ساختار اصلی مقاله- مقاله ی پنج پاراگرافی

دوره: تافل iBT / فصل: کمک به نگارش مقاله / درس 5

تافل iBT

9 فصل | 96 درس

ساختار اصلی مقاله- مقاله ی پنج پاراگرافی

توضیح مختصر

‌کار با یک ساختار مقاله‌ی از پیش تعیین شده، اجزای ضروری یک مقاله‌ی موفق را برای نویسندگان فراهم می‌آورد. در این درس روی ایجاد نسخه‌ی اولیه از مقاله‌ی پنج پاراگرافی کار کرده و بایدها و نبایدهای مهم را ذکر می‌کنیم.

  • زمان مطالعه 8 دقیقه
  • سطح خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدیویی

ترجمه‌ی درس

مقاله پنج پاراگرافی

بگذارید ببینیم. پنج حس داریم، پنج انگشت، پنج دریاچه‌ی فوق العاده، رستورانهای 5 ستاره-ای بابا، پنج حلقه‌ی طلایی! بسیار خوب دیگر آواز نمی‌خوانم. حرفم را باور کنید، عدد پنج واقعاً مهم است. ما پنج را با اعداد اول، پنج دین اصلی دنیا و بله حتی استاندارد ساختار اصلی نگارش مقاله مرتبط می‌کنیم.

مقاله‌ی پنج پاراگرافی واقعاً قالبی مطمئن و واقعی است که به نویسندگان امکان می‌دهد فرض اصلی خود را به طور متناسب مطرح کنند و با داشتن مقدمه و نتیجه‌گیری به خوانندگان نیز امکان داشتن تجربه‌ای تمام و کمال را می‌دهد. از مد افتاده و قدیمی است؟ شاید برخی افراد این را بگویند اما این قالب نوشتاری واقعاً مثالی از این گفته است که سری که درد نمیکند دستمال نمی‌بندند.

اجزای تشکیل دهنده‌ی مقاله

دوستم کُنی را ملاقات کنید. کُنی به تازگی نیمسالی را در آکادمی فایو ریورز شروع کرده است. در اولین روز کلاس معلم جدیدش بدون دادن آموزش چندانی از آنها خواست درباره‌ی تأثیرگذارترین ستاره‌ی موسیقی پاپ در دهه گذشته مقاله‌ای بنویسند. با اینکه دانشجویان دیگر در کلاس او دچار ترس شدند، کُنی آرام و مطمئن دقیقاً می‌داند باید چه کند. او نه تنها عاشق هر فرصتی برای تحسین معبود خود جاستین بیبر و ابراز علاقه به او است و او دلیل بیدار شدنش از خواب در هر صبح است، به یاد دارد که نوشتن مقاله‌ای که همیشه پنج قسمتی بودنش مهم است، بین اطلاعات تعادل کامل برقرار می‌کند. تنها چیزی که لازم دارد یک پاراگراف مقدمه برای جلب توجه خواننده و ارائه‌ی استدلالش در بخش بیان مسئله، سه پاراگراف بدنه برای بحث درباره‌ی هر یک از نکات مشخص شده در بیان مسئله و پاراگراف نتیجه‌گیری برای تکرار اهمیت نظرات او و نوعی حسن ختام برای خواننده است. می‌توانید اطلاعات جانبی مربوط به بخشهای اختصاصی هر کدام از انواع پاراگرافها را در ویدیوهای دیگر این دوره‌ی آموزشی بیابید.

بیان مسئله

سه پاراگرف بدنه تأیید مفصلی برای مسئله یا فرض اصلی ارائه می‌دهند

کُنی می‌داند که مهمترین جز یک پاراگرافِ مقدمه و شاید کل مقاله بیان مسئله است. مسئله، استدلالی را که او در تحقیق خود مطرح خواهد کرد تعیین کرده و نکات مهم مقاله را برای خواننده پیش‌نمایی می‌کند. مقاله‌ی کنی بدون وجود بیان مسئله‌ای درست و حساب شده، محکوم به شکست است. از آنجا که کُنی سه پاراگراف اصلی برای بیان استدلالش دارد، باید حتماً سه نکته‌ی مهم یا یک نکته برای هر یک از این پاراگرافها داشته باشد.

بگذاید نگاهی به بیان مسئله‌ی او داشته باشیم: جاستین بیبر به دلیل داشتن خانواده‌ای مشوق، مربیان تأثیرگذار و تمایل قاطع برای موفقیت بی شک تأثیرگذارترین هنرمند دهه‌ی گذشته است.

