استفاده از دونقطه، نقطه ویرگول و نقطه

توضیح مختصر: نقطه، دونقطه و نقطه‌ویرگول می‌توانند جمله را در مسیر خود متوقف کنند اما هدف هر کدام با دیگری فرق دارد. در این درس، شیوه و دلیل استفاده از آنها در نوشته را بیاموزید.

زمان مطالعه: 14 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

نقطه

ما در آمریکا آن نشانه‌ی کوچکی را که در آخر جمله می‌آید،period (نقطه) می‌نامیم اما مردم در کشورهای انگلیسی زبان دیگر آن را full stop می‌نامند که احتمالاً توصیف بهتری از هدف نقطه ارائه می‌کند. لازم نیست درباره چیستیِ نقطه زیاد بحث کنیم، چون از قبل می‌دانیم که: نقطه به خواننده امکان می‌دهد بفهمد که جمله تمام شده است.Full stop (توقف کامل یا نقطه).

دونقطه

همانطور که می‌توانید ببینید، دونقطه کمی فرق دارد. این نشانه از دو نقطه که یکی بر بالای دیگری است، تشکیل می‌شود. زمانی که پیرمردی یونانی به نام آریستوفانِ بیزانتیومی این سیستم نشانه‌گذاری را ابداع کرد، در اصل این نشانه سه نقطه داشت که هر یک معنای مجزایی داشتند.

دونقطه‌ی انگلیسی از سه‌نقطه‌ی یونانی گرفته شده است.

نقطه ی بالایی که periodos نام داشت، نشان‌دهنده یک معنای کامل بود- یعنی انتهای جمله. در حالی که دو نقطه‌ی پائینتر colon و telia نام داشتند و نشان می‌دادند که فقط بخشی از منظور بیان شده است. از آنجا که زبان انگلیسی ترفندهایش را از زبانهای بسیاری -و از جمله یونان باستان- وام گرفته است، این بقایای نشانه‌گذاری هنوز وجود دارند. فقط اینکه امروزه دونقطه یعنی فقط بخشی از منظور کامل خود را گفته‌ایم در حالیکه که یک نقطه (period) می‌گوید که آن منظور به طور کامل بیان و تمام شده است.

بنابراین دونقطه راهی است که به خواننده اطلاع دهیم هنوز قرار است بعد از شبه‌جمله‌اصلی مطلب بیشتری بیان کنیم تا موضوع را بهتر توضیح دهیم. این معمولاً در قالب یک فهرست است مانند این:

Dennis brought along several items with which to win the lady’s heart: flowers, fresh fish, a record of death metal sea chanteys, and a tuba.

دنیس چیزهایی با خود برداشت تا بتواند با استفاده از آنها دل بانو را به دست آورد__: _گل، ماهی تازه، یک نسخه از آوازهای ملوانان به سبک دِث متال، و یک توبا.

جمله می‌توانست پس از کلمه ی heart تمام شود اما دونقطه اطلاعات تکمیلی از چیزهایی فراهم می‌کند که قرار است دنیس با خود ببرد.

همچنین از دونقطه نه تنها می‌توان برای معرفی فهرستی از اقلام بلکه برای معرفی چند شبه جمله‌ی کامل استفاده کرد که توضیحات تکمیلی مهمی به جمله می‌افزایند. برای مثال:

Today was turning out like one of his nightmares: everyone was frowning and no one was wearing any pants.

امروز داشت شبیه یکی از کابوسهایش می‌شد: همه اخم کرده بودند و هیچکس شلوار نپوشیده بود.

در این مثال دونقطه اطلاعات مربوط به چگونگی کابوسهایش را نشان می‌دهد.

دونقطه را می‌توان برای عنوان اصلی یا فرعی نیز به کار برد که در واقع یکی دیگر از شیوه‌‌های افزودن اطلاعات تکمیلی به نقطه‌ی تمرکز جمله است. همانطور که می‌بینید در جمله‌ی:

The Zombie Who Wouldn’t Eat Brains: A Children’s Story

زامبی که مغز نمی‌خورد__: داستانی کودکانه

نیمه‌ی اول جمله عنوان است و دونقطه اطلاعات تکمیلی را در قالب عنوان فرعی معرفی می‌کند یعنی این کتاب، کتابی کودکانه است.

