن گفتن و سرشار از روایتهای کوتاه و داستانهایی درباره چیزهایی است که نوشتن را برای نویسنده تبدیل به تجربه‌ای فرحبخش می‌کند و با نتیجه‌گیری او درباره ماهیت لذت حقیقی نوشتن تمام می‌شود (به باور او، عمل نوشتن به خودی خود لذتبخش است). اما شما بیش از آنکه دنبال بیان مسئله بگردید، از عنوان مقاله به آن پی می‌برید. و هیچ ایرادی هم ندارد!

خلاصه درس

بیایید مرور کنیم. یادتان باشد که فرض یا مسئله:

  • سوالاتی را که سوال مقاله طرح می‌کند یا شما برای خود تعیین می‌کنید)، جواب می‌دهد
  • انتظارات خواننده از مقاله را معین می‌کند
  • استدلال اصلی را که قرار است مطرح کنید، مشخص می‌کند

یک مقاله‌ی تحلیلی دارای مسئله یا فرضی است که حاکی از تحلیل بخشهایی از یک موضوع برای خواننده است. مقالات استدلالی یا توصیفی دارای فرض یا مسئله‌ای هستند که درباره یک یا چند موضوع موضع می‌گیرد. مقالات روایی می‌توانند فرض یا مسئله داشته باشند و یا نداشته باشند.

اهداف درس

پس از تماشای این درس باید بتوانید:

  • فرض یا مسئله را تعریف کرده و تشخیص دهید چه زمانی در مقاله به آن نیاز است
  • انواع مختلف مقاله را تشخیص داده و توصیف کنید

متن انگلیسی درس

The Thesis Explained - Common Misconceptions

First, let’s get one thing out of the way. A thesis statement is not always the last sentence in the first paragraph! Often it is, but sometimes it isn’t. So, just pointing to the last sentence of the introductory paragraph is not a surefire way to identify a thesis statement. A thesis doesn’t necessarily even show up in the first paragraph (although it usually does). And while theses more often than not consist of a single sentence, sometimes a thesis statement takes up two sentences or more.

So let’s ask a different question: what does make a thesis a thesis? It’s pretty simple, actually.

A thesis :

Sets the reader’s expectations for the essay (what the essay is going to be about)

Sets up the primary argument you’re going to make in the essay that others may disagree with

Answers a question

This is the biggest, most important thing that the thesis does. So, if the prompt says, ‘Do you believe in the Loch Ness Monster? Explain why or why not’, then the thesis, in the first paragraph, should answer this directly. For example, ‘I believe in the Loch Ness Monster based on supporting historical evidence, but largely because I watched it eat my grandfather’s hat.’ That’s a thesis statement.

When there isn’t a prompt involved, the thesis is answering the writer’s own question that she poses for herself, which she turns into an argument for the reader (which is to say, if you decided to write an essay about why you believe in the Loch Ness Monster, the answer to the question of whether you believe in it is already embedded in your thesis).

Do All Essays Need a Thesis Statement?

Actually, I’ll tell you. Not all essays require thesis statements. Did I just blow your mind? Seriously, though, an essay is a just a short-form piece of writing, and not every piece of writing is designed to lay out a specific argument. But most are, and therefore most require thesis statements. Let’s take a look at the kinds of essays that do and those that don’t.

Analytical Essays

Analytical essays provide an analysis of an issue or issues, breaking them down into their individual parts and presenting that analysis to the reader. Here’s an example of the kind of assignment that would prompt you to write an analytical paper:

Analyze the relationship between the Wicked Witch of the West and her flying monkeys in the Wizard of Oz.

An essay prompt would demand a thesis that answered the question of what the relationship between the witch and her monkeys was - a breakdown of that relationship’s psychological complexities, what the symbolism is as it relates to the story, whether she cuddles them at night, et cetera.

Argumentative and Expository Essays

Argumentative and expository essays are two types of essays that explain, expand upon and persuade the reader about a given topic. Prompts for expository essays follow the format you most often see in school assignments and standardized tests like the CLEP. This type of essay will ask you to explain why one thing leads to another. Alternately, it may ask you to compare and contrast two or more elements, explain how they interact with each other and have you take a position on that interaction.

Argumentative essays are similar but are more likely to be long-form, are more complex, include in-depth research and may include the writer’s own thorough research and observations. Argumentative essays are more often the essay assignments you’ll have several weeks or even a semester to write, while expository essays are shorter and better suited to an in-class assignment or time-limited exam. Both usually have a strong, defining thesis up front, probably in the first paragraph.

Here’s an example of an expository essay prompt:

‘Everything is funny as long as it is happening to somebody else,’ actor Will Rogers is often quoted as having said. Do you agree or disagree? Using specific examples, write an essay explaining your position, drawing on your personal experience, observations or books you might have read for support.

A prompt like this will have a thesis that answers the main question first and foremost, agreeing or disagreeing with Rogers’ quote and hinting as to the reasons why. Such a thesis might read:

Despite Rogers’s claim, everything is not necessarily funny as long as it’s happening to somebody else, but the spirit of his statement is true: Namely, that that which others find funny about you is rarely funny to yourself.

Narrative Essays

Remember how I said not all essays need a thesis statement? Narrative essays are the primary example of an essay that may not require a thesis statement. This is because in a narrative essay, the writer is using a story or stories to illustrate whatever greater point he or she wants to make. Take the example that follows, from a narrative essay by writer A.A. Milne (who you might know as the creator of Winnie the Pooh):

Sometimes when the printer is waiting for an article which really should have been sent to him the day before, I sit at my desk and wonder if there is any possible subject in the whole world upon which I can possibly find anything to say. On one such occasion I left it to Fate, which decided, by means of a dictionary opened at random, that I should deliver myself of a few thoughts about goldfish. (You will find this article later on in the book.) But to-day I do not need to bother about a subject. To-day I am without a care. Nothing less has happened than that I have a new nib in my pen.

Where is the thesis? What is this essay going to be about? You can’t tell from the opening paragraph, except that we know it’s not going to be about goldfish (that comes later, the writer tells us). We know he has a ‘new nib’ in his pen (a nib is the pointy part at the end of a fountain pen for those of you who have no idea what he’s talking about).

The essay is called ‘The Pleasure of Writing,’ and it’s a pleasant, rambling narrative full of little anecdotes and stories about what makes writing a happy experience for the writer that ends with his conclusion about what the true pleasure of writing is (the act of writing is its own pleasure, he believes). But you’ll understand more about the ‘thesis’ of the essay from the title than by looking for a simple thesis statement. And that’s okay!

Lesson Summary

Let’s review. Remember that a thesis:

Answers the question posed by the essay prompt (or that you set for yourself)

Sets the reader’s expectations for the essay

Sets up the primary argument you’re going to make

An analytical essay has a thesis that promises to analyze parts of a subject for the reader. Argumentative or expository essays have a thesis that takes a position on an issue or issues. Narrative essays may or may not have a thesis.

Lesson Objectives

After watching this lesson, you should be able to:

Define thesis and understand when one is needed in an essay

Identify and describe the different types of essays

مشارکت کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.