این جمله اطلاعات زیادی برای خواننده فراهم می‌کند. کُنی چه استدلالی را مطرح می‌کند؟ او از تحقیق خود برای این استدلال قوی استفاده می‌کند که جاستین بیبر اثرگذارترین هنرمند دهه گذشته است. خوانندگان به احتمال زیاد خواهند دانست که جاستین بیبر موفق است اما یک مخالف به راحتی می‌تواند با به رسمیت شناختن بیب به عنوان اثرگذارترین هنرمند ده سال گذشته مخالفت نماید. می‌دانیم که مسئله‌ی او قابل بحث است و صرفاً گزارشی درباره این هنرمند نیست.

محتوای پاراگراف اصلی ( بدنه )

او قرار است استدلال خود را ثابت کند؟ اینجاست که پاراگرافهای اصلی یا بدنه وارد عمل می‌شوند. کُنی برای اثبات هر یک از ادعاهایی که در بیان مسئله طرح نموده است، اطلاعات باکیفیتی ارائه خواهد داد. کنی به ترتیب یک پاراگراف را به اثبات حمایت جاستین از سوی خانواده‌اش، یک پاراگراف را به تأثیری که مربیانش در این صنعت داشتند و یک پاراگراف را به اهمیت تمایل او به موفقیت اختصاص خواهد داد.

با در نظر گرفتن شواهدی که قرار است کنی در بحث خود بیاورد، لازم است انواع اطلاعات باکیفیت و به روزِ منابع معتبر را دنبال کند. پایگاههای داده، وبسایتهای آموزشی معتبر و انتشارات رسمی صنعت موسیقی همگی مثالهایی از منابع معتبر هستند. اینکه کنی در چت روم I love Beeber دنبال شایعه‌های منتشر شده توسط بهترین دوستش جین باشد، اعتبار چندانی به استدلال او نمی‌بخشد و منجر به مقاله‌ای بی اعتبار و پر از ایراد و اشکال می‌شود.

حفظ تمرکز

همچنین لازم است کنی هنگام تدوین نسخه‌ی اولیه‌ی هر یک از پاراگرافهای اصلی روی موضوع هر پاراگراف خاص متمرکز باقی مانده و خوانندگان خود را با اطلاعات بی ربط گیج نکند. برای مثال، یک نظر شخصی درباره میزان علاقه‌ی کنی به جاستین یا شایعه‌ی جدا شدن او از سلینا گومز هیچ ربطی به اهمیت مربیان تأثیرگذار او نداشته و حق ندارد در آن پاراگراف اصلی جای بگیرد. در واقع یک قاعده‌ی تجربی هست که اظهارات شخصی درباره موضوع مقاله مانند I think یا I feel در یک مقاله‌ی رسمی هیچ جایی ندارند. کنی باید اطمینان یابد که جمله‌ی اول هر یک از پاراگرافها استدلال پاراگراف را پیش‌نمایی کند و او در تمام پاراگراف روی آن متمرکز باقی بماند. کنی باید هنگام نوشتن نسخه‌ی اولیه‌ی مقاله‌اش از خود بپرسد که آیا اطلاعاتی که قرار است ارائه نماید به اثبات بحث پاراگراف کمکی می‌کند و اینکه آیا در نهایت در خدمت اثبات فرض اصلی مقاله اش خواهد بود.

کلمات ربط

همانطور که کنی یک پاراگراف را تمام کرده و به سراغ بعدی می‌رود، باید به خاطر داشته باشد که خواننده ها خواهان انتقال از یک ایده به ایده‌ی بعد هستند. درست است که هر پاراگراف باید روی یک ایده متمرکز باقی بماند، اما پاراگراف نیز بخشی از کل استدلال است. کنی به عنوان یک نویسنده باید با ایده‌هایی که ارائه می‌دهد به مخاطب خود آرامش بدهد. او می‌تواند این کار را با مطلع کردن خواننده از تغییر ایده و پیش‌نمایی ایده‌ی بعدی انجام دهد.