نقطه‌ویرگول

کِرت وانگتِ نویسنده می‌نویسد: از نقطه‌ویرگول استفاده نکنید__… تنها کاری که نقطه‌ویرگول می‌کند این است که نشان دهد شما دانشگاه رفته و تحصیل کرده هستید. منظور او نکوهش ظاهرفریبی و عدم ساده نویسی کافیِِ داستان نویسان جوان است. اما از آنجا که در حال گذراندن این دوره هستید، یا وارد دانشگاه شده‌اید و یا سعی دارید به دانشگاه بروید. پس می‌توانید کارهایی بسیار بدتر از یادگرفتن کاربرد نقطه ویرگول انجام دهید! و فرق ندارد که نقطه‌ویرگول برای داستان خوب باشد یا نه، به هر حال می‌تواند در نوشته های رسمی شما بسیار مفید باشد.

پس اساساً … نقطه‌ویرگول برای موارد زیر به کار می‌رود:

  • برای پیوند دو شبه‌جمله‌ مستقل که ارتباط نزدیکی با هم دارند

  • برای پیوند کلمات ربط و عبارات درون یک جمله

  • جدا کردن بخشهای یک فهرست که دارای نشانه‌ای درونی هستند

یک به یک به اینها می‌پردازیم

پیوند دو شبه‌جمله مستقل

شبه‌جمله‌ مستقل شبه جمله‌ای است که حداقل یک فاعل و یک فعل دارد و به تنهایی می‌تواند یک جمله کامل باشد. این یعنی می‌توان در پایان یک شبه‌جمله‌ مستقل نقطه گذاشت و با اینحال از نظر دستوری کاملاً صحیح است. شبه جمله‌ی مستقل را می‌توان به شبه‌جمله‌های وابسته یا سایر شبه‌جمله‌های مستقل نیز پیوند داد تا جملات بلندتر ساخته شوند. هنگام پیوند دو شبه‌جمله‌مستقل می‌توانید از ویرگول به همراه یک کلمه ربط یا نقطه‌ویرگول استفاده کنید. اینکه کدام را انتخاب می‌کنید به سبک نوشتار شما بستگی دارد، پس بیایید نگاهی به چند مثال بیاندازیم:

Cecilia’s favorite animal was the narwhal. She loved it mostly for its unicorn horn.

Cecilia’s favorite animal was the narwhal, and she loved it mostly for its unicorn horn.

Cecilia’s favorite animal was the narwhal; she loved it mostly for its unicorn horn.

هر یک از این جمله ها از نظر دستوری کاملاً درست است، اما شیوه ی نوشتاری آنها -بیش از شیوه ادای گفتاری آنها- اثر متفاوتی روی خواننده دارد. در مثال اول توقفی کامل دو نظر را کاملاً از هم مجزا نموده است، حتی اگر از لحاظ موضوعی به هم مربوط باشند. در مثال دوم کلمه ربط واقعاً جمله را کمی سخت‌تر می‌کند، گویی نویسنده سعی دارد دو فکر را به زور به هم پیوند دهد. در مثال سوم که نقطه ویرگول وارد صحنه می‌شود، اساساً مثل جمله‌ی اول خوانده می‌شود اما در انتهای بخش اول نقطه نداریم و حرف اول بخش دوم هم کوچک نوشته شده است. بنابراین رابطه‌ی بین دو شبه‌جمله ‌بسیار صمیمی‌تر است. یعنی به نظر می‌رسد این دو جمله به هم تعلق دارند. از لحاظ فنی همیشه می‌توانید از یک نقطه ویرگول برای پیوند دو شبه‌جمله‌ی مستقل استفاده کرد اما باید تنها زمانی از آن استفاده کنید که بخواهید این نوع رابطه‌ی صمیمی را القا نمایید.

پیوند کلمات ربط با عبارات در یک جمله

کاربردهای دیگر نقطه ویرگول واضحتر است اما همان دستورالعمل به کار می‌رود. برای مثال می‌توانید هنگام پیوند دادن دو شبه‌جمله‌ی مستقل با یک قید ربطی (یعنی کلماتی مانند however، moreover، therefore یا عباراتی مانندfor example) که نقش ربطی و توضیح بیشتر درباره شبه‌جمله‌ اصلی دارند، مختار هستید که از نقطه‌ویرگول استفاده کنید.

شما معمولاً این قالب را می‌بینید که در آن قیدربطی جمله‌ی بعدی را آغاز می‌کند:

Grover loved to cook. However, he was terrible at it.

اما اگر می‌خواهید رابطه ی بین دو شبه‌جمله‌ را تقویت کنید، می‌توانید به جای نقطه از نقطه‌ویرگول استفاده کنید. به این شکل:

Grover loved to cook; however, he was terrible at it.

در اینجا نقطه ویرگول مناسبتر از نقطه است زیرا توانایی گروور در آشپزی با علاقه اش به آن ارتباط تنگاتنگی دارد.

