ذهن انگیزی چیست؟

توضیح مختصر: شاید به شما گفته باشند که قبل از نوشتن هر مقاله‌ای لازم است ذهن‌انگیزی کنید. این ویدیو توضیح می‌دهد که چرا انجام ذهن‌انگیزی به عنوان بخشی از برنامه عادی نوشتن ارزش دارد.

زمان مطالعه: 11 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زوم»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زوم» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زوم»

فایل ویدئویی

ترجمه‌ی درس

ذهن‌انگیزی چیست؟

آیا تابحال پیش آمده که برای خرید چیزهایی که فکر می‌کنید واقعاً لازم دارید به فروشگاه بروید اما در آخر لابلای قفسه‌ها چرخیده و چیزهایی را به طور تصادفی بردارید؟ آیا تابحال پس از بازگشت از چنین خریدی به خانه احساستان جریحه دار شده است- از اینکه بدون خرید چیزهایی مانند نان و خمیردندان که واقعاً لازم داشتید، یک تفنگ شیرینی و یک پتوی پوشیدنی خریده‌اید- و بعد هم به این فکر کنید که چرا فکر کردن و تهیه فهرستی از کارها قبل از انجام کاری که نیازمند سازماندهی است، اهمیت دارد.

نوشتن مقاله بدون ذهن‌انگیزی مانند خرید رفتن و گردش بی هدف در فروشگاه بدون صرف وقتی برای تهیه فهرست و کشف موارد لازم است. مطمئناً تفنگ شیرینی خوب است اما چه خرید بروید و چه بنویسید، بهتر است از قبل درباره چیزهایی که ابتدا نیاز دارید، فکر کنید.

چرا ذهن‌انگیزی مهم است

با توجه به اهمیت کیفیت ایده ها در مقالات درجه بندی شده، بسیار عاقلانه است که قبل از شروع نوشتن مقاله، زمانی را صرف ذهن‌انگیزی کنید. ذهن‌انگیزی فرایندی است که طی آن نویسندگان به ایده‌های می رسند تا درباره‌شان بنویسند.

وقتی به برخی از ما نوشتن مقاله‌ای را محول می‌کنند، فکر ذهن‌انگیزی و پیشنویس شاید کاری زائد تلقی شود. شاید از خود بپرسیم: چرا وقتی مجبورم کلی مقاله بنویسم، یک کار اضافه برای خودم بتراشم؟

فرق نمی‌کند که چه نویسنده خوبی هستید، مهمترین جزء مقاله‌ای که می‌نویسید( چه مقاله‌ای کلاسی باشد یا مقاله‌ای سر جلسه امتحان)، محتوای آن و به عبارت دیگر، اطلاعات و نظرات ارائه شده در آن است. شاید بتوانید کلمات را درست اتخاب کنید و تمام قواعد دستوری را بلد باشید، اما اگر مفاهیم خوب و سازمان‌یافته‌ای در مقاله خود ارائه نکنید، نمرات زیادی را از دست می‌دهید.

چطور ذهن‌انگیزی کنیم

چندین روش مفید برای ذهن‌انگیزی وجود دارد که freewriting (آزادنویسی)، listing (فهرست کردن)، clustering (خوشه بندی)، و mapping (طراحی نقشه ). اما فرقی ندارد که از کدام روش استفاده می‌کنید، فرایند ذهن‌انگیزی در واقع دو مرحله‌ی اصلی دارد:

  1. ایجاد مفاهیم

  2. تفکیک مفاهیم خوب و مفاهیم بی فایده از هم.

برخی افراد ذهنی قوی دارند و می‌توانند کار را ذهنی انجام دهند و نیازی به نوشتن مفاهیم حاصل از ذهن‌انگیزی ندارند اما بیشتر افراد بهتر است وقتی نظرات خوبی به ذهنشان می رسد آنها را روی کاغذ یادداشت کنند.

این کار باعث می‌شود چیزهایی که با ذهن‌انگیزی به ذهنتان رسیده بهتر تفکیک کرده و خوب و بد را از هم جدا کنید. با ورود به این فرایند قادر خواهید بود هنگام نوشتن مقاله اصلی، از پرداختن به مسائل یکسان و همسو بپرهیزید. هیچ چیز بدتر از نشستن سر جلسه امتحان و گذشت ثانیه‌ها و هدر کردن دقایق ارزشمند به نوشتن درباره‌ی کودکی آبراهام لینکلن نیست در حالیکه قرار است درباره نجات اتحادیه توسط او بنویسید. همچنین قصد ندارید چندین ساعت را صرف حذف بخشهای بی ربط یک مقاله پژوهشی کنید که چند روز برایش وقت گذاشته‌اید.