پاراگراف نتیجه گیری

کنی پس از اتمام بدنه اصلی مقاله آماده تهیه نسخه پیشنویس نتیجه‌گیری است. نتیجه‌گیری نیز مانند مقدمه در موفقیت کلی یک مقاله اهمیت زیادی دارد. همانطور که بیان مسئله مسیر کلی و بحث یک مقاله را تعیین می‌کند، نتیجه‌گیری نیز آخرین اثرات نویسنده و قدرت استدلال او را به خواننده ارائه می‌دهد. متاسفانه پاراگرافهای مقدمه و نتیجه‌گیری اغلب مورد کم‌توجهی قرار می‌گیرند و در نتیجه تفاوت بین یک استدلال متوسط و یک استدلال خوش ساخت و خوش ترکیب هستند. اما نگرانی ندارد؛ کنی آرام و مطمئن است و باز هم می‌داند چه کند.

او هنگام نوشتن، مهمترین اجزای یک نتیجه‌گیری را به ذهنش می‌سپارد.

  1. به خاطر می‌سپارد که این پاراگراف آخرین تأثیری است که خواننده از او می‌پذیرد و بدون اتمام ناگهانی مقاله، با دقت درباره‌اش فکر می‌کند.
  2. کنی می‌داند نتیجه‌گیری صرفاً بیان مجدد مسئله نیست بلکه تکرار اهمیت استدلال او در سایه‌ی اطلاعاتی است که به تازگی ارائه نموده است.
  3. مراقب است که اطلاعات تازه‌ای را که در بدنه‌ی مقاله‌اش نیامده، معرفی نکند. اطلاعات جدید مستلزم تحلیل بیشتر است و امکان ندارد زیرا او استدلالش را تمام کرده است.
  4. در آخر او می‌داند که نتیجه گیری‌اش نمی‌تواند ساده و فوری به پایان برسد و نیز می‌داند که نمی‌تواند آن را تا ابد ادامه دهد. کنی برای چنین مقاله‌ای با این اندازه یک نتیجه‌گیری متشکل از پنج جمله می‌نویسد. باز هم عدد پنج را یادتان نرود!

کنی پس از انجام کارهای ضروری و کنترل مجدد مقاله برای یافتن خطاها، آماده است تا مقاله‌ی پنج ستاره‌ی خود را تحویل دهد. او یادش مانده که یک پاراگراف مقدمه به اضافه‌ی سه پاراگراف بدنه به اضافه‌ی یک پاراگراف نتیجه‌گیری برابر است با پنج پاراگراف و در نهایت مساوی است با موفقیت. وقتی همکلاسی‌هایش درگیر نوشتن مقاله هستند، کنی مطمئن است که استدلالی منطقی و متقاعدکننده انجام داده است. در واقع معلم کنی به حدی تحت تأثیر قرار گرفته است که بلیط کنسرت جاستین بییبر را به او می‌دهد: بخش پنج، ردیف پنج، صندلی پنج، در روز پنج ماه پنج در ساعت 5 عصر در استادیوم فایو ریورز (پنج رودخانه). حالا به نظرم کنی واقعاً اهمیت عدد پنج را درک کرده است!

هدف درس

پس از تماشای این درس باید بتوانید بر اساس بایدها و نبایدهای ساختار اصلی مقاله، مقاله‌ای پنج پاراگرافی بنویسید.

متن انگلیسی درس

The Five-Paragraph Essay

Let’s see. There are five senses, five fingers, five great lakes, 5-star restaurants - heck, five golden rings! Ok, I’ll never sing again. Take my word for it; the number five is really important. We associate five with prime numbers, major world religions and yes, even the standard for basic essay construction.

The 5-paragraph essay is really a tried and true format that allows writers to adequately argue their thesis as well as provide readers a full circle experience by including an introduction and a conclusion. Antiquated? Some may say so, but this writing format really is the perfect example of ‘if it ain’t broke, don’t fix it.’

Essay Components

Meet my friend Connie. Connie recently started a new semester at Five Rivers Academy. On the first day of class, and without much instruction, her new teacher assigns an essay on the most influential pop star of the last decade. While other students in her class panic, the calm and confident Connie knows exactly what to do. Not only does she love any chance to sing the praises of her idol, the desire of her affection, the reason she gets up in the morning - Just’n Beeber - she also remembers that constructing an essay around the always-important ‘five’ provides the perfect balance of information. All she needs is one introduction paragraph to grab readers’ attention and present her argument in a thesis; three body paragraphs to argue each point identified in her thesis; and one conclusion paragraph to reiterate the importance of her ideas and leave the reader with a sense of closure. You can find additional information on the specifics of each type of essay paragraph in other videos for this course.