جداکردن بخش‌های یک لیست که دارای نشانه درونی هستند

آخرین کاربرد نقطه‌ویرگول ساده‌ترین آنها است اما وقتی افراد آن را در متن می‌بینند، گیج می‌شوند. دستورالعمل ساده آن این است: آیا می‌دانید چطور از ویرگول برای جدا کردن بخشهای یک لیست استفاده کنید؟ مانند این جمله:

For breakfast, the family had waffles, eggs, orange juice, toast, and hash browns

تا زمانی که موارد ذکر شد در جمله (دارای بخش فرعی و) مستلزم نشانه گذاری درونی نباشند، این نوع نشانه‌گذاری (یعنی استفاده از ویرگول) کاملا مناسب و درست است. اگر اینطور نباشد، جمله گیج‌کننده می‌شود و این را می‌توانید با تغییر کوچکی در جمله ببینید:

For breakfast, the family had waffles, sausage, egg, and cheese biscuits, orange juice, toast, and hash browns.

حالا معلوم نیست آیا سوسیس، تخم‌مرغ و بیسکویت پنیری سه نوع صبحانه مجزا هستند یا اینکه تخم‌مرغ و بیسکویت پنیری با هم یک صبحانه را تشکیل می‌دهند یا اینکه سوسیس، تخم‌مرغ و بیسکویت پنیری همگی با هم یک نوع صبحانه را تشکیل می‌دهند. برای روشن شدن جمله از نقطه ویرگول استفاده می‌کنیم.

For breakfast, the family had waffles; sausage, egg, and cheese biscuits; orange juice, toast, and hash browns.

حالا برای خواننده روشن شده است که سوسیس، تخم‌مرغ و بیسکویت پنیری همگی با هم یک صبحانه را تشکیل می‌دهند. همیشه اگر احساس کردید ممکن است خواننده گیج شود، از نقطه ویرگول برای واضح کردن بخشهای موجود در یک لیست استفاده کنید.

خلاصه درس

مرور می‌کنیم که یادمان باشد نقطه جملاتی را که حداقل از یک شبه‌جمله ‌مستقل تشکیل شده‌اند، تمام می‌کند. دو نقطه برای جای دادن جزئیات بیشتر در تأیید شبه‌جمله‌ی اصلی در جمله به کار می‌رود. دونقطه همچنین برای افزودن عنوان فرعی به عناوین اصلی به کار می‌روند. نقطه‌ویرگول برای پیوند دو شبه‌جمله‌ی مستقل که ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، پیوند کلمات ربطی و عبارات درون یک جمله و جدا کردن بخشهای یک لیست که دارای نشانه‌گذاری درونی هستند، به کار می‌رود.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 5 در فصل 6 از دوره زیر هستید:

تافل iBT

9 فصل | 96 درس

1. چطور خوب بنویسیم- چه چیز نوشته را خوب می کند؟

2. زمان افعال و هماهنگی فاعل و فعل

3. ضمیر شخصی چیست؟

4. ویرگول- کاربرد صحیح و قواعد اصلی

5. استفاده از دونقطه، نقطه ویرگول و نقطه 👁

7. چگونه جملاتی شفاف بنویسیم

8. چگونه از واژه گزینی خوب در نوشته هایمان استفاده کنیم تا سبک، لحن و دیدگاه خود را ایجاد کنیم.

9. چطور فاعل یک جمله را تشخیص دهیم؟

10. ذهن انگیزی چیست؟

11. روشهای رسیدن به مفاهیم عالی از طریق ذهن انگیزی

12. ساختارهای متعادل- چطور جملات متعادل را نوشته و شناسایی کنیم

13. تکه جمله (جملات ناقص)، قطعات متصل با ویرگول و جملات چسبیده به هم

14. هماهنگی فاعل و فعل- استفاده از اسمهای خاص و ضمایر مفرد و جمع

15. کاربرد ویرگول- از بهم ریختگی در شبه جمله ها و بخشهای متمایز جمله پیشگیری می کند

16. هماهنگی در جمله- اجتناب از مالکیت جمعی اشتباه

17. ساختار جمله- جملات چندساختاری را تشخیص داده و از آنها اجتناب کنید

18. شبه جمله های مستقل و وابسته- وابستگی و همپایگی

19. ضمایر موصولی، انعکاسی، پرسشی و ملکی

20. چگونه جملات منطقی بنویسیم و از مقایسه های اشتباه بپرهیزیم

21. معرفهای نابجا و ساختارهای معلق کدامند؟

22. حالت معلوم و مجهول

23. چگونه جملات ربطی بنویسیم و به کار ببریم

24. جمله کامل- مثال و تعریف