به عنوان مثالی برای نحوه ذهن‌انگیزی، بگذارید فرض کنیم که از فهرست کردن که آسانترین روش ذهن‌انگیزی است، استفاده می‌کنید و فهرستی متشکل از تمامی مفاهیمی که هنگام فکر کردن به موضوع به ذهنتان رسیده، تهیه می‌کنید. اگر قرار است درباره اینکه آیا دانش آموزان مدارس دولتی باید لباسهای یک شکل بپوشند یا نه، مقاله‌ای متقاعدکننده بنویسید ممکن است لیستی از نظراتی مانند این ترتیب دهید:

  • کاهش هزینه‌های والدین

  • کمک به تمرکز دانش‌آموزان در کلاس

  • ایجاد محیطی امن

  • سرکوبی خلاقیت و ابراز وجود

  • از بین بردن بخشی از جذابیت مدرسه

  • راحت نبودن این لباسها

هنگام ذهن‌انگیزی درباره مفاهیم، چیزهایی که یادداشت می‌کنید، محدود نکنید. سعی کنید به تمامی چیزهایی که بالقوه مرتبط و مفید هستند و می‌توانید یادداشت کنید، بیاندیشید. وقتی تمام چیزهایی که به فکرتان رسید، نوشتید، نگاهی به فهرستی که تهیه کرده اید بیاندازید. فهرست حاصل از ذهن‌انگیزیِ شما درباره لباسهای یک شکل مدرسه حتی می‌تواند به شما کمک کند دیدگاهی اتخاذ کنید. با ذهن‌انگیزی و روی کاغذ آوردن تمام اندیشه‌هایتان می‌توانید واقعاً ببینید که کدام دیدگاه نکته بیشتری دارد و می‌توانید ارزیابی کنید که کدام دیدگاه استدلالهای بهتری دارد.

هنگام ارزیابی هر یک از مفاهیمی که تهیه کرده‌اید، قادر خواهید بود وارد دومین مرحله‌ی مهم ذهن‌انگیزی شده و مفاهیم مفید و بی‌فایده را از هم تفکیک نمائید. به سادگی می‌توانید ایده‌هایی را که مفید نخواهند بود خط زده یا نادیده بگیرید. یکی دیگر از فواید ذهن‌انگیزی این است که می‌توانید از ایده‌هایی که به دست آورده‌اید برای رفتن به مرحله‌ی مهم بعدیِ پیشنویس استفاده کنید و آن تهیه طرح کلی از ایده‌هایی است که در مقاله‌ی سازمان‌یافته خود به کار خواهید برد.

خلاصه درس

هنگام انجام تکلیفی نوشتنی لازم است زمانی را صرف ذهن‌انگیزی کنید تا قبل از شروع واقعی نوشتن، ایده‌هایی درباره موضوع به ذهنتان برسد.

اگر قبل از به دست آوردن ایده‌ها، شروع به نوشتن کنید احتمالاً در آخر مقاله‌ای به دست می‌آورید که در آن درباره موضوع کلی‌گویی کرده‌اید. همچنین نکات بی‌اهمیتی را که لازم ندارید، در آن گنجانده، اما نکات مهمی را که واقعاً نیاز دارید، در مقاله نیاورده‌اید.

قبل از شروع به نوشتن، با استفاده از روشهای ذهن‌انگیزی مانند آزادنویسی، فهرست کردن، خوشه بندی و طراحی نقشه ایده‌هایی به دست آورید. سپس به سراغ نظراتی که به ذهنتان رسید، بروید تا تعیین کنید کدامیک مفید و مرتبط است و کدام یک را می‌توانید حذف کنید.

پس از طی این مراحل آماده هستید که نکات خود را به شکل طرحی کلی درآورده و سپس شروع به نوشتن نسخه‌ی اولیه نمائید. فکر کردن درباره ایده‌هایی که قرار است در مقاله بیاورید، کلید داشتن محتوایی خوب است و داشتن محتوای خوب نیز به نوبه خود کلید گرفتن نمره‌ای خوب در مقاله است.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 10 در فصل 6 از دوره زیر هستید:

تافل iBT

9 فصل | 96 درس

1. چطور خوب بنویسیم- چه چیز نوشته را خوب می کند؟

2. زمان افعال و هماهنگی فاعل و فعل

3. ضمیر شخصی چیست؟

4. ویرگول- کاربرد صحیح و قواعد اصلی

5. استفاده از دونقطه، نقطه ویرگول و نقطه

6. چطور از اصطلاحات و افعال مرکب در نوشتار استفاده کنیم

7. چگونه جملاتی شفاف بنویسیم

8. چگونه از واژه گزینی خوب در نوشته هایمان استفاده کنیم تا سبک، لحن و دیدگاه خود را ایجاد کنیم.

9. چطور فاعل یک جمله را تشخیص دهیم؟

10. ذهن انگیزی چیست؟ 👁

12. ساختارهای متعادل- چطور جملات متعادل را نوشته و شناسایی کنیم

13. تکه جمله (جملات ناقص)، قطعات متصل با ویرگول و جملات چسبیده به هم

14. هماهنگی فاعل و فعل- استفاده از اسمهای خاص و ضمایر مفرد و جمع

15. کاربرد ویرگول- از بهم ریختگی در شبه جمله ها و بخشهای متمایز جمله پیشگیری می کند

16. هماهنگی در جمله- اجتناب از مالکیت جمعی اشتباه

17. ساختار جمله- جملات چندساختاری را تشخیص داده و از آنها اجتناب کنید

18. شبه جمله های مستقل و وابسته- وابستگی و همپایگی

19. ضمایر موصولی، انعکاسی، پرسشی و ملکی

20. چگونه جملات منطقی بنویسیم و از مقایسه های اشتباه بپرهیزیم

21. معرفهای نابجا و ساختارهای معلق کدامند؟

22. حالت معلوم و مجهول

23. چگونه جملات ربطی بنویسیم و به کار ببریم

24. جمله کامل- مثال و تعریف