Thesis Statement

The three body paragraphs offer detailed support for the thesis

Connie knows that the most important element of the introductory paragraph, perhaps even the whole paper, is the thesis statement . The thesis will identify the argument she’ll make through her research and provide readers with a preview of the essay’s main points. Without a properly formatted thesis statement, Connie’s essay is doomed to failure. Since Connie has three body paragraphs to make her argument, she’ll need to make sure she has - that’s right - three main points or one for each paragraph.

Let’s look at her thesis: ‘Due to his supportive family, influential mentors and firm desire to succeed, Just’n Beeber is undoubtedly the most influential artist of the last decade.’

This one sentence provides readers with a wealth of information. What is Connie arguing? She’ll use her research to make the case that Just’n Beeber is the most influential artist of the last decade. Readers will most likely know that Just’n Beeber is successful, but an opponent could easily take issue with identifying ‘the Beebs’ as the most influential artist of the past ten years. We know her thesis is arguable and not simply setting up a report on the artist.

Body Paragraph Content

How is she going to prove her argument? Here is where the body paragraphs come into play. Connie will identify quality information to support each of her claims identified in the thesis. In the order she laid out, Connie will devote one paragraph to the support Just’n receives from his family, one paragraph to the influence his mentors have in the industry and one paragraph on the importance of his desire to succeed.

When considering the evidence to incorporate in her argument, it’s important for Connie to stick with a variety of quality, up-to-date information from reliable sources. Databases, validated educational websites and official music industry publications are all examples of reliable sources. Simply trolling the ‘I Love Beeber’ chat room for unconfirmed rumors posted by her BFF, Jane, doesn’t give Connie’s argument much authority and leads to an unreliable essay full of holes.

Maintaining Focus

It’s also important that as Connie drafts each of her body paragraphs, she stays focused on the topic of each particular paragraph and does not confuse her readers with unrelated information. For example, a personal opinion on how much Connie loves Just’n or his rumored break-up with Celina Gomez has nothing to do with the importance of his influential mentors and has no business winding up in that body paragraph. In fact, as a general rule of thumb, personal statements on the subject of her essay like ‘I think’ or ‘I feel’ really have no place in a formal essay anyway. Connie needs to be sure each paragraph previews the specific argument in a topic sentence , and remains focused on the argument throughout. While crafting each sentence of her essay, Connie should ask herself if the information she is about to provide helps prove the argument of the paragraph, and if it ultimately serves to support her thesis as a whole.

Transitions

As she completes one body paragraph and moves to the next, Connie also must keep in mind that readers want a transition from one idea to the next. While it is true that each paragraph should remain focused on a single idea, the paragraph is also one part of a whole argument. As a writer, Connie needs to ease her audience through the ideas she presents. She can do this by alerting readers to a change of ideas and previewing the ideas to come.

Conclusion Paragraph

After completing the body of her essay, Connie is ready to draft a conclusion. Conclusions, like introductions, are super important to the overall success of an essay. Just as the thesis lays the groundwork for the entire direction and argument of an essay, the conclusion provides the readers with their last impression of the writer and the strength of his or her argument. Unfortunately, the introduction and conclusion paragraphs are the most often overlooked and are therefore the difference between an average argument and a well-planned and well-written argument. But no worries; Connie is calm and confident and still knows what to do.

As she writes, Connie keeps in mind the most important elements of an effective conclusion.

  1. She remembers this paragraph is the last impression readers will have of her and thinks through it carefully without just ending the essay abruptly.

  2. Connie knows that the conclusion is not just about restating the thesis statement but reiterating the importance of her argument in light of the information she has just presented.

  3. She is careful to never introduce any new information not already addressed in the body of her essay. New information requires more analysis, which is not possible since she’s completed her argument.

  4. Finally, while she knows her conclusion can’t simply end, she also knows that it can’t go on forever. Connie sticks with a conclusion around five sentences as a general rule of thumb for an essay this length. Again, remember five!

Having put in the necessary work, and double-checked her final essay for errors; Connie is ready to submit her 5-star essay. She remembered that one introduction paragraph plus three body paragraphs plus one conclusion paragraph equals five paragraphs and, ultimately, success. As her peers continue to struggle with the assignment, Connie is confident that she made a logical and convincing argument. Her teacher is so impressed, in fact, that he gives Connie tickets to the Just’n Beeber concert: section five, row five, seat five, on 5/5 at 5:00 p.m. in the Five Rivers Stadium. Now, I think Connie really appreciates the importance of the number five!

Lesson Objective

After watching this lesson, you should be able construct a five-paragraph essay based on the do’s and don’ts of basic essay structure.

مشارکت کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.